Dávejte si pozor na syndrom suchého oka!

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: Zdraví

Také vás pálí oči u počítačů? Vadí vám klimatizované prostory? Míváte pocit nepříjemného pálení, svědění, řezání či prostě pocit, že máte něco v oku? Zbystřete, mohl by to být syndrom suchého oka.

Nedostatečně mrkání spojené s dlouhodobým pobytem u monitorů může očím velmi škodit

Většina z nás tráví mnoho hodin svého pracovního dne upřeným pohledem na obrazovky počítačů, díky rozvoji internetu se tato činnost stala bohužel i nedílnou součástí trávení našeho volného času. Soustředěným pozorováním obrazovek snižujeme nevědomky frekvenci mrkání, naše oči jsou tak nedostatečně zvlhčovány, čemuž ještě v mnoha případech napomáhá suchý, klimatizovaný vzduch v místnosti (silně ohroženy jsou například letušky na delších letech). Výsledkem je nepříjemné pálení, svědění, řezání či pocit „něčeho cizího“ v oku. Tomuto stavu se říká syndrom suchého oka (SSO).

Oko je tedy dlouhodobě méně zvlhčováno, vrstva slz (slzný film) na jeho povrchu se postupně ztenčuje, dochází k jejich zvýšenému odpařování a následným defektům, což je provázeno typickými příznaky. „Nemocní občas říkají, že mají pocit, že jim víčka po povrchu očí dobře ‘nekloužou‘. Při objektivním vyšetření můžeme vidět zarudlé oko a někdy i drobné povrchové defekty na rohovce,“ uvádí MUDr. Pavel Rezek, CSc., prezident České kontaktologické společnosti. Pokud je SSO nerozpoznán, podceněn či neadekvátně léčen, může být podle něj příčinou velmi vážných problémů, například vředů na rohovce a dokonce i kritického ohrožení zraku.Kontaktní čočky jen od lékaře!

Další příčiny vzniku syndromu suchého oka leží na neobyčejně široké škále. Kromě přibývajícího věku může mít SSO lékový, hormonální či zánětlivý původ, mohou jej způsobovat také neurologické, posttraumatické a dokonce i změny ve složení stravy (avitaminóza A). Velmi častou příčinou je nedovíravost oka, která musí být řešena i chirurgicky. Podle některých populačních statistik se SSO vyskytuje ve 14 až 33 procentech, v České republice jím tedy mohou alespoň občas trpět až 3 milióny lidí.

 


Velkou skupinou lidí se zvýšeným rizikem vzniku SSO jsou nositelé kontaktních čoček. I v jejich případě může totiž dojít ke změnám na slzném filmu: „Samozřejmě záleží na typu kontaktních čoček, způsobu, režimu a délce jejich užívání, a také na tom, jak se o ně jejich nositelé starají. Tento syndrom se vyskytuje až u poloviny z nich a přibližně ve 30 procentech případů může být důvodem k ukončení jejich používání,“ vypočítává P. Rezek a nositelům kontaktních čoček doporučuje, aby je nekupovali přes internet, protože nejprve by je měl určitě vyšetřit oční specialista a jen on by měl případně doporučit jejich nasazení.Jak vypadá slzný film


Systém spojený s produkcí slz je poměrně složitý. Oční povrch musí být neustále zvlhčován, slzy jsou po něm roztírány pohyby víček a vytvářejí slzný film. Tento film má tři hlavní vrstvy: mucinovou (vnitřní), dále vodní a lipidovou (zevní). Asi v 80 procentech případů je základní příčinou SSO narušení lipidové vrstvy slzného filmu. Ta upravuje jeho povrchové napětí – slzy proto neskapávají a dokáží se udržet na povrchu oka – a zabraňuje odpařování vodní vrstvy, jejímž úkolem je zvlhčovat oční povrch. Vedle léčby základní příčiny, pokud je známa, stojí i lokální terapie, která spočívá v opakované a dlouhodobé aplikaci co možná nejkvalitnějších očních roztoků, které funkci slz do určité míry suplují a zesilují či podporují narušený slzný film. K mechanismu jejich účinku se může nabízet zajímavá paralela: představme si naplněné vědro, ze kterého permanentně uniká voda, a my se pokoušíme dosáhnout nápravy tím, že do něj tuto vodu budeme doplňovat. Bylo by jistě lepší pokusit se to děravé vědro opravit.První sprej: malá revoluce?


I ono „děravé vědro“ už lékaři dokáží účinně řešit: „Na našem trhu je přípravek, který zásadně ovlivňuje lipidovou vrstvu slzného filmu. Jedná se o lipozomální oční sprej s vitamíny A a E. Nemocným přináší svým způsobem převratný komfort, protože se aplikuje přes zavřená víčka,“ upozorňuje P. Rezek. Jak je to možné? Obsahuje malinké tukové částice – lipozomy (jedním stříknutím se jich na oční víčko dostane asi miliarda), které po aplikaci samy velmi snadno pronikají štěrbinou mezi víčky až na povrch oka, jednoduše se zabudovávají do lipidové vrstvy slzného filmu, následně ji stabilizují a umožňují tak zachování odpařování na přijatelné úrovni. Sprej tedy napomáhá udržovat funkce slzného filmu v požadované kvalitě, lipozomy navíc dokáží upravovat funkci tzv. meibomských žlázek, které jsou lokalizovány na okraji víček a produkují tukový sekret pro slzný film. Stojí také za zmínku, že záněty okrajů víček (chronická blefaritida), jejichž léčba bývá obtížná, ve většině případů zmizí jako další účinek opakované aplikace očního spreje, a to bez nutnosti další léčby.


Zdroj: Czech Health Media

Další články z rubriky

Tohle musíte udělat dnes, abyste od pondělka celý týden hubnuli

Tohle musíte udělat dnes, abyste od pondělka celý týden hubnuli

Včera | Je jasné, že pokud chceme zhubnout, je třeba hubnoucímu režimu uzpůsobit jídelníček a také se začít…

Křupavé kuře 6x jinak: Recepty z Řecka, USA i Thajska

Křupavé kuře 6x jinak: Recepty z Řecka, USA i Thajska

28. 4. | Kuře se připravuje po celém světě na různé způsoby. Domluví se na něm rodiny, děti, kamarádi a…

Jak se zbavit únavy a vyčerpání: Co jíst, cítit, jak se chovat

Jak se zbavit únavy a vyčerpání: Co jíst, cítit, jak se chovat

27. 4. | Pokud na vás přišly jarní deprese a únava, je načase si s nimi poradit. Stačí čerpat vitalitu z…

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

26. 4. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…