Deprese stojí desítky miliard ročně

Deprese stojí desítky miliard ročně

Skoro každý má občas pocit, že trpí depresí. Ale skutečnost je ještě horší. A dražší. „Hluboká deprese je mezi lidmi po celém světě tou hlavní příčinou ztráty pracovní výkonnosti,“ uvedla Kthleen Merikangasová z Amerického institutu duševního zdraví.

Zaměstnavatele v USA to stojí třicet miliard dolarů ročně, protože postiženým lidem se prudce snižuje pracovní výkonnost.

Jen za poslední rok trpělo depresemi na třináct milionů Američanů. Jen polovina z nich byla léčena a jen polovině z nich se dostalo správné léčby. „Dopad, jaký jsme zjistili v našem posledním výzkumu, je absolutně dramatický. Deprese se dotýkají nejen schopnosti pracovat, ale také manželství a rodičovství,“ řekla Merikangasová.

Z výzkumu vyplývá, že lidé a lékaři často vůbec nerozeznají, že jde o depresi.A mnozí lidé ani netuší, že potřebují pomoc.

Nejčastěji mají deprese kupodivu mladí. Staří, zdá se, už přivykli svému životnímu údělu. Rizikovou skupinu představují především mladí a nevzdělaní lidé. A nejrizikovější skupinou jsou mladé a nevzdělané ženy. „Nejzranitelnější jsou mladé matky, které jsou chudé a nemají dostatečné rodinné a finanční zázemí,“ dodala Merikangasová.

Výzkum ukázal, že depresemi stižený člověk promarní v zaměstnání až šest hodin týdně, tedy skoro jeden pracovní den. (Plus)

Doporučujeme

Články odjinud