Detoxikační zázrak

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

„Tentokrát jsem si dala novoroční předsevzetí už před Vánoci – nepřibrat,“ prozradila mi u novoročního přípitku kamarádka. Bohužel ale zapomněla, že nejen talíř cukroví, ale i pár skleniček alkoholu dokáže zamávat s figurou. A navíc s játry. Proto ji teď kromě příliš těsných kalhot trápí i špatné svědomí. A určitě nejen ji...Vánoce jsou s přehledem nejoblíbenější svátky v roce. Kdo by pak dokázal odolat a nedodat té poklidné atmosféře grády něčím ostřejším? Naneštěstí ale jen málokdo ví, že po bujarém popíjení by měla následovat intenzivní očista organismu. Soudí to aspoň mnozí odborníci na výživu a zdravý životní styl.

Tělu podle prospívá, pročistíte-li ho jednou nebo dvakrát ročně detoxikační dietou, díky které se odstraní z trávicího ústrojí a tkání různé odpadní látky, čímž se zlepší trávení, energetické poměry těla i stav pokožky. Začátek nového roku je k takovéto očistě ideální doba. Ale pozor, nezaměňovat detoxikaci s léčbou kocoviny. Černá káva určitě probere po divoké noci vaši hlavu, ale žaludek vám za ni nepoděkuje. Ani slepičí vývar, přestože je bezpochyby zdravý, není zrovna tím ideálním prostředkem, jak začít očistu organismu. Detoxikační dieta není složitá ani drahá, ale funguje na několika zásadních principech, kterých je třeba se držet.

Typický detoxikační program

První dva dny se doporučuje jíst pouze ovoce a saláty, pít hodně vody a ovocných šťáv. Dalších pět dní pak jíst zdravá jídla připravená z čerstvého ovoce a ze syrové a dušené zeleniny, domácí polévky, ořechy, celozrnné výrobky, ryby a drůbež zbavenou kůže.

Úplně se vynechávají mléčné výrobky, pšenice, těžké maso, káva a alkohol. Slabý černý nebo bylinkový čaj tato dieta většinou povoluje. Je výhodné detoxikaci organismu podpořit vhodnými doplňky stravy, například preparáty s ostropestřcem mariánským, který obsahuje extrakt ze semen této tělu velice prospěšné rostliny.Ostropestřec mariánský se již od dob antického Řecka užívá na podporu funkce jater a také k jejich ochraně před nejrůznějšími toxickými vlivy. Ostropestřec pomáhá i při vážných jaterních chorobách jako cirhóza či zánět jater. Protože játra fungují jako hlavní detoxikační středisko těla – krom jiného neutralizují a vylučují z organismu chemické látky a škodliviny jako alkohol či nikotin. Na našemm trhu je např. preparát Natrodale ostropestřec, který je navíc obohacený o lecitin, Herbachol nebo Denoxinal.

Dejte vale únavě a špatné náladě

Chcete-li zátěž jater snížit i během roku, nejen v období detoxikace, odborníci radí dodržovat jídelníček s nízkým obsahem tuků, alkoholu a cukrů a omezit spotřebu kávy a čaje. Také vám prospěje, vyhnete-li se silně kořeněným jídlům, neboť ta kladou na činnost jater zvýšené nároky.
Máte pocit, že Vás po svátcích trápí kila navíc? Dali jste si novoroční předsevzetí, že zhubntete? Nehubněte sami, zkuste FITweb.cz!STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKUDalší články z rubriky

Jednoduché a vyzkoušené: Těchto 10 věcí vám prodlouží život

Jednoduché a vyzkoušené: Těchto 10 věcí vám prodlouží život

Dnes | Někdy stačí pár jednoduchých věcí změnit, aby se nám začalo žít lépe, radostněji a lehčeji. Které…

Bramborák, česká klasika: Tradiční, batátové i se zeleninou

Bramborák, česká klasika: Tradiční, batátové i se zeleninou

Včera | Obyčejné české jídlo, které je snadné a všichni se po něm můžeme utlouct! Bramboráky se dají…

Těstoviny nasladko: Brusinkové lasagne a nudle s mákem

Těstoviny nasladko: Brusinkové lasagne a nudle s mákem

27. 3. | Sladké těstoviny můžou být pro nás trochu nezvyk, ale po prvním okusení si tuto kombinaci…

Oční jóga: 9 rad, jak si u počítače nezkazit zrak

Oční jóga: 9 rad, jak si u počítače nezkazit zrak

27. 3. | Každý člověk mrkne během dne dvaadvacetkrát za minutu, při čtení knihy desetkrát a pokud pracuje na…