Dětský kašel – kdy už navštívit lékaře?

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: Zdraví

Kašel je jedním z nejobvyklejších příznaků běžných dětských onemocnění dýchacích cest a také nejčastějším důvodem, proč rodiče s dětmi navštěvují lékaře. Je to důležitý reflex, který pomáhá chránit dýchací cesty, odstraňovat hlen a jiné nečistoty a udržovat dýchací cesty průchozí.

Je však důležité rozlišovat různé typy dětského kašle. Porozumí-li rodič tomu, co jednotlivé typy znamenají, dokáže určit, zda se jedná o o symptom vážnějšího onemocnění, které vyžaduje návštěvu lékaře, nebo neškodný příznak lehkého nachlazení.

„Kašel je obranný mechanismus, který čistí dýchací cesty při onemocnění a zvýšené produkci hlenu nebo při vdechnutí cizího předmětu, například části potravy. Bývá častým příznakem onemocnění dýchacích cest,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Dagmar Böhmeová. Nejčastěji se jedná o virová onemocnění horních cest dýchacích. V tomto případě není nutné ihned navštívit ordinaci lékaře, obzvlášť u starších dětí. Kašel často sám odezní spolu s dalšími příznaky, jako je rýma, zvýšená teplota či škrábání v krku.

„Přetrvá-li však kašel při běžném nachlazení déle než 10 až 14 dní, je nutné situaci s lékařem konzultovat,“ upozorňuje lékařka. Pokud dítě kašle ve vyčerpávajících záchvatech nebo dokonce ztíženě dýchá, je návštěva lékaře nezbytná, stejně jako při podezření na vdechnutí cizího tělesa.Jak dítěti ulevit?

Častou příčinou kašle bývá s rýmou spojená zvýšená produkce hlenu v dýchacích cestách. Hlen při rýmě může zatékat do zadního nosohltanu a hrtanu a dráždit zde dýchací cesty ke kašli. V této situaci pomůže zprůchodnění ucpaného nosu pomocí nosních kapek, uložení dítěte do zvýšené polohy v dobře vyvětrané chladnější místnosti (cca 18–20 °C) a zvlhčování vzduchu. Samozřejmostí je přísně nekuřácké prostředíDruhy kašle

Kašel můžeme rozdělit na dva základní druhy – suchý, dráždivý a vlhký, produktivní kašel. Suchý kašel dítě vyčerpává, namáhá svaly břicha a hrudník a nedochází při něm k odkašlávání. Obvykle doprovází virová onemocnění. Někdy se zintenzivňuje večer, když dítě ulehne do postele. V tomto případě je vhodné podávat lék, který kašel utlumí, aby si dítě odpočinulo a vyspalo se. Vlhký kašel zpravidla následuje po odeznění kašle suchého, protože sliznice dýchacích cest produkuje ve zvýšené míře hlen, který se v dýchacích cestách hromadí. Kašel jej pomáhá odstraňovat a vytlačovat ven. V této fázi onemocnění není dobré kašel potlačovat, ale je třeba odkašlávání naopak podporovat. „Vhodným přípravkem je například volně prodejný sirup ACC, který může být bez porady s lékařem podáván dětem od 2 let věku při onemocněních dýchacích cest, jako jsou akutní zánět nosohltanu, zánět průdušnice a průdušek,“ říká MUDr. Dagmar Böhmeová. ACC se užívá k léčení všech onemocnění dýchacích cest, která jsou provázena intenzivní tvorbou hustého vazkého hlenu. Navíc obsahuje účinnou látku acetylcystein, takže působí také antioxidačně, a tak podporuje obranné mechanismy organismu.

Kašel by měl postupně odeznít asi do deseti dnů. Pokud přetrvává nadále, je třeba vyšetření dětským lékařem.Lékaře kontaktujte neprodleně v případě, že dítě:


● má vysokou teplotou, nebo (v případě dětí do 3 měsíců) i zvýšenou teplotou,

● je mladší než 3 měsíce a úporně kašle již více než několik hodin,

● má problémy s dýcháním – dýchá těžce či zrychleně, nebo při dýchání slyšíme sípoty či pískot,

● vykašlává krev,

● při nádechu či výdechu vydává netypické zvuky (hvízdavé, troubivé, chrčivé, štěkavé),

● je podezření na vdechnutí cizího tělesa.

Další články z rubriky

Sezóna rajčat je tu: Jak mít bohatou úrodu bez chorob? Plus ty nejlepší recepty

Sezóna rajčat je tu: Jak mít bohatou úrodu bez chorob? Plus ty nejlepší…

21. 7. | Rajčat existuje bezpočet druhů, jsou kulatá, oválná, malá cherry rajčátka, škála barev sahá od…

Bolí vás záda? Začněte se o ně správně starat!

Bolí vás záda? Začněte se o ně správně starat!

20. 7. | Bolestí v zádech trpí čas od času každá z nás. Ať už od celodenního sezení u počítače, od těžké…

Jak na zavařování meruněk. Skvělá marmeláda, kompot, zkuste i sušení

Jak na zavařování meruněk. Skvělá marmeláda, kompot, zkuste i sušení

19. 7. | Není nad domácí meruňkovou marmeládu. Krásně voní, lahodně doplní chléb s máslem i dovede k…

Klasika, která nezklame, aneb 9x tradiční omáčky našich babiček

Klasika, která nezklame, aneb 9x tradiční omáčky našich babiček

17. 7. | Milují je děti i dospělí. Co naplat, i když dietologové nemají omáčky v oblibě, k české kuchyni…