Donutí nás platby u lékařů myslet na prevenci?

| Autor: MS | Rubrika: Zdraví

Zavedení poplatků ve zdravotnictví se dotkne téměř všech Čechů. Většina české populace však často potřebuje zdravotní péči především proto, že zanedbává prevenci a vede nezdravý životní styl. Vzhledem k tomu, že zdravotní péče bude čím dál dražší, je možné, že reformy přinesou i výrazně pozitivní důsledek – Češi začnou více myslet na své zdraví a zajímat se raději o prevenci.

„Podle zveřejněných údajů jde průměrný Čech za rok třináctkrát k lékaři, což je nejčastěji ze všech zemí Evropské unie,“ říká doc MUDr. Pavel Kohout, PhD., vedoucí gastroenterologické a metabolické jednotky intenzivní péče II. interní kliniky a Centra výživy Fakultní Thomayerovy nemocnice. Nadto český důchodce bere nejvíc léků v celé EU - v průběhu jednoho měsíce v průměru devět různých preparátů. Podle Ministerstva zdravotnictví ČR zkušenosti z ostatních států potvrzují, že poplatky jsou pro fungování zdravotnického systému spíše prospěšné, neboť omezují plýtvání léky a počet návštěv u lékaře. Hlouběji do kapsy bude muset sáhnout každý z nás, neboť podle odhadů pojišťoven a expertů na zdravotnictví doplatí za zdravotní péči každý Čech v průměru o zhruba 500 až 1 000 korun ročně více než dosud.

Podle doc. Kohouta je však recept na léčbu u některých chorob jednoduchý – více se věnovat prevenci. Ze studií vyplynulo, že až 80 % kardiovaskulárních onemocnění se dá předejít. Některá rizika ovlivnit nelze, např. dědičnou zátěž, nutné je sledovat a aktivně ovlivňovat rizikové faktory, které ovlivnit můžeme, což je např. hladina cholesterolu, nezdravý životní styl, strava, kouření, stres, obezita a nedostatek pohybu. Jiné faktory můžeme ovlivnit s pomocí lékaře – správnou kompenzaci cukrovky, hodnoty krevního tlaku. To vše totiž ovlivňuje stav našeho kardiovaskulárního systému a jeho nejdůležitější součásti - srdce. Vlastními životními návyky můžeme sami výrazně pomoci svému srdci, prodloužit a zkvalitnit svůj život - nebo naopak. „Nezapomínejme, že jednotlivé rizikové faktory se nesčítají, ale násobí!“ upozorňuje doc. Kohout. Platí, že hladina celkového cholesterolu by neměla překročit 5 mmol/l a hladina „špatného“ LDL cholesterolu by neměla přesáhnout 3 mmol/l. Hodnota HDL, tedy ochranného „hodného“ cholesterolu, by měla být vyšší než 1 mmol/l u mužů
a 1,3 mmol/l u žen.

Čím vyšší je hladina celkového cholesterolu a LDL cholesterolu v krvi, tím je pravděpodobnější, že dojde k onemocnění srdce a cév. Například hodnota celkového cholesterolu nad 8,5 mmol/l zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění čtyřikrát. Pokud snížíte hladinu cholesterolu v krvi o 10 %, snížíte tak riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění o 20 %. Varující je fakt, že v České republice má vyšší hladinu cholesterolu až 70 % dospělé populace. Takový údaj by měl vést skoro každého, aby se o své srdce začal starat co nejdříve, protože platí, že i Vás se to může týkat. Prvním krokem je nechat si změřit hladinu cholesterolu alespoň jednou ročně a podle výsledku upravit stravovací návyky. Dobrým začátkem je snížit příjem živočišných tuků a nahradit je oleji a tuky rostlinnými a nezapomínat na pohybovou aktivitu, tzn. udržet svou hmotnost v normálních hodnotách, případně snížit hmotnost, jsme-li obézní.

Pokud si chcete nechat změřit hladinu cholesterolu, můžete tak učinit nejen u svého praktického lékaře, ale zdarma i ve Floraporadnách v Praze a Brně. Objednejte se prosím prostřednictvím bezplatné Informační linky Flory 800 175 324. Více informací na www.flora.cz.

Další články z rubriky

13x rychlý oběd do půl hodiny! Špenátové rolky i kuřecí tortilla

13x rychlý oběd do půl hodiny! Špenátové rolky i kuřecí tortilla

17. 11. | Přes týden člověk nemá příliš času vařit a mnohdy i o víkendu chce raději jet na výlet než trávit…

Hrozí vám infarkt? U žen je typickým příznakem chronická nespavost

Hrozí vám infarkt? U žen je typickým příznakem chronická nespavost

16. 11. | Dlouhou dobu ohrožoval infarkt především muže, a to kvůli vyšší míře zátěže stresem. Od té doby, co…

Ústní sprcha a sonický kartáček: Tyhle věci vám možná zachrání zuby

Ústní sprcha a sonický kartáček: Tyhle věci vám možná zachrání zuby

16. 11. | Máte hodně rádi svoje zuby a málo svého zubaře? Případně máte v okolí nějakého fanouška dentální…

Vajíčka k snídani: 6 báječných receptů na omeletu i míchaná s droždím

Vajíčka k snídani: 6 báječných receptů na omeletu i míchaná s droždím

15. 11. | Když se řekne pořádná snídaně, většina z nás si asi představí v hlavní roli vajíčka. Ať už míchaná,…