Donutí nás platby u lékařů myslet na prevenci?

| Autor: MS | Rubrika: Zdraví

Zavedení poplatků ve zdravotnictví se dotkne téměř všech Čechů. Většina české populace však často potřebuje zdravotní péči především proto, že zanedbává prevenci a vede nezdravý životní styl. Vzhledem k tomu, že zdravotní péče bude čím dál dražší, je možné, že reformy přinesou i výrazně pozitivní důsledek – Češi začnou více myslet na své zdraví a zajímat se raději o prevenci.

„Podle zveřejněných údajů jde průměrný Čech za rok třináctkrát k lékaři, což je nejčastěji ze všech zemí Evropské unie,“ říká doc MUDr. Pavel Kohout, PhD., vedoucí gastroenterologické a metabolické jednotky intenzivní péče II. interní kliniky a Centra výživy Fakultní Thomayerovy nemocnice. Nadto český důchodce bere nejvíc léků v celé EU - v průběhu jednoho měsíce v průměru devět různých preparátů. Podle Ministerstva zdravotnictví ČR zkušenosti z ostatních států potvrzují, že poplatky jsou pro fungování zdravotnického systému spíše prospěšné, neboť omezují plýtvání léky a počet návštěv u lékaře. Hlouběji do kapsy bude muset sáhnout každý z nás, neboť podle odhadů pojišťoven a expertů na zdravotnictví doplatí za zdravotní péči každý Čech v průměru o zhruba 500 až 1 000 korun ročně více než dosud.

Podle doc. Kohouta je však recept na léčbu u některých chorob jednoduchý – více se věnovat prevenci. Ze studií vyplynulo, že až 80 % kardiovaskulárních onemocnění se dá předejít. Některá rizika ovlivnit nelze, např. dědičnou zátěž, nutné je sledovat a aktivně ovlivňovat rizikové faktory, které ovlivnit můžeme, což je např. hladina cholesterolu, nezdravý životní styl, strava, kouření, stres, obezita a nedostatek pohybu. Jiné faktory můžeme ovlivnit s pomocí lékaře – správnou kompenzaci cukrovky, hodnoty krevního tlaku. To vše totiž ovlivňuje stav našeho kardiovaskulárního systému a jeho nejdůležitější součásti - srdce. Vlastními životními návyky můžeme sami výrazně pomoci svému srdci, prodloužit a zkvalitnit svůj život - nebo naopak. „Nezapomínejme, že jednotlivé rizikové faktory se nesčítají, ale násobí!“ upozorňuje doc. Kohout. Platí, že hladina celkového cholesterolu by neměla překročit 5 mmol/l a hladina „špatného“ LDL cholesterolu by neměla přesáhnout 3 mmol/l. Hodnota HDL, tedy ochranného „hodného“ cholesterolu, by měla být vyšší než 1 mmol/l u mužů
a 1,3 mmol/l u žen.

Čím vyšší je hladina celkového cholesterolu a LDL cholesterolu v krvi, tím je pravděpodobnější, že dojde k onemocnění srdce a cév. Například hodnota celkového cholesterolu nad 8,5 mmol/l zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění čtyřikrát. Pokud snížíte hladinu cholesterolu v krvi o 10 %, snížíte tak riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění o 20 %. Varující je fakt, že v České republice má vyšší hladinu cholesterolu až 70 % dospělé populace. Takový údaj by měl vést skoro každého, aby se o své srdce začal starat co nejdříve, protože platí, že i Vás se to může týkat. Prvním krokem je nechat si změřit hladinu cholesterolu alespoň jednou ročně a podle výsledku upravit stravovací návyky. Dobrým začátkem je snížit příjem živočišných tuků a nahradit je oleji a tuky rostlinnými a nezapomínat na pohybovou aktivitu, tzn. udržet svou hmotnost v normálních hodnotách, případně snížit hmotnost, jsme-li obézní.

Pokud si chcete nechat změřit hladinu cholesterolu, můžete tak učinit nejen u svého praktického lékaře, ale zdarma i ve Floraporadnách v Praze a Brně. Objednejte se prosím prostřednictvím bezplatné Informační linky Flory 800 175 324. Více informací na www.flora.cz.

Další články z rubriky

Vařte za hubičku: Levná a chutná jídla z brambor

Vařte za hubičku: Levná a chutná jídla z brambor

Dnes | Brambory jsou snadno k dostání a když víte, jak je připravit, nebudou vás nudit. Existuje totiž…

Když ovečky nezabírají: Rady, jak co nejrychleji usnout

Když ovečky nezabírají: Rady, jak co nejrychleji usnout

Včera | 2 | Už jste se po dvacáté v posteli převalila ze strany na stranu a spánek se stále někde toulá?…

Jak udělat dokonalý smažák? Známe 4 triky!

Jak udělat dokonalý smažák? Známe 4 triky!

24. 5. | 1 | Na klasický smažený sýr dostane čas od času chuť každý z nás. Ne vždy se ale povede, aby sýr ze…

Populární superpotraviny: Zázvor prodlouží menstruaci a borůvky zvýší cukr

Populární superpotraviny: Zázvor prodlouží menstruaci a borůvky zvýší cukr

22. 5. | Superpotravinami se to v poslední době všude jen hemží a výživoví poradci si je nemohou vynachválit…