Evropský týden mobility podruhé ve Zdravých městech ČR

| Autor: PR | Rubrika: Zdraví

Téměř celý jeden zářijový týden je v evropských zemích zasvěcen podpoře ekologicky šetrných způsobů dopravy. Města, která se připojí ke kampani Evropský týden mobility, zorganizují v období od 16. září do 22. září akce, které mají upozornit veřejnost na negativní vlivy automobilismu a zároveň podpořit veřejnou dopravu, cyklistiku a chůzi.

Evropský týden mobility (ETM) a Evropský den bez aut (EDBA) iniciované Evropskou komisí patří k významným dnům v ochraně životního prostředí. Cílem je více informovat o výhodách MHD, veřejné dopravy, cyklistiky i chůze. Česká republika se k ETM a EDBA připojí již podruhé. V loňském roce se obou aktivit zúčastnilo šest českých měst, letos se k oběma akcím přihlásilo 10 měst, z toho 7 členů Národní sítě Zdravých měst ČR - Boskovice, České Budějovice, Hodonín, Chrudim, Kroměříž, Letovice a Vsetín. Karviná, Prostějov a Velké Meziříčí se připojí pouze k EDBA. Zdravá města Moravská Třebová a Třebíč se rozhodla, že se sice k ETM a EDBA nepřipojí, ale podpoří je několik samostatnými akcemi.

Evropský týden mobility vyvrcholí v pondělí 22. 9. Evropským dnem bez aut. Tento den se ve městech pro automobilovou dopravu uzavře na několik hodin určitá jeho část, v níž pak proběhnou nejrůznější aktivity. Při příležitosti EDBA navštíví Zdravá města Kroměříž a Hodonín ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek.
Mottem celé akce je heslo Dostupnost města pro všechny, takže mnoho aktivit bude určeno jak rodinám s malými dětmi, tak starším občanům a lidem s postižením.

V Českých Budějovicích se náměstí Přemysla Otakara II. rozdělí na čtyři světové strany stromy, coby ukazateli směru cesty. Herci vytvoří okruh podobný cestě po zeměkouli. Děti z mateřských škol a z prvního stupně základní školy budou procházet soutěžní dráhou a plnit úkoly z oblasti životního prostředí a poznávat, jaké způsoby dopravy byly využívány před vynalezením aut. Na začátku cesty po zeměkouli si každá školka a škola přinese květináč s vlastnoručně vyrobenými květinami, kterými se postupně vyzdobí náměstí. Na konci cesty po zeměkouli budou soutěžící odměněni.

Zdravé město Boskovice chystá na 22. 9. program zaměřený na cyklistiku a měření emisí. Součástí programu bude i autogramiáda špičkových cyklistů na Masarykově náměstí, která proběhne od 12 – 13 hod. Účast přislíbili Jozef Regec (trenér České reprezentace silniční cyklistiky), Pavel Padrnos (účastník letošní Tour de France), Pavel Buráň (dráhový cyklista). Dosud nejistá je účast Jána Svorady. V 17 hodin odstartuje z Masarykova náměstí cyklo výlet pořádaný Klubem českých turistů. Cílem bude Westernové městečko poblíž Boskovic.

K EDBA se hlásí také Zdravé město Třebíč. Starosta města Miloš Mašek přislíbil, že neporuší tradici a také letos využije k cestě do zaměstnání netradiční dopravní prostředek. Jaký, není zatím známo, nicméně v loňském roce přijel starosta na koni. Zastupitelé města budou požádáni, aby 22. 9. nepoužívali automobil. Studenti Střední odborné školy obchodu a služeb Třebíč na vybraných parkovištích řidičům předají letáček více či méně pochvalný podle toho, kolik osob bude v autě přepravováno (22. 9. v době od 12 - 14 hod).

Ve Vsetíně bude program EDBA zaměřen na podporu udržitelného dojíždění do zaměstnání. V 15 hodin bude ve Smetanově ulici veřejně přečtena a představiteli města podepsána Charta ETM 2003. Poté ze Smetanovi ulice vyjede cyklistický peloton obyvatel města a zástupců radnice, ke kterému se připojí také vsetínští hokejisté. Společně zamíří na okružní projížďku okolím města.

AKCE EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY

ČESKÉ BUDĚJOVICE
Město slavnostně zahájilo Evropský týden mobility tiskovou konferencí pro veřejnost za účasti vedení Magistrátu města, bBkontaktu za vozíčkáře a Policií ČR.
Soutěž s Dopravním podnikem „Kdo jede“ (možnost získat výhru).

HLUČÍN
Výstava dětských kreseb na téma udržitelná doprava v Kulturním domě (končí 16. 9.)

CHRUDIM
V pondělí začnou v základních školách probíhat přednášky Městské policie: „Bezpečná jízda = radostná jízda“

KROMĚŘÍŽ
18:00 – knihovna Kroměřížska – beseda s cykloturistou Janem Vlasákem „Z Bajkalu přes Sibiř na Moravu“

VSETÍN
Slavnostní zahájení Evropského týdne mobility představiteli města.
Před Městským úřadem ve Vsetíně se bude konat Koncert pro Světlušku (přehlídka mládežnických vsetínských kapel) a zároveň proběhne i veřejná sbírka pro nevidomé a slabozraké s názvem Světluška.


AKCE EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY – ÚTERÝ 16. 9.

BOHUMÍN
Zahájení ETM vernisáží interaktivní výstavy savců

ČESKÉ BUDĚJOVICE
V mateřských školkách a v základních školách začínají s dětmi probírat otázky z oblasti dopravní výchovy – formou přístupnou dětem. Děti také mohou malovat obrázky na čtvrtky formátu A0, které pak přinesou sebou na divadelní představení Malého divadla (dvě představení po celý Evropský týden mobility). Obrázky slouží jako vstupenky a zároveň z nich bude uspořádána výstava pro veřejnost.
Jezdíme s úsměvem?“ - na okrajových částech města (Borek a Rudolfov) budou děti společně s policisty zastavovat řidiče – tentokrát především cyklisty a odměňovat je za vzornou jízdu usmívajícím se obrázkem.
Soutěž s Dopravním podnikem „Kdo jede“ (možnost získat výhru).
Výstava:: Město – místo pro lidi“ – o všedním životě člověka ve městě plném aut.

HLUČÍN
Kulturní dům – slavnostní derniéra výstavy dětských kreseb na téma „Udržitelná doprava“
Kulturní dům – přednáška s diapozitivy pro děti ze ZŠ na téma „Cestování“

HODONÍN
Nazval úterý Dnem ekologické dopravy – Možnost získání Certifikátu Ekologické dopravy do zaměstnání – Soutěž se vyhlašuje pro větší podniky. Výhrou je stojan na kola

CHRUDIM
V základních školách pokračují přednášky Městské policie: „Bezpečná jízda = radostná jízda“

KROMĚŘÍŽ
16:00 – knihovna Kroměřížska – Beseda s Tyflocentrem o bariérách pro nevidomé „Dostupnost pro všechny?“

LETOVICE
Instalace venkovních mapových tabulí s pěšími turistickými trasami, cyklotrasami a zajímavostmi v Mikroregionu Letovicko.

OLOMOUC
Slovanské gymnázium – Přednáška pro střední školy o znečišťování ovzduší z dopravy, o kombinované dopravě a o cyklistických stezkách v Olomouci.
16:00 – 17:00 – Propagační jízda historickou tramvají
18:00 – Divadlo hudby – Přednáška s diskusí pro širokou veřejnost „Udržitelnost a doprava? Nemalujte čerta na zeď!“ - RNDr. Ivan Rynda a Ing. Petr Švec
Horní náměstí – Prezentace autobusu DP města Olomouce Solaris, nového prodejního automatu jízdenek a panelu o DP města Olomouce, prezentace cykloautobusů CONNEX

VSETÍN
Akce v rámci tématu „Dbám o své zdraví“. Před kinem Vatra budou odborníci měřit cholesterol, krevní tlak, hladinu cukru apod.

Více informací o programech v jednotlivých městech i o Národní síti Zdravých měst ČR najdete na: www.nszm.cz

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

Včera | Krůtí maso je lehce stravitelné, přitom je šťavnaté a chutné. Zkuste z něj recepty, které běžně…

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji také?

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji…

19. 3. | Arytmie neboli porucha srdečního rytmu patří mezi ta nejčastější srdeční onemocnění. Každý rok u…

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

19. 3. | Těstoviny, po italsku pasta, se těší velké oblibě. Jsou rychlé a těch různých variací, které z nich…

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

16. 3. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…