Glykemický index potravin

Glykemický index potravin

Poslední výzkumy v oblasti diet a zdravého jídla vedou ke zjištěním, že nejen kalorická hodnota jídla a obsah tuku v potravinách mají za následek tloustnutí. Také složení potravin může mít svůj nezanedbatelný podíl na růstu obezity. Některá jídla způsobují prudký vzrůst hladiny cukru v krvi a neefektivní hospodaření těla s inzulínem a energií.

Po konzumaci jídla, které způsobuje hypoglykemii pak překvapivně následuje o to rychlejší a prudší pokles energie, podrážděnost a nutnost sáhnout po další potravině, většinou takové, která tělu energii znovu okamžitě zajistí. Vzniká tak závislost na sladkých a moučných jídlech a nezastavitelný koloběh přejídání.

V této souvislosti se často hovoří o doporučené konzumaci jídel s tzv. nízkým glykemickým indexem. Potraviny s níkým GI přispívají k redukci váhy tím, že po jejich konzumaci nedochází ke kolísání hladiny cukru krvi, zvyšují citlivost těla na inzulin a podporují pocit nasycenosti. Jejich výhodou je též fakt, že při cvičení pomohou doplnit chybějící zásoby sacharidů, neboť uvolňují energii postupně až několik hodin (tzv. pomalé sacharidy).

Přestože výrobci potravin, již s úspěchem uvádějí kalorické hodnotz potravin a jejich složení, glykemický index doposud ve většině zemí uváděn není. V následující tabulce uvádíme hodnotz GI některých potravin.

KategoriePotravinaGlykemický index
Vysoký GIPivo110
Hranolky95
Mouka pšeničná85
Chipsy80
Čokoláda70
Střední GICelozrnný chléb65
Pomerančový džus65
Bílá dlouhá rýže60
Slané sušenky55
Bílé těstoviny55
Nízký GIHroznové víno40
Chléb žitný celozrnný40
Jogurt35
Jablko30
Většina zeleniny10

Doporučujeme

Články odjinud