Grapefruitová dieta

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Když byly v Kalifornii zveřejněny výsledky několikaletého výzkumu, které dokazovaly, že grapefruitová dieta, neboli pravidelné pojídání grapefruitů nebo pití jejich šťávy skutečně funguje, vyvolalo to úplné pozdvižení. Cena tohoto ovoce v síti supermarketů se najednou zvedla až o dvacet procent. O co se jednalo? Tým amerických vědců dospěl k závěru, že toto ovoce může pomáhat obézním lidem při hubnutí. Jde skutečně o objev století, nebo spíš o novou hollywoodskou módu?

Tento "rajský plod" není na pohled tak hezký jako pomeranč, ale za to je mnohem hodnotnější. Představuje totiž časovanou vitaminovou bombu složenou z vitaminu A, C, B1 (thiaminu), B2, B6, kyseliny listové, fosforu a hořčíku. Neobsahuje žádný sodík, cholesterol ani tuk a má jen málo cukru. Je bohatý na draslík, takže díky tomu snižuje krevní tlak. Jeho hořká chuť pochází z látky zvané naringin. Tato substance působí očistně a podporuje látkovou výměnu.

Lékařský tým z kalifornské kliniky sledoval, podle časopisu Chemistry and Industry, stovku osob, které byly obézní a po dvanáct týdnů jedly grapefruity nebo pily jejich šťávu. Jedna skupina dobrovolníků snědla před každým ze tří denních jídel polovinu grapefruitu, druhá vypila sklenici šťávy a kontrolní skupina grapefruity nejedla vůbec. Po dvanácti týdnech vyšlo najevo, že ti, kteří jedli grepy, zhubli v průměru, téměř o dva kilogramy, a několik z nich dokonce až o pět kilogramů. Ti, kteří pili šťávu, zhubli o 1,5 kilogramu. V kontrolní skupině, která grepy nejedla, však naproti tomu činil průměrný úbytek hmotnosti přibližně jenom čtvrt kilogramu.

Zajímavé odtučňovací vlastnosti grepů by mohly souviset s jejich schopností snižovat v našem těle množství inzulínu - nižší hladina tohoto hormonu totiž tlumí pocit hladu.

Pro ty z vás, které jste se už těšily na grapefruitovou dietu, máme nakonec přece jen trochu povzbuzující zprávu. Odborníci připouštějí, že grapefruity skutečně mohou hubnutí usnadnit. Vysvětlení je však až příliš prosté. Když si dáte před jídlem půlku grepu, který má zcela zanedbatelné množství kalorií, zaplníte si žaludek a dalšího jídla už tolik nesníte. Nahořklá chuť ovoce navíc způsobí, že nemáme chuť na sladké. Co z toho tedy pro nás plyne?

Půlkou grepu před obědem nebo před večeří rozhodně nic nezkazíme - třeba už jen proto, že tím uspokojíme svoji denní potřebu vitaminu C. Raději od něj ale neočekávejme, že nás sám od sebe dostane do plavek nebo vypasovaných večerních šatů!

1.Proč je grapefruit dobrý na hubnutí?
2.Jaká schopnost grapefruitu souvisí s odtučňovací vlastností?
3.Jak grapefruit při dietě konzumovat?
Výsledky kvizu a vyzkoušené rady jak zhubnout naleznete na http://www.doformy.cz/kviz152

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Nejlepší vánoční cukroví: Klasické linecké, vinné a další recepty

Nejlepší vánoční cukroví: Klasické linecké, vinné a další recepty

Dnes | Vánoční cukroví by nemělo chybět na žádném svátečním stole. Ať už se držíte tradičních druhů nebo…

Věděla jste to? Tyto nemoci mají většinou ženy, mužům se vyhýbají!

Věděla jste to? Tyto nemoci mají většinou ženy, mužům se vyhýbají!

Včera | 1 | Některé nemoci jsou pro ženy typické, například premenstruační syndrom nebo vaginální mykóza. Jsou…

Chcete být šťastnější? Naučte se přemýšlet jako optimista

Chcete být šťastnější? Naučte se přemýšlet jako optimista

21. 11. | Patříte k lidem, kteří se ráno budí s úsměvem a těší se z toho, co nového zažijí? Anebo vstáváte s…

Umíte užívat léky? Dejte si pozor na tyto chyby!

Umíte užívat léky? Dejte si pozor na tyto chyby!

20. 11. | 1 | K tomu, aby léky neúčinkovaly tak, jak mají, někdy stačí jen malá chyba. Přitom pokud bojujete s…