// " /> // " />

Herbální linie na záněty horních cest dýchacích

| Autor: PR | Rubrika: Zdraví

Mezi nejčastější onemocnění v podzimních a zimních měsících patří infekce horní části dýchacích cest a polykacích cest, např. zánět nosohltanu či rýma.( viz pozn. 1 ) Častěji totiž dochází k výkyvům teplot a lidský organismus je celkově oslabený. Že se tepleji oblékáte? I na vás číhá ohrožení zdraví - suché ovzduší klimatizovaných prostor, ústřední topení či plastová okna vytvářejí přesušené prostředí, které nosní sliznici moc nepřidá. Zkuste se letos vyzbrojit bylinnými přípravky, které Vám mohou pomoci.„Chlad, špatné ovzduší, znečištění exhalacemi či komunitní způsob života spolu s působením infekce patří k faktorům ovlivňujícím vznik zánětu nosohltanu,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař, a dodává: „Onemocnění postihuje všechny věkové skupiny. Probíhá často v epidemiích formou kapénkové infekce nebo přímým kontaktem s kontaminovanými předměty osobní potřeby.“ Inkubační doba u virových zánětů nosohltanu bývá 1–4 dny. Na pozoru byste měli být, pokud se objeví pocit pálení, sucha a svědění v nose a v krku. Současně se mohou objevit i celkové příznaky – únava, zvýšená teplota, zimnice a třesavka, bolest svalů a kloubů, bolest hlavy.( viz pozn. 1 )

Cílem léčby je potlačení klinických příznaků a zabránění vzniku potenciálních komplikací. „Celková léčba spočívá v dodržování klidového režimu, dostatečném přísunu tekutin, provádění potních kúr a inhalací,“ radí MUDr. Lazák.

Inhalace směsi éterických olejů a čistých přírodních látek s protimikrobiálním účinkem v rostlinném oleji – Pinosol® – může příznivě ovlivnit infekční zánětlivé onemocnění dýchacích cest, záněty hrtanu, průdušnice a průdušek. Kapky Pinosol, které obsahují mimo jiné silici z borovice, zlepšují prokrvení sliznic a dezinfikují naše dýchací cesty, čímž ničí původce nemocí.( viz pozn. 2, 3 )

Rýma se vyskytuje častěji jako součást zánětů horních cest dýchacích. Jde o onemocnění s hojným výskytem, které postihuje všechny věkové skupiny. K přenosu přitom dochází, jako v celé této skupině onemocnění, zejména kapénkovou infekcí. Léčba u nekomplikované rýmy je zaměřená na léčbu příznaků. Obvykle se používají různé nosní kapky. Vyzkoušet můžete nosní kapky Pinosol® obsahující směs éterických olejů a čistých přírodních látek s protimikrobiálním účinkem v rostlinném oleji. Tato směs dále zlepšuje prokrvení nosní sliznice a podporuje její obnovu. Přípravek se používá k léčbě rýmy a dalších zánětlivých onemocnění sliznice nosu, nosohltanu a u pacientů po chirurgických výkonech v nosní dutině. Přípravek mohou užívat těhotné a kojící ženy. Dětem od 1–2 let je možné přípravek rozetřít po nosní sliznici vatovým tamponem a eventuálně krátce zatlačit na nosní křídla. Ke zmírnění celkových příznaků se používají analgetika/antipyretika. Z režimových opatření působí příznivě dostatečný příjem tekutin.( viz pozn. 1, 2, 3 )

Při rýmě se nevyhnete podráždění pokožky v okolí nosu. Nepříjemnému štípání a pnutí kůže, které si způsobíte častějším smrkáním, můžete zmírnit ošetřením okolí nosních dírek mastí Borozan®. Ta chrání pokožku v okolí nosu před podrážděním.( viz pozn. 4 )

Zánět hltanu představuje jednu z nejčastějších příčin návštěv praktického lékaře. Většina zánětů je virového původu (až 90 %). Projevuje se bolestí v krku, zejména při polykání, která se může šířit až do uší. Doprovodnými příznaky mohou být horečka, kašel, rýma, zduřené krční uzliny, sliznice hltanu je nastříknutá nebo výrazně zánětlivě změněná, mohou být zvětšené, povleklé mandle. Virové infekce jsou často spojeny se zánětem spojivek. Většina zánětů hltanu probíhá jako lehké onemocnění a vyžaduje jen léčbu příznaků. Základem léčby je klidový režim. Celkově se používají potní kúry a vitamin C. K dezinfekci sliznice a snížení subjektivních potíží se používají kloktadla, spreje nebo v ústech rozpustné dezinfekční tablety.( viz pozn. 5 ) Osvědčeným přírodním lékem, známým již od pradávna, je šalvěj, která má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Ne náhodou je šalvějová tinktura hlavní léčivou látkou tradičního rostlinného léčivého přípravku Florsalmin®. Koncentrát pro přípravu kloktadla je určen pro symptomatickou léčbu zánětlivých onemocnění dutiny ústní, dásní a hltanu, a k potlačení zápachu z úst. Přípravek se může užívat jako podpůrná léčba při antibiotické léčbě angíny (ve formě kloktání) a po chirurgických výkonech v dutině ústní (ve formě výplachů dutiny ústní).( viz pozn. 6 )

Pinosol® a Florsalmin® jsou léky k vnějšímu použití. Florsalmin obsahuje šalvějovou tinkturu. Čtěte pozorně příbalovou informaci. Borozan® je kosmetický přípravek.

CZ.GNL.12.10.11


Zdroje:

1. Akutní infekce v oblasti horních cest dýchacích z pohledu diagnostiky a léčby [online] [cit.6-10-2012]

2. PIL přípravku Pinosol®, datum revize textu 17.6.2009

3. SPC přípravku Pinosol®, datum revize textu 17.6.2009

4. Borozan [online] [cit.14-10-2012]

5. Akutní záněty hltanu [online] [cit.14-10-2012]

6. SPC přípravku Florsalmin®, datum revize textu 27.4.2011
Další články z rubriky

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Včera | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

15. 3. | 1 | Máte problémy s pletí, i když jí věnujete veškerou péči a vyzkoušela jste už opravdu všechno? Pak…

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

14. 3. | Makronky, suflé, tartaletky nebo crème brûlée či dokonce croissanty vypadají na první pohled…

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

12. 3. | Děláte si někdy obavy o svoje zdraví a říkáte si, jestli jste v pořádku? Není tak těžké poznat, že…