Homeopatika na všechny druhy nevolnosti: Poradíme, jak je správně nakombinovat

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Nevolnost může mít mnoho příčin: horko, jídlo, stres, cestování... S nevolností se obvykle obtížně bojuje, obzvláště když ji způsobuje kombinace různých faktorů. Homeopatika jsou vhodným prostředkem, jak nevolnosti čelit, protože na organismus působí komplexně.

Homeopatika na všechny druhy nevolnosti: Poradíme, jak je správně nakombinovat

Příčiny nevolnosti mohou být různé. Asi nejčastější příčinou je podráždění vnitřního ucha a tím i centra rovnováhy při prudkém nebo nezvyklém pohybu.

Často tomu bývá při cestování v autě, na lodi, v letadle nebo na kolotoči a houpačce. V těchto případech lze podávat homeopatické léky preventivně.

Pokud je nevolnost spojená s obavou z cestování, můžeme začít lékem Ignatia 30 CH, 1x denně 5 granulí, při pocitech strachu. Na samotnou nevolnost lze následně pokračovat lékem Cocculus indicus 9 CH, 5 granulí večer a ráno před cestou. Během jízdy v dopravním prostředku můžeme dávku v případě potřeby opakovat i každou hodinu. U malých dětí je výhodnější rozpustit 5 granulí ve 100 ml vody a během cesty dávat po doušcích popíjet.

Žaludek „na vodě“

Je-li nevolnost způsobena náhlým vzestupem a propadem s pocitem, že máte žaludek jako „na vodě“ (často to bývá u turbulencí v letadle, při jízdě autem kopcovitou krajinou nebo na lodi při velkých vlnách), podáváme kromě léku Cocculus i Borax 9 CH, opakovaně 5 granulí každých 15 minut do zlepšení stavu.

Když se přidá nervozita

Pokud je nevolnost spojená s netrpělivostí a strachem z toho, zda vše zvládneme dobře a včas, je vhodné k léku Cocculus indicus přidat ještě lék Argentum nitricum 15 CH, 3x denně 5 granulí.

Na hranici paniky

Lék pomůže i u tzv. cestovní horečky (nebo též trémy), kdy je člověk rozrušený, neví, kam dřív skočit, je neklidný, dělá více věcí najednou, má častější nutkání na močení, špatně koordinuje práci a zmatkuje. Má velkou chuť na sladké, které však obvykle nevolnost zhoršuje.

Opakem tohoto stavu je nadměrná radost z blížící se události a s ní související neklid, eventuálně nevolnost. Často se stává, že takový člověk před očekávanou událostí onemocní. V této situaci podáváme lék Coff ea 15 CH, 3x denně 5 granulí, a samozřejmě i Cocculus indicus.

Cesta dopravním prostředkem

U nevolností při cestování vlakem (zejména pokud cestujícímu vadí sezení proti směru jízdy) nebo při cestování lodí využijeme také Petroleum 9 CH, 5 granulí opakovaně do zlepšení stavu. Nevolnost se zlepšuje jídlem (lék je vhodný pro pacienty, kteří ihned po nasednutí do jakéhokoli dopravního prostředku musí vytáhnout svačinu) nebo zavřením očí.

V případě nevolnosti spojené s cestováním a s pobytem v horku (při jízdě v přeplněném autobuse, tramvaji, kde není dostatek čerstvého vzduchu) podáváme Tabacum 9 CH. Pacient má pocit na omdlení, je mu nevolno, zvýšeně sliní a buší mu srdce. Stav se zhoršuje otevřením očí, zlepšení nastává na čerstvém vzduchu nebo při zavření očí. Pět granulí léku podáváme opakovaně v rytmu potíží, po odeznění postupně vysazujeme.

Změny nadmořské výšky

Jiným případem je nevolnost způsobená rychlou změnou nadmořské výšky (při pobytu ve vysokých horách nebo u citlivých jedinců i při jízdě lanovkou). Pacienti si stěžují na nevolnost, únavu či bolesti hlavy. V tomto případě podáváme Cocca 9 CH, 4x denně 5 granulí (lék je pouze na zvláštní dovoz nebo jej můžete koupit v zahraničí).

Speciálně pro ženy

Častou příčinou nevolností u žen jsou hormonální změny v těhotenství, během menstruace a někdy i v klimakteriu. V počátku těhotenství využijeme nejčastěji lék Sepia officinalis 9 CH, 5 granulí několikrát za den, a také výše popsaný Cocculus indicus 9 CH, je-li nevolnost zhoršená v dopravním prostředku nebo pohybem.

Problémy s krevním tlakem

Další příčinou nevolností může být nízký tlak, a to nejen v období těhotenství. V tomto případě podáváme lék China 9 CH, 5 granulí 3-4x denně (pacient zpravidla málo pije, a proto by měl přísun tekutin zvýšit).

Jiným důvodem nízkého tlaku s nevolností může být i nedostatek železa v organismu, tzv. anemie.

V případě, že je pacient zpravidla i bledý, podáváme Ferrum phosphoricum 9 CH, 3x denně 5 granulí, až do úplné normalizace krevního obrazu. Na nevolnost, která doprovází náhlý vzestup tlaku (tzv. hypertenzní záchvat, nejčastěji v noci), kdy je pacient bledý, buší mu srdce, má strach ze smrti a stav může doprovázet i bolest hlavy nebo závratě, můžete kromě klasických léků podat Aconitum napellus 30 CH, 5 granulí každých 10 minut, až do zlepšení stavu.

Poúrazové stavy

U nevolnosti doprovázející poúrazový šok můžeme kromě první pomoci a přivolání lékaře podat kombinaci homeopatických léků Arnica montana 15 CH (na všechny typy poranění a s nimi spojenou bolest -každých 15 minut 5 granulí a dále 4x denně 5 granulí) a China 9 CH (na ztráty tekutin krvácením, pocením, zvracením, průjmem apod. - první hodinu každých 10-15 minut 5 granulí a dále 3x denně 5 granulí).

Žaludeční nevolnost

Nevolnost vyvolanou požitím nadměrného množství jídla zlepší lék Nux vomica 9 CH, 4x denně 5 granulí. Pokud stav doprovází i zvracení a pacient má povleklý jazyk, přidejte Antimonium crudum 9 CH, 5 granulí po každém zvracení. V případě nevolnosti doprovázející požití nějakého léku podáváme kombinaci Nux vomica 9 CH a Phosphorus 9 CH, 3x denně 5 granulí.

Při nevolnosti způsobené požitím tučného jídla nebo jídla, které už nebylo čerstvé, zkuste kombinaci Nux vomica 9 CH a Chelidonium 9 CH, zpočátku každou hodinu 5 granulí, postupně se zlepšením stavu intervaly prodlužujte. U zvracení přidejte ještě lék Ipeca 9 CH, 5 granulí po každém vyzvracení. Je-li zvracení vyprovokováno požitím sebemenšího množství vody, podejte místo něj Phosphorus 9 CH (5 granulí léku rozpusťte ve 100 ml vody s ledem, rozmíchejte nekovovou lžičkou a můžete podávat po lžičkách nebo i po kapkách každých 10 minut).

Unavení a vystresovaní

Trpí-li pacient nevolností z nedostatku spánku a ze stresu, podáváme léky Ignatia 30 CH a Cocculus indicus 9 CH, 3x denně 5 granulí. Je-li stres dlouhodobý a doprovázený velkou únavou, můžeme přidat Phosphoricum acidum 15 CH, 3x denně 5 granulí (týká se i lidí, kteří dlouhodobě pečují o těžce nemocné osoby, nebo matek, jež pečují o malé děti a nemají dostatečné množství spánku).

Pacientům, kteří trpí nevolností při stresu nebo trémě, pomůže nejčastěji lék Gelsemium 30 CH. Tento člověk má pocit „motýlích křídel“ v žaludku nebo v břiše, často ho může bolet hlava, mívá průjem nebo častěji močí.

Při úžehu a úpalu

Je-li nevolnost jedním z příznaků úpalu či úžehu s vysokou horečkou nebo vysokým tlakem, můžete podávat lék Belladonna 15 CH (v akutním stavu každou hodinu 5 granulí a dále 5 granulí 3x denně). Pacient je často červený v obličeji, zpocený a bolesti hlavy popisuje jako pulzující. Léků na různé typy nevolností je samozřejmě mnohem více, ale k jejich výběru je nutné navštívit lékaře homeopata, který lék vybere cíleně po komplexním vyšetření.

Autor: Kateřina Formánková

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Velikonoční mazanec netradičně: Zkuste bramborový, z domácí pekárny nebo bezlepkový

Velikonoční mazanec netradičně: Zkuste bramborový, z domácí pekárny nebo…

Včera | Bez pravého mazance by to na Velikonoce nebylo ono. Poradíme vám několik způsobů, jak mazanec…

Pravda o mléce: Je zdraví prospěšné, nebo ne?

Pravda o mléce: Je zdraví prospěšné, nebo ne?

22. 3. | Mléko je základní výživou člověka v nejútlejším věku. Někdo ho miluje po zbytek života, druhý se mu…

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

21. 3. | Krůtí maso je lehce stravitelné, přitom je šťavnaté a chutné. Zkuste z něj recepty, které běžně…

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji také?

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji…

19. 3. | Arytmie neboli porucha srdečního rytmu patří mezi ta nejčastější srdeční onemocnění. Každý rok u…