Hormonální antikoncepce jako 100% ochrana před početím? Nikdy!

Hormonální antikoncepce jako 100% ochrana před početím? Nikdy!

Hormonální antikoncepce je v dnešní době velmi oblíbenou metodou využívanou k zabránění otěhotnění. Žádná ochrana se ale nedá označit za stoprocentní.

Těhotenství i přes ochranu

Bohužel ani tato metoda, jako mnoho dalších, není 100% a i při užívání hormonální antikoncepce je možné otěhotnět. Účinnost hormonální antikoncepce se udává zhruba v rozmezí 95–99,9 %.

Tato čísla jsou ale platná pouze tehdy, pokud je antikoncepce používána přesně dle instrukcí a nejsou přítomny žádné další rušivé elementy. Pokud tedy postupujete dle předepsaných pravidel, riziko těhotenství se pohybuje zhruba kolem 0,1 %. Při špatném zacházení s antikoncepcí ale může toto riziko stoupnout až na 5 %.

Existuje několik druhů hormonální antikoncepce, přičemž ať už kombinované tablety, či tzv. minipilulky (používané především v průběhu laktace) jsou nejnáchylnější k chybnému užívání, a proto je jejich spolehlivost oproti ostatním formám poněkud nižší (97 % a více). Hormonální náplasti nebo různé depotní formy hormonů se pyšní účinností 99 % a více.

Těhotenství při užívání hormonální antikoncepce nejčastěji přichází po uživatelské chybě.

Mezi nejčastější pochybení patří:

  • vynechání tabletky jednou či vícekrát v průběhu měsíce,
  • nedodržování intervalů mezi dvěma pilulkami,
  • pozdní nasazení pilulek,
  • zvracení půl až čtyři hodiny po polknutí antikoncepce;
  • přesouvání náplasti v průběhu týdne na různá místa,
  • odstraňování náplasti na dobu delší než 3 hodiny;
  • užívání některých léků, jež mohou interferovat s hormony (některá antibiotika, léky pro terapii epilepsie, HIV a další).

Jak takové těhotenství rozpoznat?

Příznaky, které poukazují na těhotenství, jsou v podstatě stejné jako v případě otěhotnění bez antikoncepčních metod. První a nejzřejmější známkou je vynechání menstruačního krvácení. V tomto případě může být potíží v rozpoznávání ukazatelů těhotenství fakt, že některé ženy při hormonální antikoncepci nekrvácejí nebo je u nich krvácení tak slabé, že může být velmi jednoduše zaměněno za počáteční příznak těhotenství.

Navzdory tomu se ale těhotenství ve většině případů dá rozpoznat, neboť se začínají objevovat i další známky, jako je napětí prsů, což se může vyskytovat již v začátcích. Zvýšená hladina hormonů působí změny, které vedou ke zvýšené citlivosti a bolestivosti prsů, či dokonce jejich lehkému naběhnutí. Další známkou může být typická ranní nevolnost, jež se může objevit v kteroukoli denní dobu.

Pokud si nejste jistá, těhotenský test FUNGUJE!

Jistotu o existenci těhotenství vám poskytne těhotenský test. To, že těhotenské testy neměří správně, protože užíváte-li hormonální antikoncepci, nefungují, jsou jen lživé fámy. Hormonální antikoncepce obsahuje jeden či dva lidské hormony, a to určitou formu estrogenu a gestagenu. Těhotenské testy ale pracují s naprosto odlišnou substancí, a to lidským choriovým gonadotropinem (hCG), jenž se zhruba od 7. až 10. dne těhotenství detekuje v moči.

Je vyvíjející se plod při užívání hormonální antikoncepce ohrožen?

Pokud máte jen podezření na probíhající těhotenství, měla byste ihned užívání pilulek ukončit. Pokud je berete ze zdravotních důvodů, obraťte se na svého lékaře. Mnoho žen se následně obává škodlivého vlivu antikoncepce na miminko. Neexistuje žádný důkaz o tom, že by v takovém případě bylo dítě ohroženo vrozenými vadami či jinými komplikacemi.

Některé studie poukazují na možnou souvislost s nižší porodní váhou či předčasným porodem. Pokud tedy tabletky vysadíte hned, jak své těhotenství odhalíte, nemusíte se bát o nic víc než klasická budoucí maminka.

A co když si naopak přejete otěhotnět?

Pokud se chcete pokusit otěhotnět, je to u klasických kombinovaných pilulek možné v podstatě ihned po vysazení. Asi polovina žen otěhotní v průběhu prvních 3 měsíců po vysazení a většině se to podaří do jednoho roka. V případě pouze progestinových minipilulek se většině žen podaří otěhotnět asi do 6 měsíců. V případě depotních forem je možné otěhotnět hned po odstranění tělíska. Pouze v případě aplikací pozvolna uvolňujících injekcí je nutné vyčkat, až účinek odezní (3–12 měsíců). Obecně je pro možnost otěhotnění příznivý návrat běžného menstruačního cyklu.

Čím dalším vás může hormonální antikoncepce překvapit

Špinění či nepravidelné krvácení mimo váš běžný cyklus se může objevit, a to především v průběhu prvních měsíců. Nejedná se o nijak zvláštní jev a i přes nutnost třeba i použití vložek se nelekejte a pokračujte v pravidelném dávkování.

Až si vaše tělo na pilulky zvykne (obvykle po 3 cyklech), krvácení zpravidla vymizí. Častější je nepravidelné krvácení u progestinových preparátů, kde může trvat i delší období. Pokud je však krvácení silnější anebo ani po delším užívání antikoncepce neustává, obraťte se na svého gynekologa.

Amenorea neboli vynechání menstruačního krvácení je dokonce žádoucím účinkem některých typů hormonální antikoncepce (při nepřerušeném pokračování kombinované antikoncepce, u depotních forem). V případě klasického užívání kombinovaných pilulek také může dojít k bezvýznamnému vynechání, nicméně stane-li se tak dvakrát za sebou, měla byste navštívit svého lékaře a zvážit možnost, nejste-li těhotná. Poměrně vzácnou komplikací je tzv. post-pill amenorea.

Jedná se o chybění menstruačního krvácení minimálně 6 měsíců po ukončení užívání hormonální antikoncepce. Častěji se jedná spíše o nepravidelné velmi slabé krvácení než úplné vymizení. Vyskytuje se zhruba u 0,2 až 3 % žen. Tento stav je navozen útlumem endogenních žláz (především hypofýzy). Základem je čekat, než se stav upraví. Pokud se tak ani po delším období nestane, existují léky, kterými je možné situaci ovlivnit. Poraďte se v takovém případě se svým gynekologem.

www.ulekare.cz

Doporučujeme

Články odjinud