Inkontinence: Problém, o kterém se nemluví, ale mělo by. Jak na ni?

| Autor: KF | Rubrika: Zdraví

Každá čtvrtá žena trpí nějakou formou úniku moči. Inkontinence je otravná, mívá nepříznivý vliv na společenský i sexuální život. Pro prevenci a zmírnění obtíží by se ženy měly soustředit zdravý močový měchýř a svaly pánevního dna.

Inkontinence: Problém, o kterém se nemluví, ale mělo by. Jak na ni?

Jen v České republice trpí nějakou formou inkontinence přibližně 850 000 žen. Mezi rizikové faktory související s inkontinencí patří těhotenství a porod, klimakterium, ale také nadváha.

Inkontinence existuje více druhů. Mezi nejčastější patří tzv. zátěžová, neboli stresová, a urgentní, známá též jako dráždivý močový měchýř. U zátěžového typu dochází k samovolnému úniku v důsledku ochabnutí svalstva močového měchýře a pánevního dna. Může se objevit například při kýchnutí či zvedání těžkých břemen nebo při chůzi do schodů.

Druhý případ, tedy dráždivý močový měchýř, postihuje většinou ženy mezi 30. a 50. rokem. Bývá způsobena oslabením svalů pánevního dna vícečetnými porody, nadváhou nebo v souvislosti s hormonálními poruchami. Pro každý z těchto druhů inkontinence existují specifické formy prevence i zmírnění obtíží.

Cvičení pomáhá

Cvičení zaměřené na posílení svalů pánevního dna je účinným pomocníkem v boji s každou formou inkontinence. Stačí méně, než byste očekávala. Výsledky se obvykle dostaví již při 15minutovém tréninku opakovaném 3 krát týdně. Můžete ho přitom snadno zařadit i do svého každodenního života, protože svaly posilujete například při chůzi do schodů, při vzpřímeném držení těla při sezení a chůzi a při správném zvedání se (je důležité se zvedat z kolen).

Mezi osvědčené cviky patří dobře známý kočičí hřbet či podsazování pánve. V případě urgentní inkontinence jsou doporučovány také relaxační cviky a cílený nácvik pití/chození na toaletu. V případě zátěžové inkontinence je vhodné dechové cvičení.

Elektrostimulace

Elektrostimulace má za cíl posílit svalstvo pánevního dna. Elektrostimulace je vhodná hlavně pro lehčí stupně úniku moči. Obzvláště v kombinaci spravidelným cvičením bývá velmi účinná.

Účinné jsou i přírodní prostředky

Při prevenci i zmírnění obtíží souvisejících s oběma formami inkontinence pomáhají lignany, látky, které se se vyskytují např. v bezolejnatých částech dýňového semene. Extrakty z dýňových semen najdete např. v doplňku stravy Dr. Böhm® Dýňové tablety pro ženu. Účinky byste měly začít pociťovat už během prvních dvou měsíců užívání.

Inkontinenční pomůcky

Pokud jsou vaše problémy závažnější, přijdou vám vhod speciální savé pomůcky. Na trhu je v současnosti k dostání velké množství absorpčních pomůcek od vložek přes pleny až po plenkové kalhotky (specializují se na ně např. firmy Tena a Hartmann.) Specilání moderní inkontinenční pomůcky dobře sají moč a pohlcují také zápach, takže ani při nasáknutí se nebudete cítit nekomfortně.

Další články z rubriky

Jak na dokonalé ruce v zimě? Mažte je čtyřikrát denně!

Jak na dokonalé ruce v zimě? Mažte je čtyřikrát denně!

Dnes | Mrazíky jsou tu a vlezlá zima dokáže na našem těle napáchat zlo. Trpí zejména pokožka a nejvíce ta,…

5 největších mýtů o liposukci: Čemu se vyhnout a komu neprospěje?

5 největších mýtů o liposukci: Čemu se vyhnout a komu neprospěje?

3. 12. | Reklama je mocným lákadlem, zvláště co se týče hubnutí v oblasti kritických partií. Chcete-li se…

Vánoční vzkaz pro muže: Jak se trefit s dárky a co nikdy nekoupit!

Vánoční vzkaz pro muže: Jak se trefit s dárky a co nikdy nekoupit!

3. 12. | Muži vědí, že máme rády kosmetiku a parfémy, jenže většinou naprosto netuší, co přesně z toho nám…

Pozor! 7 věcí, které se vám nehty pokouší říct o vašem zdraví

Pozor! 7 věcí, které se vám nehty pokouší říct o vašem zdraví

30. 11. | Všechny se snažíme mít ruce krásné, upravené, s dobrou manikúrou. Jenže daleko důležitější než…