Jak na metličky a křečové žíly? Dostatkem pohybu, tekutin, spánku i sexu

Jak na metličky a křečové žíly? Dostatkem pohybu, tekutin, spánku i sexu

Trápí vás křečové žíly, nebo jen malé nevzhledné metličky (mikrovarixy)? Podle odborníků jimi trpí až 30 procent populace, a z toho je většina žen.

Na otázky odpovídá žilní chirurg a primář žilní kliniky MUDr. Ota Schütz

Kolik českých žen trápí problém nevzhledných metliček?

„S jistotou mohu potvrdit, že křečové žíly postihují až 30 % populace. Naši žilní kliniku navštěvují s těmito problémy především ženy, které tvoří 84 % našich pacientů. Většina z nich je postižena velkými křečovými žilami a metličkami zároveň.“

Jsou křečové žíly dědičné, nebo můžeme jejich vznik ovlivnit (ne)správnou životosprávou?

„Bohužel se opravdu jedná o dědičnou záležitost, která je vázána na genetický kód. Vyskytují-li se křečové žíly alespoň u jednoho z rodičů, je pravděpodobnost výskytu u jejich dětí kolem 80 %. V případě postižení obou rodičů se pravděpodobnost zvyšuje až na 90 %. Nesprávná životospráva s nedostatkem pohybu a následnou nadváhou vede jednoznačně k rozšiřování stávajících křečových žil a může být i vyvolávajícím faktorem tam, kde se postižení ještě nevyskytuje.“

Dá se metličkám nějak předejít?

„Absolutní prevence bohužel neexistuje. Prevenci ale můžeme spatřovat jednak v jejich včasné léčbě, tak ve zdravém životním režimu s racionální výživou, dostatkem pohybu, tekutin, spánku, ale i sexu.“

Kdy se metličky nejčastěji začínají tvořit?

„V životě ženy se křečové žíly začínají vytvářet tehdy, kdy dochází k výraznějším hormonálním změnám. Nejčastěji tedy v období dospívání, začátku užívání hormonální antikoncepce, v období porodů a v klimakteriu.“

Existuje nějaká v tomto směru bezpečná hormonální antikoncepce?

„Ano, existuje. U pacientů s nálezem křečových žil jsou vhodnější hormonální antikoncepce bez estrogenů.“

Kde všude se křečové žíly a metličky objevují?

„Metličkovité křečové žíly (odborně mikrovarixy) se pravidelně nacházejí na zevních stranách bérců a stehen. Mohou se však na dolních končetinách vyskytovat prakticky kdekoliv. Drobné “popraskané“ žilky se nacházejí občas i na břiše a hrudníku. Další lokalitou, kde můžeme nalézt mikrovarixy, je bohužel i obličej.“

Jedná se jen o kosmetickou vadu, nebo jsou metličky nebezpečnější, než si myslíme?

„Jakékoliv křečové žíly, a to i ty nejmenší, nejsou vždy jen kosmetickým problémem. Při výskytu pouze mikrovarixů dostáváme od těla signál, že není vše v pořádku a že lze v brzké době očekávat i rozvoj větších křečových žil. Návštěva specializovaného zdravotnického zařízení je tedy opravdu vhodná. To, co se v počátku jeví pouze jako kosmetický problém, se může postupem času změnit v problém zdravotní.“

Jak lze metličky léčit?

„Jednotlivé lokality vyžadují přesně určené způsoby léčby, které by se neměly zaměňovat. Způsob léčby se určí na základě důkladného klinického a ultrazvukového vyšetření. Může se jednat o miniinvazivní chirurgickou léčbu, skleroterapii a u nejmenších mikrovarixů o laserterapii speciálními lasery, které jsou určeny právě na tyto nejmenší metlice.“

Jak jsou sklerotizace a laser finančně náročné?

„Sklerotizační léčbu hradí smluvní zdravotní pojišťovny dle platných pravidel. Laserová léčba není hrazena z prostředků všeobecného pojištění. U skleroterapie je u nás na žilní klinice nutno počítat s částkami stokorun až tisíce korun. U laserové samostatné léčby nutno počítat již s násobky tisíce korun.“

Co mě čeká po ošetření? Budu mít nějaká omezení?

„Po skleroterapii jsou doporučeny zdravotní elastické punčochy po dobu, kterou dle zkušeností doporučí provádějící zdravotnické zařízení. Po laserterapii se zdravotní punčochy nosit nemusí. Jak po skleroterapii, tak po laserterapii se nedoporučuje místa ošetření vystavovat přímému slunečnímu záření po dobu 6 týdnů.“

MUDr. Ota Schütz www.zilniklinika.cz

Doporučujeme

Články odjinud