Jak předejít nemocem přenášeným klíšťaty?

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Klíšťata mohou na člověka přenést nejčastěji dvě infekční choroby: klíšťovou encefalitidu a lymskou borreliózu. Loni se některou z těchto nemocí nakazilo 4 983 lidí. Letošní sezóna klíšťat je již v plném proudu, s tím souvisí i zvýšené riziko nákazy. Existuje cesta, jak se před nemocemi z klíšťat spolehlivě chránit?

Klíšťata jsou cizopasníci patřící mezi roztoče a jsou nejčastějšími přenašeči onemocnění na zvířata a lidí. V podmínkách střední Evropy se nejčastěji vyskytují onemocnění klíšťovou encefalitidou a lymskou borreliózou. Klíšťovou encefalitidou onemocnělo v minulém roce 633 lidí, lymskou borreliózou se nakazilo 4350 lidí. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu. Ve výskytu onemocnění klíšťovou encefalitidou je Česká republika s velkým předstihem na prvním místě mezi evropskými státy.

Lymská borrelióza je infekční bakteriální onemocnění a v současné době proti němu neexistuje žádná prevence v podobě očkování. Nemoc lze zpravidla velmi dobře léčit včasným podáním antibiotik.

Klíšťová encefalitia je naopak virové onemocnění. Narozdíl od borreliózy na ni antibiotika nezabírají. Nemoc jako takovou léčit nelze, léčí se pouze příznaky onemocnění. Zpravidla má horší průběh. Onemocnění nezřídka končí s trvalými následky na zdravotním stavu pacienta, v krajních případech i úmrtím. Spolehlivou ochranu přináší očkování.

4. dobré rady, jak předejít nemocem přenášeným klíšťaty1. Proti klíšťové encefalitidě se nechte naočkovat – jde to celoročně
Proti klíšťové encefalitidě se očkuje během celého roku. Jedině očkování vám poskytuje spolehlivou ochranu na úrovni přesahující 99,4 %. Nepříhodnější období k aplikaci vakcíny je sice v zimních chladných měsících, kdo to však nestihl, může využít zkráceného schématu pro letní měsíce. „Zkrácené očkování je zcela bezpečné a umožňuje ochranu před infekcí i tehdy, jestliže vakcinace nemohla být uskutečněna v zimě, je i v teplých měsících roku zcela běžně prováděna“, doplňuje prof. MUDr. Jiří Havlík, DrSc., emeritní profesor Infekční kliniky 2. lékařské fakulty UK v Praze. Očkování byste neměli odkládat. Ochrany je dosaženo měsíc po zahájení očkování. V případě, že vás klíště nakazí v období mezi první a druhou dávkou vakcíny, průběh nemoci bude v nejhorším případě stejný, jaký by byl i bez započatého očkování, rozhodně nebude horší.

2. S klíšťaty zacházejte v rukavičkách
Opatrní buďte při manipulaci s klíštětem – například při vytahování klíštěte z kožichu domácího zvířete (nejčastěji psa nebo kočky), ale i když si v rodině vytahujete klíšťata navzájem. „Setkal jsem se s případem, kdy matka odstraňovala klíště zbývajícím třem členům své rodiny a ač sama žádné klíště přisáté neměla, nakazila se klíšťovou encefalitidou právě při odstraňovaní klíštěte,“ dodává prof. MUDr. Roman Prymula CSc., Ph.D., předseda České vakcinologické společnosti. Při odstraňování klíštěte mějte vždy na rukou rukavice, protože i takto se můžetě od klíštěte lehce nakazit.

3. Klíště odstraňte co nejrychleji
Jakmile přisáté klíště na těle odhalíte, ihned ho odstraňte. Jde o to, aby jste co nejrychleji zamezili proudění infekce ze slin parazitujícího klíštěte do těla. V žádném případě nečekejte a nesnažte se přisáté klíště zabít za pomoci mastí, které ho udusí. Ani klíště nemačkejte. Může totiž vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy. I když se klíště manipulací přetrhne, nevadí to, je to stále menší zlo, než když je stále na těle přisáté celé a může přenášet infekci.

4. Repelenty fungují, ale spolehlivě neochrání
Klíšťatům se v našich přírodních podmínkách velice daří. Setkat se s nimi můžete prakticky kdekoliv. Jsou nejen v lesích, na loukách, v povodí řek, ale také v parcích či zahradách. Daří se jim dokonce i ve vyšších nadmořských výškách. Vezmeme-li v potaz, že klíšťata jsou aktivní od dubna do listopadu, je téměř nemožné, chránit se účinně jinak, než očkováním. Použití repelentů je samozřejmě možné. Pokud se repelentem postříkáte důkladně od hlavy k patě, klíště se na vás pravděpodobně nepřisaje. Jen málokdo však dokáže repelent vždy a všude, kde je to vhodné, opravdu poctivě a pravidelně používat. Nehledě na to, že chránit takto např. děti na letních táborech, kde jsou mimo dohled rodičů, je prakticky nemožné. Podobně je to i s oblečením – pokrývky hlavy, dlouhé nohavice a rukávy přisátí klíštěte mohou komplikovat, ale samy o sobě spolehlivou ochranou nejsou.

Mezi lidmi kolují i další „osvědčené recepty“, jak se ochránit před klíšťaty. Od speciálních odvarů z vinného octa a rozmarýnu až po speciální oděv – konkrétně třeba ponožky napuštěné repelentním přípravkem. Je na každém jakou prevenci zvolí – na paměti je však dobré mít, že v případě nemocí přenášených klíšťaty – zvláště pak klíšťové encefalitidy – jde o zdraví a s tím se nevyplácí hazardovat.

zdroj: Native PR, s. r. o.

Další články z rubriky

11x lahodná houbová polévka: Se smetanou, bulgurem i s brokolicí

11x lahodná houbová polévka: Se smetanou, bulgurem i s brokolicí

Včera | Hříbky, klouzci, lišky, růžovky nebo žampiony. Jedlých hub je nepřeberné množství druhů, stejně tak…

10 triků, jak použít citron: Na stařecké skvrny, kuří oka i průjem

10 triků, jak použít citron: Na stařecké skvrny, kuří oka i průjem

Včera | Citron máme spojený s horkým čajem nebo naopak letní osvěžující citronádou. Toto ovoce nabušené…

Láká vás zkusit viagru? Neváhejte, i ženám může pomoct!

Láká vás zkusit viagru? Neváhejte, i ženám může pomoct!

14. 9. | Už vás někdy napadla otázka, co by asi pilulka lásky neboli viagra udělala s vaším tělem? My to…

Švestkový koláč 6x jinak: Bez kynutí, s drobenkou i s pudinkem

Švestkový koláč 6x jinak: Bez kynutí, s drobenkou i s pudinkem

13. 9. | 2 | Švestková sezóna klepe na dveře, různé blumy a pološvestky už jsou pomalu za námi, pravé švestky se…