Jak se bránit předčasnému stárnutí srdce

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí – ročně na ně zemře na celém světě 17,5 milionu lidí. V Evropě jsou onemocnění srdce a cév příčinou téměř poloviny úmrtí (49 %) a ročně stojí náklady na péči o nemocné zhruba 169 miliard Euro.

V naší republice jsou onemocnění srdce a cév zabijákem číslo jedna – ročně na ně zemře téměř 60 tisíc lidí, což je přibližně 5 000 lidí každý měsíc. Pro lepší představu lze uvést, že toto číslo znamená smrt jednoho člověka každých 9 minut. V roce 2004 u nás na choroby srdce a cév zemřelo 24 919 mužů (48 % všech úmrtí) a 30 123 žen (54 % všech úmrtí), hospitalizováno v nemocnicích bylo 370 996 pacientů. Pod stálým dohledem praktického lékaře z důvodu srdečních a cévních onemocnění bylo v roce 2004 1,5 milionu pacientů z důvodů hypertenze, 845 894 z důvodů ischemické choroby srdeční (z toho 90 283 akutní infarkt myokardu) a 280 775 pacientů z důvodů cévních onemocnění mozku – celkem bylo evidováno přes 2,5 milionu pacientů, tedy každý čtvrtý Čech.

Vysoký cholesterol a krevní tlak, nezdravý životní styl, strava, kouření, diabetes mellitus, stres, obezita a nedostatek pohybu – to vše ovlivňuje skutečné stáří našeho organizmu a jeho hlavní motor, srdce. Jedním z hlavních rizikových faktorů srdečních a cévních onemocnění je vysoká hladina cholesterolu v krvi – podle průzkumů má každý druhý dospělý v České republice hladinu cholesterolu vyšší, než by měl mít. Riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění je vyšší v rodině, kde se již v některé formě vyskytuje. Svůj podíl mají genetické faktory, ale především složky životosprávy. Intervence dosavadního životního stylu a aktivní ovlivnění rizikových faktorů vede jednoznačně ke snížení výskytu kardiovaskulárních onemocnění.

Ve srovnání se západní Evropou, kde lidé více dbají na zdravý životní styl a stravu, je výskyt kardiovaskulárních onemocnění u nás téměř dvojnásobný. Kardiovaskulární úmrtnost žen v ČR byla v roce 2000 379 na 100 tisíc úmrtí, zatímco v západní Evropě byla 208 na 100 tisíc úmrtí. U mužů byla úmrtnost v ČR 577 na 100 tisíc úmrtí v porovnání se západní Evropou 325 na 100 tisíc úmrtí. Výskyt kardiovaskulárních onemocnění v porovnání se západní Evropou, stejně jako úmrtnost v jejich důsledku u nás, prudce stouply v době železné opony mezi 70. a 90. lety minulého století. Teprve 90. léta přinesla snižování kardiovaskulární mortality a průměrná délka života české populace se od té doby zvýšila o čtyři roky na současných 72 let u mužů a 78 let u žen. Od roku 2000 se však tento pozitivní vývoj zastavil a kardiovaskulární úmrtnost u nás stagnuje či se dokonce mírně zvyšuje. Regionální rozdíly ve výskytu srdečních a cévních onemocnění mezi jednotlivými státy Evropy demonstrují významné rozdíly v životním stylu i užívání preventivních léků. Příkladem může být kouření – v Itálii kouří 15 % populace, zatímco v Maďarsku 30 % a u nás dokonce 46 – 49 % lidí!

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi patří k hlavním příčinám vzniku aterosklerózy. Čím vyšší je hladina cholesterolu, LDL-cholesterolu a triglyceridů v krvi, tím je pravděpodobnější, že dojde k onemocnění srdce a cév. Hodnota celkového cholesterolu nad 8,5 mmol/l zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění čtyřikrát! Pokud snížíte hladinu cholesterolu v krvi o 10 %, snížíte tak riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby o 25 %. Normální a doporučované hodnoty lipidů v krvi jsou následující: do 5 mmol/l celkový cholesterol, do 3 mmol/l LDL cholesterol, do 1,7 mmol/l triglyceridy. Hodnota HDL, tedy ochranného cholesterolu, by měla být vyšší než 1 mmol/l u mužů a 1,3 mmol/l u žen. V České republice má vyšší hladinu cholesterolu až 70 % populace, což je číslo opravdu varující a mělo by donutit každého jednotlivce k zamyšlení nad tím, jak naloží sám se sebou a se svým srdcem.

Vysoký krevní tlak (hypertenze) může být nejen příčinou aterosklerózy, ale může ji i dále zhoršovat. Výskyt srdečních onemocnění u osob s vyšším krevním tlakem se ztrojnásobí. Hodnoty krevního tlaku by měly být pod 130/80 mm Hg. Vyšší krevní tlak u nás má 24 % mužů a 19 % žen.

Obezita je závažným zdravotním problémem, který zvyšuje riziko kardiovaskulárního onemocnění. S obezitou jsou navíc spojeny další rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění - vysoký krevní tlak a zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Za obzvláště rizikovou je považována centrální obezita, tj. obezita typu jablko, při které se podkožní tuk ukládá především v oblasti břicha a hrudníku. Pokud máte obvod pasu větší než 88 cm (ženy) nebo 102 cm (muži), řadíte se mezi obézní. Podle posledních průzkumů má 60 % mužů v České republice vyšší váhu, než by měli mít - z toho 42 % trpí nadváhou a 18 % obezitou. 29 % žen má nadváhu a 17 % je obézních – celkem 47 % žen má zvýšenou tělesnou váhu.

Kouření patří k nejdůležitějším ovlivnitelným rizikovým faktorům aterosklerózy a ischemické choroby srdeční. Zásadní informací pro pacienta je, že z hlediska kardiovaskulárního systému neexistuje „bezpečná“ dávka tabákového kouře. Jinými slovy: i jedna cigareta denně srdci a cévám významně škodí a zvyšuje například riziko vzniku infarktu myokardu na dvojnásobek. Zanechání kouření je tedy nezbytnou podmínkou úspěšné prevence kardiovaskulárních onemocnění, neboť zlepšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu, snižuje riziko trombózy a má pozitivní vliv na celkové fungování srdce a cév. U nás kouří téměř polovina populace – 46 % mužů a 49 % žen.

Je nesmírně důležité, aby si každý člověk uvědomil, že vlastními životními návyky může sám výrazně pomoci svému srdci, prodloužit a zkvalitnit svůj život. Jednotlivé rizikové faktory se nesčítají, ale násobí! Pokud má člověk například vysokou hladinu cholesterolu nad 8,5 mmol/l, zvýšený krevní tlak nad 195 mm Hg a zároveň kouří, jeho riziko kardiovaskulárních onemocnění se zvyšuje 16 krát! V naší populaci je bez jediného rizikového faktoru pouze 4 % mužů a 7 % žen.

Česká kardiologická společnost doporučuje následující zásady prevence kardiovaskulárních onemocnění:

- Zanechte kouření!
- Zdravě se stravujte – omezte celkový příjem tuků, preferujte tuky rostlinné před živočišnými, konzumujte dostatečné množství zeleniny a ovoce, zařaďte do jídelníčku ryby, preferujte celozrnné výrobky a omezte solení.
- Pokud máte zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi, zařaďte do jídelníčku 2 gramy rostlinných sterolů denně.
- Buďte fyzicky aktivní minimálně 30 minut denně většinu dní v týdnu.
- Pokud máte nadváhu či obezitu, upravte energetický příjem tak, aby došlo k poklesu tělesné váhy (pod BMI 25 – BMI vypočtete váha/výška2).
- Udržujte hodnoty cholesterolu pod 5 mmol/l u celkového cholesterolu, pod 3 mmol/l u LDL cholesterolu a pod 130/80 mm Hg u krevního tlaku. Nechte si zkontrolovat hladinu krevního cukru 1 x ročně.
- Pokud se u Vás v rodině vyskytlo kardiovaskulární onemocnění, nechte vyšetřit i rodinné příslušníky.
- Berte léky podle předpisu lékaře.

Kontrola rizikových faktorů, zdravá strava a životní styl, dostatek pohybu a nekuřáctví přispívá k ochraně proti kardiovaskulárním úmrtím a pomáhájí, aby srdce stárlo pomaleji. Proto se motto „Jak mladé je Vaše srdce“ stalo ústředním tématem letošního Světového dne srdce, který vyhlašuje Světová federace srdce, jejíž členem je i Česká kardiologická společnost. Světový den srdce se koná 24. září ve více než 100 zemích světa. U jeho příležitosti pořádá Česká kardiologická společnost a značka Flora, prostřednictvím Floraporaden zdravého životního stylu, edukační akci pro veřejnost „Zdravé srdce 2006“. Jejím cílem je podpořit prevenci srdečních a cévních onemocnění v České republice a ovlivnit životní návyky české populace, které vedou k předčasnému stárnutí srdce a cévního systému.

Více informací naleznete na www.kardio-cz.cz

Prof. MUDr. Michael Aschermann, DrSc., FESC
předseda České kardiologické společnosti

Další články z rubriky

Máte antibiotika? Zvolte vhodnou stravu, abyste si neuškodila

Máte antibiotika? Zvolte vhodnou stravu, abyste si neuškodila

Dnes | Když už nemoc postoupí tak, že pomohou jen antibiotika, nemá smysl se bránit. Léky vás sice zbaví…

Jak upéct skvělou domácí vánočku. Zkuste recept našich babiček

Jak upéct skvělou domácí vánočku. Zkuste recept našich babiček

15. 12. | Na první pohled je pečení vánočky složitá záležitost, které se nejeden začátečník zalekne. Když ale…

Co jste nevěděli o virózách: 10 základních informací

Co jste nevěděli o virózách: 10 základních informací

14. 12. | 3 | Opakuje se to každý rok a všichni to dobře známe. Náhle nás přepadne teplota, bolest svalů,…

6 nejlepších kuchařek, které chcete najít pod stromečkem na Vánoce 2017

6 nejlepších kuchařek, které chcete najít pod stromečkem na Vánoce 2017

13. 12. | Pokud rádi vaříte, kuchařek není nikdy dost. Přinášíme vám šest kousků, které udělají radost…