Jak se stát dobrovolníkem?

| Autor: Jana Benešovská | Rubrika: Zdraví

Několik průzkumů z posledních let naznačuje, že dobrovolnictví se v Česku věnuje zhruba třetina lidí. Chtěli byste se přidat, ale nevíte, jak na to? Poradíme vám, možností je spousta.Jennifer Love Hewitt servíruje jídlo lidem bez domova v Los Angeles

Rozmyslete si PROČ

Na začátku své dobrovolnické kariéry si promyslete, proč vlastně chcete být dobrovolníkem a kolik času můžete takové aktivitě věnovat. Lépe se vám pak bude vybírat oblast, v níž se chcete angažovat. Možností je spousta. Můžete být dobrovolníkem jednorázovým (například klasická mikulášská besídka 1x do roka) nebo dlouhodobým či pravidelným - například docházet každé pondělí do nemocnice předčítat pacientům pohádky. „Dobře zvažte své priority. Rozmyslete si, zda zvládnete dlouhodobě dojíždět do 20 kilometrů vzdáleného kojeneckého ústavu. Zkuste se nejprve rozhlédnout, zda se nenachází nějaká příležitost, jak pomáhat druhým, přímo v místě vašeho bydliště. Nebojte se oslovit místní mateřskou školu, domov pro seniory nebo knihovnu,“ říká Ivana Lorencová z Národního dobrovolnického centra Hestia.

Začít se dá kdykoli

Začít s dobrovolnictvím se dá v každém věku. A vůbec nevadí, že nemáte žádné předchozí zkušenosti. Naopak, dobrovolnictví je právě o nevšedních zážitcích a získávání nových přátel. Ať už toužíte po kontaktu s lidmi, nebo chcete být užiteční z domova, podívejte se například na www.dobrovolnik.cz nebo jobs.cz do sekce Dobrovolnictví. Zde najdete inzeráty neziskových organizací nebo jednotlivců, kteří hledají pomoc dobrovolníků, nebo můžete sami zadat svoji nabídku pomoci. „Pokud dáváte přednost osobnímu setkání, vypátrejte na internetu nebo od známých, kde je nejbližší dobrovolnické centrum, a domluvte si schůzku. Setkání s koordinátorem vám pomůže rozhodnout se, kde a jak s dobrovolnictvím začít,“ dodává Ivana Lorencová.

Práva a povinnosti

Jako dobrovolník budete mít řadu povinností, ale nezapomínejte ani na svá práva. „Měli byste být informováni o poslání a činnosti organizace, pro kterou se rozhodnete, měla by vám být nabídnuta taková činnost, která odpovídá vašim očekáváním, a vždy máte právo ji odmítnout, pokud neodpovídá vašim zájmům a schopnostem,“ říká Ivana Lorencová a dodává: „Mělo by být jasné, jaké jsou vaše kompetence, kde a kdy bude dobrovolnická činnost probíhat a kdo bude zodpovědný za zadávání úkolů.“ Pokud se rozhodnete pro práci s klienty, je dobré počítat s tím, že budete muset na začátku projít psychodiagnostickým pohovorem. Jeho cílem je odhalit vaše předpoklady pro práci s danou cílovou skupinou. Slouží jako ochrana nejen klientů, ale i vás.

Buďte realisté!

Spousta lidí si pod pojmem „dobrovolnictví“ představuje vycestování do Afriky, kde budou pomáhat sirotkům. Tak jednoduché to ale není. Abyste mohli odjet do zahraničí, nemůžete mít doma dvě malé děti, splácet hypotéku a chodit do práce. Navíc, ruku na srdce, jeli byste opravdu pomáhat, nebo si vyřešit nějaký svůj osobní problém? Takové rozhodnutí vyžaduje zkušenosti i poměrně náročnou přípravu. Pokud to ale myslíte zcela vážně, možností, jak se zapojit jako dobrovolník v zahraničí, je několik. Pro mladé lidi do 30 let se nabízí Evropská dobrovolná služba (výjezd na 2 až 12 měsíců), komu se to zdá příliš dlouhé, může využít nabídky dalších neziskových organizací - INEX-SDA, Duha, Salesiánské středisko mládeže, které organizují workcampy v zahraničí bez ohledu na věk.
ČTĚTE TAKÉ:
Vyhrála boj s anorexií!


ČTĚTE TAKÉ:
Co když domácnost táhne žena?


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Velikonoční mazanec netradičně: Zkuste bramborový, z domácí pekárny nebo bezlepkový

Velikonoční mazanec netradičně: Zkuste bramborový, z domácí pekárny nebo…

Včera | Bez pravého mazance by to na Velikonoce nebylo ono. Poradíme vám několik způsobů, jak mazanec…

Pravda o mléce: Je zdraví prospěšné, nebo ne?

Pravda o mléce: Je zdraví prospěšné, nebo ne?

22. 3. | Mléko je základní výživou člověka v nejútlejším věku. Někdo ho miluje po zbytek života, druhý se mu…

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

21. 3. | Krůtí maso je lehce stravitelné, přitom je šťavnaté a chutné. Zkuste z něj recepty, které běžně…

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji také?

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji…

19. 3. | Arytmie neboli porucha srdečního rytmu patří mezi ta nejčastější srdeční onemocnění. Každý rok u…