Jak vyzrát na premenstruační syndrom?

| Autor: Kateřina Prachařová | Rubrika: Zdraví

Ačkoli ho stále mnoho lidí – zejména mužů – považuje za mýtus, kterým ženy omlouvají „bolení hlavy“, hysterii a špatnou náladu, premenstruační syndrom neboli PMS skutečně existuje.Přestože jsou dokonale popsány příznaky a projevy PMS, samotná příčina, proč jím ženy trpí, je stále tak trochu záhadou. Spouštěčem není jediná věc, nýbrž více faktorů – především hormonální kolísání a následné vlivy na tělo, ale také to, jak žena žije a jak o sebe pečuje. Stres, málo pohybu a nezdravá strava příznaky zhoršují. Obecně se dá říci, že projevy PMS jsou výraznější tím více, čím horší je náš životní styl.

PMS není nemoc, a proto je mnoho žen smířeno s tím, že ho prostě musí nějak přežít, a nenapadne je vyhledat odbornou pomoc. Přitom je mnoho možností, jak jeho projevy výrazně zmírnit. A jaké to vlastně jsou?
Zhruba deset dní až týden před menstruací postihnou ženu nejrůznější potíže jak fyzického, tak psychického rázu. Mezi ty nejčastější patří bolesti hlavy, podbřišku a v prsou, přibývání na váze způsobené zadržováním vody v těle, křeče ve svalech. Některým ženám se přechodně zhorší akné. Dostavit se mohou také zažívací potíže, ať zácpa, průjem či nechutenství.

Zatímco tyto tělesné nepříjemnosti trápí jen ženu samotnou, psychické obtíže, které PMS přináší, ovlivňují i její okolí. Obzvlášť pro partnera a manžela je těžké vyjít s bytostí, která je zničehonic nervózní až hysterická, neustále pláče, utápí se v sebelítosti, její nálady se střídají jako na houpačce, výbuchy vzteku přicházejí naprosto nečekaně… Ačkoli za to nemůže a nejvíc trpí ona sama, je potřeba vědět, že ani její blízcí to nemají lehké. PMS by neměl být automatickou omluvou pro chování, které bychom si v jiných dnech netolerovali. Právě to je také významný motiv pro to, abychom PMS nebraly jako něco, co prostě jednou za čas musíme vydržet a naši blízcí s námi.

Jak na PMS vyzrát?

Asi nejúčinnější zbraní je hormonální antikoncepce. Dokáže srovnat „zlobivé“ hormony a potlačit většinu projevů PMS. Dnes už neplatí ani léty zažitý mýtus, že po antikoncepci se přibírá. Moderní antikoncepce obsahuje drospineron, který zabraňuje zadržování vody v těle a nechtěnému „nafouknutí“.

Bohužel ne každá žena může tuto antikoncepční metodu používat. Proto pak přicházejí ke slovu další prostředky. Tím hlavním je celková úprava životního stylu a jeho optimalizace tak, aby byly účinky PMS co nejmenší. Hlídejte si skladbu svého jídelníčku. PMS zhoršuje přemíra cukru a soli. Vyhýbejte se tedy sladkým jídlům a pokrmy příliš nesolte. Stejně tak je dobré se (nejen) v rizikovém období vyhýbat alkoholu a nápojům obsahujícím kofein.

Vhodné je naopak „dopovat se“ vápníkem, hořčíkem a vitaminy, především E a B6. K tomu přidejte hodně ovoce a zeleniny. Pomohou také bylinky, doporučuje se hlavně pupalka. Další nezbytností je pravidelný a dostatečně dlouhý spánek a pravidelný pohyb. Bohužel vždy nějakou dobu trvá, než si tělo na tyto změny zvykne (nebo než dokážeme přemoci své chutě a lenost) a jejich účinek se projeví. Navíc je nutno říct, že takováto úprav životního stylu může být ve své podstatě vzhledem k PMS jakési placebo. Pokud začnete žít zdravěji, je jasné, že se budete cítit lépe vždy.
ČTĚTE TAKÉ:
Divoký anděl Natalia Oreiro (34) porodí v lednu 2012!


ČTĚTE TAKÉ:
Horoskop na prosinec 2011

Komentáře

Komentářů celkem: 2
A co proti únavě? to nic?! já jsem předtím děsně unavená Kačikulka 11. 12. 2011 | 12:50
Takže žádný kofein? A co deprese!!! Havran 10. 12. 2011 | 01:45

Další články z rubriky

10 drobností, díky kterým budete zdravější a šťastnější

10 drobností, díky kterým budete zdravější a šťastnější

Dnes | Ať už je vaším cílem zdravější tělo nebo hezčí domov, udělejte si jeden víkend, abyste vylepšila…

Tři podoby drštěk: v polévce, obalované i pekelně ostré

Tři podoby drštěk: v polévce, obalované i pekelně ostré

Včera | Kdysi lidé věřili, že dršťky jim dodají odolnost a sílu, a neřešili, jak z nich udělat lahůdku. My…

Česneková tinktura podle starého Tibetu: Sníží tlak i cholesterol

Česneková tinktura podle starého Tibetu: Sníží tlak i cholesterol

Včera | To, že je česnek nejsilnější přírodní antibiotikum, je všeobecně známé. Navíc ale obsahuje…

Nádor v děloze: Jak ho poznáte a proč ho začít řešit

Nádor v děloze: Jak ho poznáte a proč ho začít řešit

23. 2. | Nejčastěji se myomy objevují po 40. roce, a proto je mnohdy ženy bohužel neřeší. Domnívají se, že…