Jak vyzrát na sennou rýmu? Změnou jídelníčku a životních návyků

| Autor: Pluspress | Rubrika: Zdraví

Zdá se, že letošní rok bude extrémně nepříjemný pro všechny, kdo trpí sennou rýmou. Dobrou zprávou pro ně je ale zjištění, že její průběh může ovlivnit skladba jídelníčku.

Mnoho z nás už kýchá a britští odborníci předpovídají, že letošní léto bude extrémně horké a tudíž i lidí postižených alergií na pyly. Nové výzkumy ale prokázaly, že úprava stravy může přímo ovlivnit jejich projevy, jako je kýchání, pálení v krku a rýma. Pokud se léčba těchto alergií zanedbá, hrozí, že u pacientů se časem vyvine astma.

Jídlem proti alergii
Je známo, že ovoce a zelenina obsahují antioxidanty, které pomáhají při léčbě infekcí. Vědci ale nyní zjistili, že pět kusů ovoce nebo zeleniny denně účinkuje i proti senné rýmě.
Studie řeckých odborníků zkoumala stravovací návyky 690 dětí, které trpěly nejobvyklejšími formami alergií. Ukázalo se, že u těch, které konzumovaly nejvíce zeleniny a ovoce, je o 30 – 60% nižší riziko vzniku senné rýmy. Nejúčinnějšími plody na jejich jídelníčku byla rajčata, pomeranče, jablka a hroznové víno.
Německá studie zase odhalila, že omega-3 mastná kyselina, obsažená v makrelách či sardinkách, redukuje riziko vzniku rýmy, vědci ale ve svém zkoumání nadále pokračují.
Tým amerických vědců v posledních letech prokázal, že sennou rýmu a alergické astma zmírňuje výtažek z francouzské středomořské borovice. Několik klinických studií po celém světě prokázalo, že tento výtažek výrazně redukuje zánětlivé leukotrieny v krvi a zlepšuje dýchání dětí i dospělých.
Určité potraviny naopak mohou umocnit negativní účinky pylů, které způsobují symptomy senné rýmy. Například jste-li alergičtí na pyl břízy, jablka vám přitíží. Je proto důležité znát přesně původ alergie a podle toho upravit svůj jídelníček. V následujících řádcích uvádíme některé typy pylu a potraviny, které zhoršují symptomy alergií:

Rostlina Období Potraviny
Bříza březen – květen celer, kari koření, rajčata, mrkev,jablka,hrušky, kiwi
Traviny květen – srpen oves, rýže, pšenice, kiwi, rajčata
Plevelné rostliny květen – srpen syrová mrkev, kari koření

Jakmile zjistíte, na jaký druh pylu jste alergičtí, odstraňte ze svého jídelníčku potraviny, které s nimi reagují a sledujte své symptomy,“ radí Muriel Simmonsová z britské alergologické společnosti. „ Dobrou zprávou je, že většina pylů je aktivní jen pár měsíců v roce, takže se svého oblíbeného jídla nemusíte vzdávat navždy. A v některých případech, například u rajčat, se bílkoviny zhoršující alergii vařením ničí.“

10 rad proti kýchání
1. Nevpusťte pyly do své ložnice. Před spaním se osprchujte a v pylové sezóně mějte okna do ložnice zavřená.
2. Často luxujte a prach utírejte vlhkým hadříkem. Pyly vydrží být v místnosti aktivní tři měsíce.
3. Prádlo sušte uvnitř, pokud ho musíte věšet venku, dělejte to mezi 10. a 15. hodinou, kdy je koncentrace pylů nejnižší.
4. Vnikání pylu do dýchacího ústrojí zabráníte pomocí speciálních nosních kapek.
5. Užívejte dostatek vitamínu C
6. Jeďte k moři, na pobřeží je znečištění minimální, pokud nemůžete, užívejte nosní sprej z mořské vody
7. Zahrajte si na hollywoodskou hvězdu a používejte dostatečně velké sluneční brýle
8. Nekuřte, kouření zhoršuje příznaky senné rýmy a děti vystavené cigaretovému kouři jsou třikrát náchylnější ke vzniku alergií.
9. Sportujte, pohyb posiluje imunitu.
10. Pokud nemáte v autě klimatizaci, instalujte si do ventilačního systému elektrostatický filtr.

Letošek je na sennou rýmu nejhorší

Klimatické změny způsobily, že období pylů je delší a krutější než v minulosti. „ Mírné zimy vedly k tomu, že stromové pyly, které postihují 25% nemocných, se objevily už v únoru. Ti, kdo jsou citliví na pyly z trav, mohou trpět až deset měsíců,“ líčí neveselé vyhlídky alergiků profesor Jean Emberlin, ředitel Výzkumného ústavu pylů a aerobiologie. „Změny podnebí mají na svědomí i to, že účinky některých pylů jsou silnější a ve vzduchu jsou i další látky, které je ještě posilují,“ dodává

Další články z rubriky

Levné recepty z cibule: Pizza, chléb i pomazánka

Levné recepty z cibule: Pizza, chléb i pomazánka

Včera | Jednoduchá potravina, jako je cibule, se dá připravit na mnoho způsobů. Nejen ve své čerstvé formě,…

Pohled do mísy: Co o vás prozradí barva a konzistence stolice?

Pohled do mísy: Co o vás prozradí barva a konzistence stolice?

Včera | Podíváte se občas před spláchnutím, co po vás na toaletě zůstalo? Měla byste. Barva, struktura,…

Tuky, nebo zadržená voda v těle? Víme, jak to poznat

Tuky, nebo zadržená voda v těle? Víme, jak to poznat

22. 4. | Probouzíte se ráno s pytli pod očima, oteklými prsty na rukou, lýtky a také břichem jako balon a…

Tvaroh v hlavní roli: Sladké recepty, kterým neodoláte

Tvaroh v hlavní roli: Sladké recepty, kterým neodoláte

21. 4. | Tvaroh nikdy nezklame, ať už se pustíte do pečení bábovky, přípravy lívanců nebo tvarohových…