Je klimatizace škodlivá?

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Venku vládnou dotěrné bodající sluneční paprsky, uvnitř panuje naopak příjemný chládek. Jakmile se oteplí a klimatizace se pustí do svého díla, rozdělí kolektivy na dva tábory - jedni jsou na ní závislí, naopak druzí se bojí zdravotních komplikací, které může způsobit.

Je klimatizace škodlivá?

Venku vládnou dotěrné bodající sluneční paprsky, uvnitř panuje naopak příjemný chládek. Jakmile se oteplí a klimatizace se pustí do svého díla, rozdělí kolektivy na dva tábory - jedni jsou na ní závislí, naopak druzí se bojí zdravotních komplikací, které může způsobit.

Pokud klimatizaci používáme s rozumem, je to dobrý pomocník, když ale v klimatizovaných prostorách trávíme dlouhé hodiny, chladnému proudu vzduchu cíleně nastavujeme obličej, záda a další části těla a zařízení máme seřízené na maximální výkon, spíš trpíme.

Pozor na teplotní šoky

Je léto, ale přesto se najde řada lidí, kteří kašlou, mají rýmu a bolí je v krku. „Teplé počasí s sebou nese mnoho situací, kdy se člověk snaží co nejrychleji ochladit. Jenže rychlé ochlazení způsobí teplotní šok, kterému organismus ne vždy dokáže čelit. Pokud zvenku vstoupíme do klimatizované místnosti, případně ještě sáhneme po pití s ledem, tělo na takovou náhlou změnu neumí v krátké chvíli přiměřeně reagovat a výsledkem může být porucha obranyschopnosti. Svou roli samozřejmě hraje i přesušený vzduch klimatizovaných prostor, který sliznice dýchacích cest oslabuje a dělá je vnímavější vůči mikroorganismům,“ říká primář oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku pražské Nemocnice Na Homolce MUDr. Petr Jirák.

A nejde pouze o pobyt v klimatizovaných místnostech. Stejně samozřejmě působí i klimatizace v autě a dalších dopravních prostředcích. Pokud se pomocí klimatizace intenzivně chladíme kdekoli, je třeba počítat se zvýšeným rizikem nachlazení, virových i bakteriálních infekcí. „V létě je častá rýma. Ta v horším případě přejde v rozsáhlý zánět horních cest dýchacích, tedy v zánět hltanu, hrtanu, případně i zánět dutin. Často bývá spojený s poruchou funkce Eustachovy trubice, případně se zánětem středního ucha. Na tyto komplikace trpí zejména malé děti,“ doplňuje lékař.

Rizika letních angín

V případě, že jde pouze o virovou infekci, je jediným lékem čas, klid na lůžku a disciplína při používání klimatizace. Často ale za zdravotními potížemi stojí bakteriální infekce typicky postihující krční mandle. Když tato situace nastane, vzniká „letní angína“ projevující se vysokými teplotami a intenzivní bolestí v krku. V tomto případě jen klid na lůžku nepomůže a je třeba navštívit lékaře, který zváží nasazení antibiotik.

„Nejobávanější komplikací angíny z pohledu oboru ORL je absces, tedy chorobná dutina vyplněná hnisavým sekretem. Pokud je bakteriální infekce agresivní, nebo má pacient významnou poruchu obranyschopnosti, může se absces vytvářet v oblasti pod krční mandlí. Tento obraz v letním období vídáme v našich ambulancích o něco častěji než v jiných ročních obdobích,“ doplňuje primář Jirák. Prevencí těchto potíží je rozumné používání klimatizace a nevystavování hlavy silnému proudu chladného vzduchu.

Větrolam pro oči

Na suchý klimatizovaný vzduch nereagují pouze sliznice dýchacích cest, zasaženy jsou samozřejmě i oči, výsledkem je jejich slzení, pálení a zčervenání. „Rohovku a spojivku zdravého oka pokrývá slzný film složený z řady komponent. Správný poměr látek zajišťuje prevenci osychání povrchu oka a současně dobrou průhlednost. Defekty v slzném filmu, které mohou vzniknout v důsledku pobytu v klimatizovaných prostorách, způsobují zhoršení vidění a současně i podráždění očí,“ popisuje primář očního oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Petr Novák.

I tady ale existuje určitá prevence. Ta by měla spočívat v omezení času stráveného v klimatizovaných místnostech a v ochraně očí. „Oči mohou být chráněny například brýlovým sklem. Dioptrické, sluneční či ochranné brýle v tomto případě mají stejnou funkci. Fungují jako,větrolam‘, který zabraňuje přístupu proudícího vzduchu k povrchu oka a tím brání jeho extrémnímu osušování,“ říká lékař. Další možností je i dodávání vlhkosti oku formou tzv. umělých slz. „Jde o lubrikanty, které je možné volně koupit v lékárnách. Aplikace je stejná jako u očních kapek a lidé s citlivějšíma očima si mohou do oka kápnout i několikrát za hodinu,“ radí MUDr. Novák.

Hlava i záda v ohrožení

Trpíte v létě častější bolestí hlavy? Třeba za to může právě klimatizace. „Bolest hlavy může být způsobena mnoha faktory. Přechody mezi venkovním a vnitřním prostředím a výkyvy teplot mohou být zejména u pacientů trpících migrénou nebo jiným typem bolesti hlavy vyvolávajícím faktorem pro vznik potíží. Suchý klimatizovaný vzduch může způsobovat i dehydrataci, která je také vyvolávajícím faktorem bolesti hlavy,“ vysvětluje primář neurologického oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Miroslav Kalina.

A to zdaleka nejsou jediné neurologické problémy spojené s užíváním klimatizace. Kromě hlavy mohou z klimatizace bolet i záda. „Nejhorší situací je přímá expozice chladnému proudu vzduchu, kdy může reflexně dojít ke spasmu šíjových a krčních svalů, ke krční blokádě a bolesti,“ doplňuje lékař. Prevencí bolestí hlavy a zad je opět rozumné zacházení s klimatizací a dostatečný přísun tekutin.

Vysušuje pleť jako fén

Na suchost klimatizovaného vzduchu samozřejmě reaguje i pokožka. Pokud víte, že budete dlouhou dobu v klimatizovaných prostorách (kancelář, letadlo apod.), mějte s sebou vždy po ruce sprej s vodou. Pravidelná aplikace vodního aerosolu zabrání vysušení pokožky a ochrání vás před nepříjemným zčervenáním a pálením.

Alergici by měli být opatrní

Klimatizace nedělá dobře ani alergikům a astmatikům. I v tomto případě stojí za zhoršením stavu vysušení vzduchu a teplotní výkyvy. Astmatici a alergici by se měli vyvarovat pobytu v klimatizovaných prostorách, dlouhého cestování v klimatizovaných dopravních prostředcích a práce v tzv. open space. Potíže může zhoršit rovněž špatná údržba klimatizace a zejména zanedbaná výměna filtrů na zachycení prachu v klimatizacích. Na tento problém se často zapomíná ve firmách. Můžete se zkusit zeptat, kdy na vašem pracovišti naposledy čistili průduchy, kterými na vás vane chladivý vzduch.

***

Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl být vyšší než 5-6 stupňů Celsia. Za brýlovým sklem vzniká mikroklima, kde je vzdušná vlhkost vyšší než v okolí.

Autor: Barbora Neubergerová
odborná spolupráce: MUDr. Petr Jirák, oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku, Nemocnice Na Homolce MUDr. Petr Novák, oční oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Miroslav Kalina, neurologické oddělení Nemocnice Na Homolce

Zdroj: Moje zdraví

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Svačinky ve vzduchu aneb Co jíst zdravého v letadle

Svačinky ve vzduchu aneb Co jíst zdravého v letadle

Dnes | 8 | Jídlo hraje na cestách důležitou roli. Když nám nekručí v žaludku, hned si své zážitky užíváme…

Vyplázněte jazyk: Co poznáte podle tvaru, barvy či povlaku

Vyplázněte jazyk: Co poznáte podle tvaru, barvy či povlaku

21. 9. | Zdravotní stav člověka se dá vyčíst z mnoha ukazatelů. Jedním z nich je jazyk. Pokud je růžový až…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

11x lahodná houbová polévka: Se smetanou, bulgurem i s brokolicí

11x lahodná houbová polévka: Se smetanou, bulgurem i s brokolicí

18. 9. | Hříbky, klouzci, lišky, růžovky nebo žampiony. Jedlých hub je nepřeberné množství druhů, stejně tak…