Je očkování proti HPV opravdu nesmysl?

| Autor: PR | Rubrika: Zdraví | komerční sdělení

Vakcinace patří mezi mezníky, které výrazným způsobem pozitivně ovlivnily život na naší planetě, a to nejenom lidí, ale i zvířat. Očkováním, tj. vpravením celých oslabených, tělu nebezpečných, mikroorganismů nebo jen jejich částí - tzv. antigenů* do příjemce, je imunitní systém vyzván k bezprostřední obranné reakci.

Vývoj skutečně účinné vakcíny ovšem není triviální záležitost a stává se, že i několik desetiletí trvající snaha světových imunologů není korunována úspěchem. Naproti tomu podobně dlouholetá snaha odhalit původce karcinomu děložního čípku vyústila dokonce v několik vakcín, jejichž úkolem je chránit očkovaného jedince při případném nakažení lidskými papilomaviry (HPV), označovanými za původce tohoto onemocnění.

V současné době je známa celá řada HPV kmenů označovaných čísly, z nichž pouze některé jsou dávány do souvislosti s karcinomy. Ve všech vakcínách najdeme antigeny HPV virů kmenů 16 a 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 % karcinomů děložního čípku. Takové antigeny jsou sice pro uvedené kmeny virů typické, ale protože to jsou chemicky složité látky, jejich „stavební kameny“ mohou být součástí antigenů, které se vyskytují i na dalších příbuzných kmenech, jako je kmen 31 nebo 45. Proto obranná reakce proti kmenům 16 a 18 může tzv. zkříženě chránit i proti některým dalším typům HPV virů s rakovinotvorným potenciálem.

Vakcíny kromě antigenů obsahují tzv. adjuvans*, jejichž úkolem je stimulovat imunitní reakci a zesilovat účinek vakcín. Standardní součástí prakticky všech adjuvans používaných u většiny vakcín více než padesát let je hydroxid hlinitý. Odpůrci očkování vyzdvihují nebezpečnost hliníku ve vakcínách programově, ale bez konkrétních důkazů. Podle řady studií, včetně studie americké Agentury pro bezpečnost potravin a léčiv (FDA), je riziko pro děti vystavené celkovému množství hliníku přijatého ze všech vakcín očkovaných během prvního roku života extrémně nízké. Bez vhodného adjuvans by byla schopnost vakcíny vyvolat chránící imunitní reakci minimální.

Je třeba připustit, že vakcinace vždycky nezaručuje, že k onemocnění docela určitě nedojde. Vakcína proti karcinomu děložního čípku není výjimkou. Při včasné aplikaci to může být svým způsobem „pojistka“ proti život ohrožujícímu onemocnění.

*Očkovací slovníček:

Antigen je látka z vnějšího prostředí nebo v těle vznikající, která stimuluje tvorbu protilátek. Protilátky následně pomohou imunitnímu systému zničit nebo neutralizovat jakýkoli další, podobný antigen (třeba skutečný HPV virus).

Antigeny v HPV vakcínách jsou jen prázdné obaly - kopie HPV viru bez DNA. Nemohou se proto množit a vyvolat onemocnění. Navenek ale vypadají jako HPV viry a tak probudí imunitní systém k tvorbě ochranných protilátek.

Protilátka je protein, který je schopen jako součást imunitního systému identifikovat a zneškodnit cizí objekty (bakterie a viry) v těle. Množství protilátek je důležité pro zajištění spolehlivé a dlouhotrvající ochrany organismu.

Adjuvantní systémy (adjuvans) pomáhají stimulovat imunitní systém s cílem zvýšit a zlepšit ochranu proti závažným onemocněním.

Podrobné informace o bezpečnosti hliníku ve vakcínách lze najít na stránkách www.fda.gov.

Vakcína Cervarix je vázaná na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění s výjimkou úhrady pro 13leté dívky. Před předepsáním léku se prosím seznamte s úplnou informací o přípravku dostupnou také na www.gskkompendium.cz nebo se obraťte na společnost GlaxoSmithKline, s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4; e-mail: cz.info@gsk.com; www.gsk.cz. Případné nežádoucí účinky prosím hlaste také na cz.safety@gsk.com. O vhodnosti očkování se poraďte se svým lékařem nebo s lékařem Vaší dcery.

Další články z rubriky

Tři podoby drštěk: v polévce, obalované i pekelně ostré

Tři podoby drštěk: v polévce, obalované i pekelně ostré

Dnes | Kdysi lidé věřili, že dršťky jim dodají odolnost a sílu, a neřešili, jak z nich udělat lahůdku. My…

Česneková tinktura podle starého Tibetu: Sníží tlak i cholesterol

Česneková tinktura podle starého Tibetu: Sníží tlak i cholesterol

Dnes | To, že je česnek nejsilnější přírodní antibiotikum, je všeobecně známé. Navíc ale obsahuje…

Nádor v děloze: Jak ho poznáte a proč ho začít řešit

Nádor v děloze: Jak ho poznáte a proč ho začít řešit

Včera | Nejčastěji se myomy objevují po 40. roce, a proto je mnohdy ženy bohužel neřeší. Domnívají se, že…

Digitální detox: Proč byste s ním měla začít hned teď

Digitální detox: Proč byste s ním měla začít hned teď

Včera | Detox nemusí být nutně zaměřený jen na potraviny. Stále častěji se coby součást mentální očisty…