Jóga podle temperamentu. Vyberte pro sebe tu nejvhodnější lekci!

| Autor: Jana LeBlanc | Rubrika: Zdraví

Druhů a stylů jógy je dnes už tolik, že si vybere každý. Podle čeho ale zvolit, aby vás lekce opravdu bavila? Rozhodněte se podle svojí povahy.

Jóga podle temperamentu. Vyberte pro sebe tu nejvhodnější lekci!

Oco jde, když mluvíme o našem temperamentu? Je to souhrn charakteristických nebo vrozených rysů osobnosti, které se trvale projevují způsobem reagování, jednání a prožívání.

Lidé si vždy všímali toho, že reagují na různé podněty různě, a postupně tak vznikaly snahy zařadit každého jedince do určitého typu. S nejznámější typologií, kterou používáme dodnes, přišel lékař ze starověkého Řecka jménem Hippokrates. Rozdělil lidi do čtyř temperamentových skupin – flegmatik, cholerik, sangvinik a melancholik.

Žádný člověk nepatří celou osobností pouze k jednomu typu. K přesnému určení temperamentu tak existují speciální dotazníky, které vyhodnocují psychologové. Pro základní orientaci se ale můžete zkusit najít v tomto přehledu.

SANGVINIK: emočně stabilní extrovert – optimistický, veselý, rychlý, hovorný, přizpůsobivý, emočně vyrovnaný, ale poněkud lehkovážný a nestálý.

CHOLERIK: emočně labilní extrovert – aktivní, samostatný, energický, optimistický, ale také prudký, vzdorovitý, rychlý, vznětlivý, impulzivní a někdy i agresivní.

FLEGMATIK: emočně stabilní introvert – miluje řád, je rozvážný, vytrvalý, přátelský, klidný, pečlivý, ovládající se, ale také pomalejší a někdy až pasivní.

MELANCHOLIK: emočně labilní introvert, který je citlivý, svědomitý, zodpovědný, důkladný, vážný, rezervovaný, samotářský, tichý, pesimistický a náladový.

POHYB NA MÍRU

Temperament se může zásadním způsobem podílet na tom, jak vás cvičení bude bavit. Rychlí a energičtí cholerici ocení intenzivní a dynamické cvičení prováděné ve skupině lidí podobného ražení nebo alespoň se stejně energickým lektorem. Rozvážnému a vytrvalému flegmatikovi může být sál plný hecujících se lidí pořádně nepříjemný, stejně jako cholerický lektor.

Od temperamentu se odvíjí i reakce organismu na zátěž, proto je dobré znát osobnostní typ i k určení druhu a intenzity tréninku i způsobu a délky regenerace. To vám pomůže se i lépe orientovat v nabídce jógových hodin. Nepřemýšlejte o tom ale dlouho. „Hodně lidí často dopředu hodnotí sami sebe a mají obavy z nedostatku vlastního klidu. Už předem si před sebou stavějí překážky. Dopředu se podceňují v tom, že na jógu nejsou ještě dostatečně nastavení nebo pružní. Vlastně hloubají sami v sobě a vytvářejí si tak zbytečně úzkost,“ říká lektorka jógy Zuzana Hálová, provozující stránky Veselý jogín.

CESTA K POZNÁNÍ

Jóga nemá žádnou přípravnou fázi a mluví se o ní jako o zastavení mysli. Proto lektorka jógy Zuzana Hálová radí všem melancholikům a cholerikům, kteří mají obavy, že ještě nedospěli do potřebného klidu, aby o tom méně přemýšleli a šli to zkusit. Jóga je psychosomatické, celostní cvičení, které napravuje jak tělo, tak duši. Cholerika zklidní, melancholikovi dokáže zvýšit sebevědomí, flegmatika umí nadchnout a sangvinika radostně vybít.

JOGÍNSKÁ KŘIŽOVATKA ANEB JAK SI VYBRAT?

Sangvinik

Vhodný typ jógy: VINYASA

Co očekávat: Jde o dynamický typ jógy, který spojuje jednotlivé ásany (jógové pozice) s dechem. Ásany u vinyasy nejsou předem určené, takže lektor může být kreativní a překvapit vás na každé hodině jinou sestavou. Lekce jsou zakončené savasanou neboli příjemnou relaxací vleže.

Komu bude vyhovovat: Vinyasa předpokládá alespoň minimální zkušenost s jógou, proto coby úplný nováček vybírejte hodinu obzvlášť pečlivě. Vyhovuje především sangvinikům, kteří se nebojí zkoušet nové věci a nevadí jim větší fyzická náročnost cvičení.

Tip pro sangvinika: Relativní novinkou v českých studiích je akrojóga, která spojuje prvky jógy a akrobacie. Akrojóga nadchne sangvinika, který rád zkouší nové věci. Vyzkoušet ji můžete v Energy Studiu (www.energystudio.cz).

Tip Zuzany Hálové:

Ať už na základě svého temperamentu zvolíte jakýkoli druh jógy, důležitá je rovněž role lektora. Může se stát, že vám napoprvé nesedne. Důležité je nebýt netrpělivý, cvičení hned nevzdat a hledat dál. Myslete na to, že stejně jako vy i každý lektor má svůj temperament a energii.


Cholerik

Vhodný typ jógy: ASHTANGA

Co očekávat: Připravte se na silový typ jógy, u které je potřeba sebedisciplína a řád. Je velmi oblíbená u lidí, kteří chtějí vidět a cítit výsledky. Neklidného člověka zároveň dokáže zklidnit.

Komu bude vyhovovat: Ashtanga jóga byla poprvé popsána v rukopisu Yoga Korunta datovaném zhruba v době 3000 př. n. l., a tak bude vyhovovat každému, kdo má rád tradici a prověřenost. Podle Zuzany Hálové je o lekce ashtangy rok od roku větší zájem a hodiny, které ještě před pár lety byly prázdné kvůli moderním druhům jógy, jsou opět naplněny.

Cholerici ocení dynamičnost ashtangy. Při této józe totiž prakticky není čas na odpočinek mezi pozicemi a závěrečná relaxace přichází až po hodině a půl dřiny, kdy už musí být vybitý i ten nejtěžší cholerik. Ashtanga navíc dokáže výrazně zklidnit i váš nervový systém.

Tip pro cholerika: Pokud milujete novinky a rádi tančíte, pak vám Zuzana Hálová doporučuje vyzkoušet dance jógu. „Zaujme cholerika, který zde může projevit svoji dynamičnost, výbušnost a emoce,“ říká lektorka. Líbit se vám bude také aerial jóga, známá také jako jóga ve vzduchu, při které se používá speciální houpací síť. Zaujme všechny, kteří mají rádi výzvy a adrenalin.


Melancholik

Vhodný typ jógy: JÓGOVÁ TERAPIE

Co očekávat: Už samo slovní spojení hladí a uklidňuje a totéž čekejte od lekcí, ve kterých jde především o správné dýchání a provedení pozic s uvolněním a jógovým spánkem.

Komu bude vyhovovat: Jógová terapie se využívá nejen ke zklidnění, ale také k léčbě řady zdravotních obtíží a onemocnění, zvláště pak těch, které jsou původem psychosomatického charakteru – poruchy zažívání, bolesti hlavy a zad, deprese nebo menstruační potíže. Jóga neklade důraz jen na práci s tělem, ale hledá příčinu potíží a snaží se zbavit kořenů nemoci.

Tip pro melancholika: Relativní novinkou v českých studiích je naam jóga, která pracuje se zvukem, pohybem a dechem. Cvičení vyhovuje i začátečníkům a je velmi účinné. Jeho výhodou je, že poskytuje téměř okamžitý prožitek meditativního stavu, protože působí přímo na mozek a nervový systém.

Jestliže jste melancholická v těhotenství nebo po porodu, vyzkoušet můžete i lekce gravid jógy, šetrného cvičení pro těhotné, nebo novinku babyoga (www.babyoga.cz), cvičení pro maminky po šestinedělí a jejich miminka.


Flegmatik

Vhodný typ jógy: POWERJÓGA

Co očekávat: Ideální druh jógy pro lidi, kteří se chtějí nechat vést, nechtějí příliš řešit duchovno a líbí se jim pocit, že se během lekce pořádně zapotí.

Komu bude vyhovovat: Powerjóga není tak přísná ve filozofii a pravidlech, která naopak klasická jóga striktně dodržuje. Cvičí se v rychlejším tempu a bude bavit ty, kteří chtějí zhubnout nebo zpevnit postavu. Powerjóga využívá váhy vlastního těla a posiluje vnější i vnitřní svaly těla.

Tip pro flegmatika: Pokud nemáte času nazbyt nebo se nechcete zapojovat do kolektivního cvičení, využijte možnost objednat si lektora domů. Lektorů poskytujících soukromé lekce je řada a domluvíte se s nimi na způsobu cvičení, které vám bude vyhovovat.

Článek vyšel v časopise Dieta

Další články z rubriky

Nejlepší recepty na kuře: Caesar, ohnivá křidélka i špízy

Nejlepší recepty na kuře: Caesar, ohnivá křidélka i špízy

Včera | Kuřecí maso je dietní, rychle připravené i relativně levné, proto se těší stálé oblibě. Ale časem…

Dezerty do skleničky: Čokoládová pěna, suflé i limetkový krém

Dezerty do skleničky: Čokoládová pěna, suflé i limetkový krém

16. 2. | Minidezerty do skla dokáží zachránit nejednu nečekanou návštěvu. Vyzkoušejte našich pět osvědčených…

Dagmar Heřtová z blogu Tastejourney.cz: Vařit se dá i na podpatcích

Dagmar Heřtová z blogu Tastejourney.cz: Vařit se dá i na podpatcích

16. 2. | Pokud sledujete kuchařské a gurmánské blogy, určitě vám neunikla stránka Tastejourney.cz. Její…

Máte problémy s alkoholem? Takto to poznáte! Otestujte se

Máte problémy s alkoholem? Takto to poznáte! Otestujte se

15. 2. | Také vám alkohol často pomůže, když se chcete lépe bavit, zbavit se špatné nálady nebo zahnat…