Když na tělo útočí počasí

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Většina z nás pracuje a odpočívá v prostředí administrativních a obytných celků, trávíme hodně času v dopravních prostředcích a pohybujeme se vlastně v „umělém podnebí“. Vlivem moderního způsobu života jsme tak na jednu stranu před klimatickými změnami mnohem více chráněni, na druhou stranu jsme o to více zchoulostivělí a ztrácíme vrozenou schopnost reagovat na podněty atmosférického prostředí.Někteří lidé jsou tak citliví ke všem meteorologickým vlivům, že na ně reaguje jejich psychika i tělo. Nejcitlivější bývají na takové změny děti a staří lidé, ale rizikovými skupinami jsou i ženy v přechodu, lidé vystavení nadměrnému stresu, či příliš hubené nebo naopak obézní osoby.
„Vysledoval jsem, že nejčastěji se všechny moje potíže začínají projevovat v souvislosti s nějakou změnou počasí. Nejvíc vždycky trpím na jaře a na podzim,“ říká třiašedesátiletý Milan V. z Chvojna. „Bolí mě hlava, klouby, kolena, jsem celkově malátný, ospalý... Jakmile se tyhle problémy objeví, už vím, že se prudce ochladí, přijde déšť nebo že se blíží bouřka.“ Za bouřek a deště trpí pacienti se srdečním infarktem nebo mozkovou příhodou a lidé s vysokým nebo nízkým tlakem: „Mám náběhy na mdlobu, i když jsem v životě skutečně neomdlel, pocity slabosti, studené nohy a chvějí se mi ruce,“ popisuje tělesné příznaky třiadvacetiletý Pavel S. z Markvartic.

Kdo je citlivý na chlad a vlhko, cítí bolesti v místech dřívějších zranění, nebo „fantómovou bolest“ po amputaci. Lidé reagující na teplé fronty většinou špatně spí nebo se u nich objevují potíže s koncentrací. Silné biologické účinky na lidský organismus mají též takzvané místní větry. Z nich je v Evropě nejznámější fén, teplý suchý vítr. Nepříznivě ovlivňuje srdeční a cévní choroby, zvětšuje revmatické bolesti, ztěžuje dýchání, ale především vyvolává neadekvátní psychické reakce. Není bez zajímavosti, že právě tento „větřík“ je v některých zemích dokonce polehčující okolností v případech, kdy došlo ke spáchání násilného trestného činu.

Zátěží pro organismus může být i přechod z letního času na zimní a dokonce i prudký přechod z místnosti do venkovního prostoru. Zejména v zimě mohou teplotní rozdíly dosáhnout až dvacet stupňů, což s sebou přináší řadu chřipkových epidemií. Má naše tělo šanci se rozmarům přírody ubránit?
„Rozhodně bychom neměli vynechávat pobyt venku, i když počasí není právě slunečné,“ říká Venuše Studničková, diplomovaná zdravotní sestra a fytoložka v jedné osobě.

„S přicházejícím podzimem doporučuji také zvýšit konzumaci čerstvých vitaminů - denně sníst kousek syrové zeleniny a ovoce ve slupce, která chrání vitamin C před zničením. Dávejte tedy přednost jablkům, kiwi, citronům, pomerančům a grapefruitům. Když už jsme u grapefruitů - velmi účinné jsou výtažky z grapefruitových jadérek, protože obsahují látky, které naše tělo stimulují a zároveň desinfikují. To je pro období hrozících chřipek optimální.“ Podle jejích slov existují moderní přípravky, které extrakt z grapefruitových jadérek obsahují, ve formě tablet i kapek - například výrobky pod názvem Citrovital .“Očisťují organismus, posilují odolnost, předcházejí nachlazení, infekcím a zápalům, zlepšují krevní oběh a zvyšují odolnost sliznic. Jejich pravidelné užívání může mnohé potíže nejen zmírnit, ale i odstranit.“Víte že grep...

- Pro vysoký podíl vitamínu C zvyšuje obranyschopnost organismu.
- Působí protizánětlivě a antimykoticky (včetné plísňových onemocnění kůže).
- Zlepšuje chuť k jídlu a přitom potlačuje chuť na sladké.
- Zlepšuje krevní oběh a látkovou výměnu.
- Upravuje hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu cholesterolu.
- Mírní potíže při křečových žilách.
- Mírní potíže spojené s revmatismem, ředí hustou krev.
- Působí pozitivně na zdraví srdce, zbavuje cévy nánosů.
- Má detoxikační účinky.
- Zmírňuje trávicí a střevní potíže, obnovuje poškozenou střevní mikroflóru.
- Působí proti infekci ústní dutiny, horních i dolních cest dýchacích a proti infekci uší.
- Působí proti zánětům pochvy a výtokům, zmírňuje příznaky gynekologických potíží.
- Podporuje léčbu alergií, astmatu, ekzémů

ČTĚTE TAKÉ:
Až k oblakům!STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKUKomentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

9 dietních receptů s rýží: Pečená s rajčaty, fazolková i v salátech

9 dietních receptů s rýží: Pečená s rajčaty, fazolková i v salátech

Dnes | Rýže je bohatá na živiny, přitom nezatěžuje organizmus. Prospěje imunitě a pomůže tělu zbavit se…

Ovesné vločky k snídani i k večeři: Lívance, placičky či pomazánka

Ovesné vločky k snídani i k večeři: Lívance, placičky či pomazánka

17. 1. | 1 | Ovesné vločky máme většinou spojené se snídaní či se sušenkami. Ale lze z nich připravit i slané…

Teplý zeleninový salát: Čočkový s batáty, brokolicový i z červené řepy

Teplý zeleninový salát: Čočkový s batáty, brokolicový i z červené řepy

10. 1. | V zimě zpravidla nemáme chuť na salát tak jako v létě. Salát ale nemusí být jen z rukoly, polníčku…

Celozrnná mouka žitná, pšeničná i špaldová. Jak je využít na pečení?

Celozrnná mouka žitná, pšeničná i špaldová. Jak je využít na pečení?

5. 1. | Poslední roky se celozrnná mouka těší zvláště velké oblibě. Je ale skutečně vše, co se nazývá…