KLIMAKTERIUM A SEXUALITA: Co můžete očekávat?

| Autor: redakce | Rubrika: Menopauza

Menopauza se definuje jako období posledního menstruačního krvácení, klimakterium je přechod z období plodnosti do doby, kdy již žena nemůže otěhotnět. Je spojeno s prudkými výkyvy hormonálních hladin, které vedou k nedostatku některých hormonů, zvláště estrogenu, což ovlivňuje mimo jiné libido.

KLIMAKTERIUM A SEXUALITA: Co můžete očekávat?

Klimakterium trvá různě dlouhou dobu a projevuje se řadou klinických příznaků jak tělesných, tak psychických. V této době také probíhají změny v sexualitě ženy – nejčastěji se vyskytují následující sexuální dysfunkce, často způsobené sníženou lubrikací pochvy: nepříjemné pocity v pochvě při koitu (dyspareunie) a bolestivé pocity v pochvě při koitu (algopareunie). U menopauzálních žen při vyvrcholení dochází ke snížení počtu orgastických stahů, kdy místo obvyklých 5–10 bývá jen 3–5 orgastických kontrakcí vaginální manžety.

Po pohlavním styku ženy někdy popisují častější nucení na močení nebo pálivé či řezavé bolesti vycházející z močové trubice.

V důsledku poklesu estrogenů může obecně docházet ke snížení chuti na sex. Na prožívání sexuality v tomto období se však také významně podílí psychika, zejména pokud žena hůře snáší změny fyzického vzhledu, jako je obezita, přibývání vrásek, zhoršená pohyblivost aj. Bylo zjištěno, že ženy, které kladly zvýšený důraz na svůj zevnějšek a atraktivitu, se daleko hůře vyrovnávají s příznaky přechodu než ženy, jež jsou spokojené samy se sebou, se svým postavením v zaměstnání nebo mají dobré rodinné zázemí.

Intenzitu klimakterických potíží dále významně ovlivňuje životní styl. Ženy s rozvinutými volnočasovými aktivitami, dostatkem tělesného pohybu a ty, které nekouří a nepijí ve větší míře alkohol, mívají menší potíže než například ženy obézní nebo žijící v chronickém stresu.

Ženy, jež byly před klimakteriem velmi sexuálně aktivní, tyto negativní změny pociťují méně intenzivně než ty, které byly málo sexuálně aktivní již dříve. V každém případě je pro prožívání sexuality velmi významná kvalita partnerského vztahu, vzájemný soulad a schopnost otevřené komunikace. Postmenopauzu rozhodně nepovažujme za asexuální období, sexuální prožitek ženy se po přechodu nemusí výrazně negativně změnit.

Výsledky studií ukazují, že ve věku 61–65 let je sexuálně aktivních 39 % žen, ve věku 66–71 let pak již jen 27%. Nicméně asi 13% žen naopak udává zvýšenou sexuální touhu oproti mladšímu věku.

AUTOR: MUDr. Petra Sejbalová, primářka sexuologického oddělení FN Brno

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Menopauza a deprese: Jak s ní zatočit a cítit se líp?

Menopauza a deprese: Jak s ní zatočit a cítit se líp?

9. 12. 2017 | 3 | S menopauzou jdou ruku v ruce nejen fyzické, ale i emocionální změny. To všechno může vést až k…

Sexy i po 50: Které české celebrity zrají jako víno?

Sexy i po 50: Které české celebrity zrají jako víno?

21. 11. 2017 | Už dávno neplatí, že ženské, které překročí padesátku, pečou buchty, starají se jen o vnoučata a…

Sex a menopauza? 4 cesty, jak si užívat i v přechodu

Sex a menopauza? 4 cesty, jak si užívat i v přechodu

6. 11. 2017 | Máte pocit, že s menopauzou ztrácíte chuť i na milování? Není na tom nic zvláštního, naopak.…

Menopauza a inkontinence: Intimní trápení, o kterém je potřeba mluvit!

Menopauza a inkontinence: Intimní trápení, o kterém je potřeba mluvit!

30. 10. 2017 | Tak trochu tabu, nebo už ne? Jistě, po spontánním a náročném porodu jsme skoro každá měla problém s…