KLIMAKTERIUM A SEXUALITA: Co můžete očekávat?

| Autor: redakce | Rubrika: Menopauza

Menopauza se definuje jako období posledního menstruačního krvácení, klimakterium je přechod z období plodnosti do doby, kdy již žena nemůže otěhotnět. Je spojeno s prudkými výkyvy hormonálních hladin, které vedou k nedostatku některých hormonů, zvláště estrogenu, což ovlivňuje mimo jiné libido.

KLIMAKTERIUM A SEXUALITA: Co můžete očekávat?

Klimakterium trvá různě dlouhou dobu a projevuje se řadou klinických příznaků jak tělesných, tak psychických. V této době také probíhají změny v sexualitě ženy – nejčastěji se vyskytují následující sexuální dysfunkce, často způsobené sníženou lubrikací pochvy: nepříjemné pocity v pochvě při koitu (dyspareunie) a bolestivé pocity v pochvě při koitu (algopareunie). U menopauzálních žen při vyvrcholení dochází ke snížení počtu orgastických stahů, kdy místo obvyklých 5–10 bývá jen 3–5 orgastických kontrakcí vaginální manžety.

Po pohlavním styku ženy někdy popisují častější nucení na močení nebo pálivé či řezavé bolesti vycházející z močové trubice.

V důsledku poklesu estrogenů může obecně docházet ke snížení chuti na sex. Na prožívání sexuality v tomto období se však také významně podílí psychika, zejména pokud žena hůře snáší změny fyzického vzhledu, jako je obezita, přibývání vrásek, zhoršená pohyblivost aj. Bylo zjištěno, že ženy, které kladly zvýšený důraz na svůj zevnějšek a atraktivitu, se daleko hůře vyrovnávají s příznaky přechodu než ženy, jež jsou spokojené samy se sebou, se svým postavením v zaměstnání nebo mají dobré rodinné zázemí.

Intenzitu klimakterických potíží dále významně ovlivňuje životní styl. Ženy s rozvinutými volnočasovými aktivitami, dostatkem tělesného pohybu a ty, které nekouří a nepijí ve větší míře alkohol, mívají menší potíže než například ženy obézní nebo žijící v chronickém stresu.

Ženy, jež byly před klimakteriem velmi sexuálně aktivní, tyto negativní změny pociťují méně intenzivně než ty, které byly málo sexuálně aktivní již dříve. V každém případě je pro prožívání sexuality velmi významná kvalita partnerského vztahu, vzájemný soulad a schopnost otevřené komunikace. Postmenopauzu rozhodně nepovažujme za asexuální období, sexuální prožitek ženy se po přechodu nemusí výrazně negativně změnit.

Výsledky studií ukazují, že ve věku 61–65 let je sexuálně aktivních 39 % žen, ve věku 66–71 let pak již jen 27%. Nicméně asi 13% žen naopak udává zvýšenou sexuální touhu oproti mladšímu věku.

AUTOR: MUDr. Petra Sejbalová, primářka sexuologického oddělení FN Brno

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bylinkářka radí: V menopauze vám euforii dodá rozmarýna

Bylinkářka radí: V menopauze vám euforii dodá rozmarýna

1. 12. | Ženy, které procházejí přechodem, bývají v dnešní době obvykle pracovně velmi vytížené. Jsou na…

Dermatoložka radí: Jak se připravit na změny v menopauze

Dermatoložka radí: Jak se připravit na změny v menopauze

29. 11. | Menopauza se překládá jako poslední menstruační období, kdy ustává produkce hormonů vaječníky. U…

Jak mít krásné vlasy i pleť po padesátce? Přestaňte s dietami!

Jak mít krásné vlasy i pleť po padesátce? Přestaňte s dietami!

24. 11. | Pět let od nástupu menopauzy mohou vaše kolagenová vlákna ztratit až 30 % svého objemu. Co to…

7 tipů pro krásné a zdravé zuby: Zachrání vás kokos a žvýkačky!

7 tipů pro krásné a zdravé zuby: Zachrání vás kokos a žvýkačky!

22. 11. | Určitě víte, že příchod menopauzy s sebou nese návaly horka, noční pocení a změny nálad. Věděly…