Kokosový olej: Zázrak nejen na vlasy a zuby. Vyzkoušejte všechny jeho možnosti!

| Autor: MM | Rubrika: Zdraví

Kokosový olej je velmi universální; lze na něm připravit palačinky, použít ho jako výživný přírodní krém nebo bělící přípravek na zuby.

Kokosový olej: Zázrak nejen na vlasy a zuby. Vyzkoušejte všechny jeho možnosti!

„Kokosový olej má silné antioxidační účinky. Prokázal i velmi nadějné výsledky v rámci výzkumu Alzheimerovi nemoci. Z tohoto důvodu bývá zařazován na seznamy tzv. brainfood, potravin působících na výživu mozku,“ tvrdí o kokosovém oleji například český lékař a léčitel v jedné osobě, Josef Jonáš. Ten ve své knize Svět přírodních antibiotik věnoval kokosovému oleji celou jednu kapitolu, v níž zmiňuje další zajímavé účinky za studena lisovaného oleje, připravovaného z bílé dužiny kokosového ořechu.

Mezi tyto účinky patří například schopnost mírnit příznaky ekzémů včetně lupénky, dále pak (při vnitřním používání) vykazuje zajímavé výsledky při léčbě cukrovky II. typu a kupříkladu i při problémech se štítnou žlázou. Panenský kokosový olej má krémově-tukovou konzistenci a je běžně dostupný v prodejnách zdravé výživy a některých dalších obchodech, velmi často v BIO kvalitě.

Panenský olejobsahuje vitamíny A, E, malé množství vitamínu C a cenné mastné kyseliny, především kyselinu laurovou. A jak můžeme velmi universálně působící kokosový olej používat v každodenní péči o tělo? (Pozor! Panenský kokosový olej není tzv. palmový tuk!)

Péče o pokožku celého těla

Nejenže dle Jonáše pomáhá při ekzémech, lupence a akné, ale díky silným antioxidačním účinkům pravděpodobně zpomaluje i tvorbu vrásek a mírní tvoření tzv. stařeckých skvrn. Kokosový olej se poměrně dobře vstřebává a hodí se k používání coby vyživující noční krém, dobře nahradí i tělové mléko a pečující přípravky po depilaci. Někdy je doporučován i k odlíčení.

Kokosový olej se skvěle se hodí i jako regenerační přípravek po opalování a osvědčený masážní přípravek s jemným kokosovým aroma (vhodný i pro masáže kojenců). Zevně jím lze pečovat i o bolestivé hemoroidy, pokožku ohroženou striemi (těhotenství, puberta) i kůži napadenou kvasinkami. Někteří výrobci i uživatelé jej doporučují jako přírodní lubrikant s prokazatelně antibakteriálním a antimykotickým účinkem.

Výživa pro vlasy

„Vynikající je i proti lupům, při suché vlasové pokožce i jako kondicionér,“ píše ve své knize o přírodních lécích doktor Jonáš. Ostatně toho si již před staletími všimli obyvatelé Barmy, Indie a Srí Lanky, kde je tradičně používán nejen v kuchyni a k masážím, ale i na výživné vlasové zábaly proti lomivosti vlasů, třepícím se konečkům a také proti vypadávání vlasů.

Aplikace na vlasy se asi nejvíce osvědčuje ve formě zábalu; olej se aplikuje na suché vlasy, provede se zábal a nechá se cca 30 – 60 minut působit. Poté je důležité nanést nejprve šampón, promnout a pak až zábal smývat teplou vodou (i vícekrát).

Pro lesk a bělost zubů a zdraví dásní

Možná vás to velmi překvapí, ale kokosový tuk se osvědčuje i v péči o dutinu ústní, kdy jej po klasickém čistění nanesete na kartáček a zuby opět vyčistíte. Olejem pak jemně promasírujete i dásně; vzhledem k vysokému množství antioxidantů působí olej jako přírodní antibiotikum, i proto je vhodným doplňkem v péči o dásně se sklony k zánětům a častému krvácení.

Ba co víc, při pravidelném používání obvykle dojde i k částečnému vybělení chrupu – výsledek samozřejmě není srovnatelný s výsledky péče dentální hygienistky, ale rozhodně je patrný!

A pokud by vám konzistence nebo vůně kokosového tuku „nesedla“, nevadí, můžete na něm připravit lívance či palačinky.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Nádor v děloze: Jak ho poznáte a proč ho začít řešit

Nádor v děloze: Jak ho poznáte a proč ho začít řešit

Včera | Nejčastěji se myomy objevují po 40. roce, a proto je mnohdy ženy bohužel neřeší. Domnívají se, že…

Digitální detox: Proč byste s ním měla začít hned teď

Digitální detox: Proč byste s ním měla začít hned teď

Včera | Detox nemusí být nutně zaměřený jen na potraviny. Stále častěji se coby součást mentální očisty…

Co všechno vás zdravotně může potkat, když je vám víc než 40

Co všechno vás zdravotně může potkat, když je vám víc než 40

21. 2. | 4 | Čtyřicítka se u žen bere jako zlomový věk. Větší únava, zpomalující se metabolismus, proměna…

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

20. 2. | Svíčková je klasika, kterou milujeme, a málokdo ví, že její příprava je velmi jednoduchá. Blýskněte…