Kouření jinak – dá se kouřit zdravě?

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Neexistuje zdravá cigareta, což jednoznačně říká všem kuřákům, že jejich oblíbené válečky jim poškozují zdraví. Tento fakt je všeobecně známý. Méně známé už je, že kuřák může alespoň částečně regulovat, kolik škodlivých látek vdechne. Dopad na zdraví tak může být zmírněn.

Co všechno tedy ovlivňuje koncentraci škodlivých látek, vdechovaných kuřákem?

 • Přítomnost a hloubka inhalace – pokud člověk kouř nevdechne do plic, nebo ho do nich dostane pouze v malém množství, snižuje tím pravděpodobnost onemocnění rakovinou plic. Stále mu však hrozí rakovina hrtanu, dutiny ústní a dalších orgánů.

 • Množství vykouřených cigaret. S růstem počtu vykouřených cigaret roste i pravděpodobnost onemocnění některou z nemocí, které kouření provázejí.

 • Kvalita cigaret – v minulosti byly z cigaret odstraněny nápisy jako light, superlight nebo mild, ač při laboratorním strojovém kouření vykazovaly nižší obsah nikotinu. Protože však člověk není stroj, tak při závislosti na nikotinu dělá vše pro to, aby dostal svoji dávku – nasává déle, hlouběji, častěji a déle drží kouř v plicích. Do těla tak dostane jednak žádané množství nikotinu, jednak větší množství dalších škodlivých látek. Ve skutečnosti tedy není kouření cigaret s nižším obsahem nikotinu méně nebezpečné a v určitých případech může být i horší než u „tvrdých“ cigaret.

 • Kouření až k nedopalku: čím více se kuřák přibližuje nedopalku, tím více nikotinu přijímá. Mimo jiné je to jeden ze znaků, podle kterého se určuje míra závislosti na nikotinu.

  Škodlivost kouření, které je dnes chápáno jako nemoc a pro niž jsou k dispozici nové moderní způsoby léčby, tak částečně mohou ovlivňovat i kuřáci. Zdravý životní styl při kouření i vhodnou léčbu závislosti na nikotinu může navíc každému poradit lékař. Z nebezpečného a zatracovaného zlozvyku sice zdravou věc nedokáže udělat nikdo, nicméně šance pro zdravější způsob života i pro úplné vyléčení existují.
 • Další články z rubriky

  Sezóna rajčat je tu: Jak mít bohatou úrodu bez chorob? Plus ty nejlepší recepty

  Sezóna rajčat je tu: Jak mít bohatou úrodu bez chorob? Plus ty nejlepší…

  21. 7. | Rajčat existuje bezpočet druhů, jsou kulatá, oválná, malá cherry rajčátka, škála barev sahá od…

  Bolí vás záda? Začněte se o ně správně starat!

  Bolí vás záda? Začněte se o ně správně starat!

  20. 7. | Bolestí v zádech trpí čas od času každá z nás. Ať už od celodenního sezení u počítače, od těžké…

  Jak na zavařování meruněk. Skvělá marmeláda, kompot, zkuste i sušení

  Jak na zavařování meruněk. Skvělá marmeláda, kompot, zkuste i sušení

  19. 7. | Není nad domácí meruňkovou marmeládu. Krásně voní, lahodně doplní chléb s máslem i dovede k…

  Klasika, která nezklame, aneb 9x tradiční omáčky našich babiček

  Klasika, která nezklame, aneb 9x tradiční omáčky našich babiček

  17. 7. | Milují je děti i dospělí. Co naplat, i když dietologové nemají omáčky v oblibě, k české kuchyni…