KŘEČOVÉ ŽÍLY: Kdy už je čas na chirurgický zákrok?

| Autor: MF | Rubrika: Zdraví

Konzervativní léčba je vhodná při lehčí formě varixů. Pokud je onemocnění ve vyšším stupni, je nutné přistoupit k chirurgické léčbě.

KŘEČOVÉ ŽÍLY: Kdy už je čas na chirurgický zákrok?

„Při tomto typu léčby se postižená žíla odstraní. Pokud se tak stane, organismus si následně vytvoří nové cesty k odtoku krve v zachovaném žilním krevním řečišti,“ říká MUDr. Robert Vlachovský, Ph. D., ze II. chirurgické kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně a brněnského Centra žilní chirurgie VASCUMED. K léčbě drobných mikrovarixů a žil o průměru větším než 1–3 milimetry je možné použít sklerotizaci.

„Podstatou této metody je aplikace sklerotizačního přípravku přímo do postižené žíly. Aplikovat se takto dá speciální tekutina nebo pěna. Sklerotizační přípravek žílu zevnitř nenávratně naruší a tělo ji pak samo odbourá. K dosažení optimálního výsledku je většinou nutné sklerotizaci opakovat v několika sezeních. Součástí terapie je i nošení kompresivních punčoch nebo bandáže. Výkon se provádí ambulantně a pacienta příliš nezatíží ani neomezí v běžných aktivitách,“ popisuje lékař. Tento výkon není hrazen ze zdravotního pojištění, přímá platba od pacienta se pohybuje v řádech stovek korun.

Když léčí teplo

Mezi chirurgické metody léčby varixů patří i termální metody. Jak název napovídá, v hlavní roli je v těchto případech teplo aplikované zevnitř na postiženou část žíly. „Mezi termální metody patří odstranění žil laserem, radiofrekvencí či párou. Mechanismus tepelného poškození spočívá v nepřímém zahřátí žilní stěny bublinkami páry a v kontaktu mezi hrotem laserového vlákna s vlastní stěnou, což vyústí v uzávěr žíly. Takto zneprůchodněná žíla je ponechána na místě a organismus ji opět vstřebá,“ vysvětluje MUDr. Vlachovský.

Tato metoda je pro pacienta příjemnější zejména proto, že umožňuje rychlejší rekonvalescenci než odstranění běžnými chirurgickými metodami. Pacient je fit většinou do 1 až 2 týdnů, co je mnohem kratší doba než po klasické operaci. „I tyto výkony se provádějí ambulantně, pouze s lokálním znecitlivěním,“ dodává lékař. Termální metody nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a ceny se obvykle pohybují mezi 15 a 30 tisíci korun, podle zdravotnického zařízení.

Klasická operace i lepidlo

Pacienti mají na výběr nejrůznější metody - od tradičního chirurgického přístupu, po moderní tepelné i netepelné metody. Metoda strippingu a exstirpace varixů je však nadále dominantní metodou výkonu na křečových žílách v našich nemocnicích.

„Tato metoda, známá ve své původní podobě více než jedno století, spočívá ve,vytržení‘ celého nefunkčního úseku povrchového žilního kmene velké či malé skryté žíly, nejčastěji v úseku od třísla do podkolení, respektive od podkolení do poloviny bérce,“ vysvětluje MUDr. Vlachovský.

Nevýhodou metody je vyšší pooperační bolestivost, vznik krevních podlitin a rekonvalescence trvající zpravidla 3–5 týdnů. „Tento výkon většinou vyžaduje pracovní neschopnost. Oproti předešlým metodám léčby je však plně hrazen ze zdravotního pojištění,“ podotýká chirurg. K novějším netepelným metodám patří i léčba za použití biologického lepidla či mechanicko-chemická ablace. U těchto metod se ještě čeká na dlouhodobější výsledky, nicméně jejich hlavní výhody opět představuje možnost ambulantního provedení a kratší rekonvalescence.

Autor: MUDr. Robert Vlachovský, Ph. D., II. chirurgická klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně, Centrum žilní chirurgie VASCUMED, s. r. o.

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Další články z rubriky

5 největších mýtů o liposukci: Čemu se vyhnout a komu neprospěje?

5 největších mýtů o liposukci: Čemu se vyhnout a komu neprospěje?

Dnes | Reklama je mocným lákadlem, zvláště co se týče hubnutí v oblasti kritických partií. Chcete-li se…

Vánoční vzkaz pro muže: Jak se trefit s dárky a co nikdy nekoupit!

Vánoční vzkaz pro muže: Jak se trefit s dárky a co nikdy nekoupit!

Dnes | Muži vědí, že máme rády kosmetiku a parfémy, jenže většinou naprosto netuší, co přesně z toho nám…

Pozor! 7 věcí, které se vám nehty pokouší říct o vašem zdraví

Pozor! 7 věcí, které se vám nehty pokouší říct o vašem zdraví

30. 11. | Všechny se snažíme mít ruce krásné, upravené, s dobrou manikúrou. Jenže daleko důležitější než…

7 situací, kdy podprsenka může škodit zdraví

7 situací, kdy podprsenka může škodit zdraví

28. 11. | Hledáte padnoucí podprsenku? Nejste sama. Ideální podprsenka by vás neměla nikde utlačovat, škrtit…