Letem světem: Zdravý životní styl v letadle

| Autor: Petra Lamschová | Rubrika: Zdraví

Jídlo na cestách hraje na cestách důležitou roli. Když nám nekručí v žaludku, hned si své zážitky užíváme mnohem víc. Proto pečlivě promyslete, jaké jídlo si v letadle dáte a jak se vybavíte na cestu.

Letem světem: Zdravý životní styl v letadle

Kdysi nám maminky na cestu balily obložené chleby s uherákem nebo smažily řízky. Doba pokročila a dnes na dovolenou cestujeme převážně letecky. Do letadla svačinky nejsou třeba, protože tam většinou jídlo dostanete. I když záleží na tom, jak dlouho letíte a také kam. Podle toho se liší způsob a množství občerstvení. Navíc u nízkonákladových leteckých společností už jídlo není součástí servisu, na rozdíl od velkých tradičních leteckých společností, kde se kromě hlavního jídla můžete těšit i na předkrm a dezert.

PŘED ODLETEM

Často se vymlouváme, že se při cestování zdravý životní styl nedá dodržovat, zvlášť pokud letíme. Když totiž projdeme celní kontrolou, musíme se zbavit většiny jídla a pití. V tranzitním prostoru jsme odkázáni jen na to, co se prodává na letišti. „Pokud potřebujete jíst každé tři hodiny, dejte si ještě před vstupem na palubu kvalitně obloženou bagetu, která vás zasytí,“ radí Petr Havlíček, specialista na výživu. Tím budete mít minimálně první dvě hodiny vyřešeny.

NA PALUBĚ

Jakmile jste ve vzduchu, můžete se těšit na svoje jídlo. Pokud letíte dobu kratší než dvě hodiny, dostanete malý snack a nealkoholické nápoje. Když je cesta delší než dvě hodiny, čeká na vás také sendvič a u čtyřhodinových letů je navíc servírováno teplé jídlo. Velké letecké společnosti dnes nabízejí na svých webových stránkách možnost objednat si za drobný příplatek alternativní menu – vegetariánské nebo gluten free neboli bez lepku. „Pokud se obejdete bez masa, vsaďte na vegetariánské menu. Tato jídla bývají většinou připravena z velmi kvalitních surovin,“ doporučuje Havlíček. Mnohé společnosti věnují také pozornost tomu, aby jídlo odpovídalo zásadám zdravého životního stylu a nebylo těžké.

CHYTRÉ SVAČINKY

Jestliže jste vyznavači zdravého životního stylu, je lepší se na cesty připravit předem. V případě, že by vám servírovali jídlo, které nechcete nebo nemůžete, mějte s sebou zdravé svačinky. Petr Havlíček radí, na co vsadit: „Ideální jsou balené potraviny, nejlépe v originálním obalu, netekutého obsahu. Vsaďte na suché chleby, které jsou vhodné zvláště u bezlepkářů, raw tyčinky, kvalitní proteinové tyčinky, celozrnné sušenky nebo jerky maso.“ S nimi byste měli projít celní kontrolou bez problémů. Pokud je nesníte v letadle, určitě se vám budou hodit cestou z letiště. I přesto, že nedodržíte pravidlo tří hodin mezi jídly, můžete si takto částečně pomoci.

POZOR NA ALKOHOL

Důležité je myslet také na to, že v letadle je kvůli klimatizaci sušší vzduch, který mnohem rychleji dehydratuje organismus. Rozhodně proto nezapomínejte na pitný režim. „Vím, že mnoho lidí se těší, že si na palubě letadla dopřejí alkohol. Pokud ho ale zrovna nepoužívají jako tišící prostředek proti strachu z létání, pak bych jej doporučil vynechat a dal si ho až v místě své dovolenkové destinace,“ říká Petr Havlíček s tím, že alkohol navíc vede k dehydrataci organismu.

SÁZKA NA VLÁKNINU

Známý výživář také doporučuje: „Vzhledem k tomu, že během letu máme omezený pohyb, zaměřte se na jídlo s vlákninou, které podporuje střevní peristaltiku a zamezuje nepříjemné zácpě.“ Dobré je také se párkrát během letu projít. Můžete zkusit i jednoduché cviky, které jsou většinou součástí palubních časopisů. Skvělou vychytávkou jsou i kompresivní podkolenky. Můžete využít jak ty ze zdravotnických potřeb, tak ty, které používáte při sportu, například při běhání. Po příletu do destinace se přizpůsobte místnímu času a snažte se navázat jídlem podle dané denní doby. Když jste tedy přiletěli v době oběda, dejte si oběd, pokud v době večeře, jezte tak, jak jste doma zvyklí večeřet. „Rozhodně nechoďte spát hladoví,“ uzavírá téma o jídle v oblacích Petr Havlíček. *

Další články z rubriky

8 receptů na báječné palačinky: Těsto tenčí než papír nebo s banány

8 receptů na báječné palačinky: Těsto tenčí než papír nebo s banány

Dnes | Palačinky jsou klasika, která se jednou za čas objeví v každé rodině. Tradičně se u nás podávají na…

8 věcí, za které může menstruace: Ovlivňuje sex i naši krásu

8 věcí, za které může menstruace: Ovlivňuje sex i naši krásu

Včera | Co by člověk, tedy žena neudělala pro zachování lidského rodu. Ale kdo má ty bolesti spojené s…

Kypřicí prášek versus jedlá soda: Co je lepší na pečení?

Kypřicí prášek versus jedlá soda: Co je lepší na pečení?

26. 7. | Někdy stačí našlehat bílky, jindy použijeme kvasnice, pak také můžeme sáhnout při pečení po…

Domácí bělení zubů: Tipy, které fungují, a co vám zničí chrup

Domácí bělení zubů: Tipy, které fungují, a co vám zničí chrup

24. 7. | Mít zářivě bílé zuby je dnes pomalu už nutnost. Všechny ty herečky a celebrity, dnes už ale i…