Má být za antikoncepci odpovědná jen žena?

| Autor: Martina Machová | Rubrika: Zdraví

Hormonální antikoncepce dala ženám volnost, mužům však možná ještě větší. Ženy si sice mohou vybrat z mnoha typů hormonálních antikoncepčních přípravků: pilulek, kroužků, tělísek, náplastí apod., ale hlavní díl odpovědnosti zůstává stále na nich…

Má být za antikoncepci odpovědná jen žena?

Zatímco pro muže se toho ohledně antikoncepce během staletí mnoho nezměnilo – snad jen to, že místo kondomu z rybích či ovčích střívek používají kondomy latexové – dámy mají v současnosti obrovský výběr. V širších souvislostech jim to sice bezesporu poskytlo velký díl svobody, nicméně je to v této oblasti života stále nezbavilo takřka absolutní odpovědnosti. Ta je samozřejmě potřeba, nicméně by mnohé dámy přivítaly, kdyby se o ni panové byli ochotní více dělit.

Krokodýlí trus nebo plivnutí žábě do huby?

Samozřejmě, že už starověk a středověk měl své antikoncepční metody; do vagíny se vpravovaly různé bylinné směsi (v lepším případě), v tom horším mohla receptura obsahovat třeba i krokodýlí trus a rozmělněné části těl různých druhů hmyzu, nebo žena podstoupila různorodé bizardní procedury, ke kterým patřilo kupříkladu vykuřování pochvy bylinami. Své místo měla nejen přírodní medicína, ale samozřejmě i magie a lidové zvyky. U nás patřilo k nejznámějším kupříkladu plivání žábě „do huby“.

Pánové to měli jednodušší; buď neřešili naprosto nic (asi nejčastěji) nebo mohli, pokud jim to náboženství či obecná morálka dovolila, použít nejjednodušší antikoncepční metodu – málo spolehlivou přerušovanou soulož. K té se ale stavěla negativně nejen mnohá náboženství včetně křesťanství, ale i tehdejší odborná lékařská veřejnost. Ta ji označovala za viníka mnoha zdravotních neduhů. V některých národech či společenských vrstvách se ve starověku i středověku objevovaly i různé typy kondomů od látkových přes „návleky“ ze střev živočichů. A pozor, nešlo o jednorázové prostředky.

Okénko do historie moderní antikoncepce

Na začátku 20. století spatřilo světlo světa první nitroděložní tělísko ze střívka bource morušového a později i ze slitin několika kovů. Boom zažíval i v té době velmi pokrokový pesar jistého německého lékaře, dokonce vznikaly i první antikoncepční poradny. Ty v Británii, Spojených státech i u nás vedly kupodivu ženy! A mnohdy to vůbec neměly lehké.

První požehnaná a mnohdy i (částečně právem) zatracovaná antikoncepční tabletka spatřila světlo světa v 50. letech minulého století v Americe a v 60. letech v Evropě. V komunistickém Československu byla kupodivu dostupná již v polovině 60. let minulého století, a to dokonce tuzemské výroby!

První pilulky však měly mnoho vedlejších účinků, nicméně ženy, muži i farmaceutický průmysl je milovali, milují a vědci samozřejmě stále pracují na jejich větší účinnosti a bezpečnosti. Škoda jen, že jejich nějakou dostupnou alternativu nenabízí i mužům, mnoho žen by jistě přivítalo, kdyby se s pány v polykání pilulek, lepení náplastí či v zavádění různých implantátů střídalo.

Pilulky pro muže? Stále hudba budoucnosti.

Tiskem čas od času proběhne zpráva o antikoncepčních pilulkách pro pány; v minulém roce šlo například o tablety, jejichž účinky mají vliv na složení ejakulátu. Ten se při užívání pilulky stává oplodnění neschopným. Látka se zatím testovala na myších, tak se necháme překvapit. Zajímavé však bylo, že se spolu s publikováním objevu objevovaly i komentáře dam, které se obávaly toho, že si daný muž zapomene pilulku vzít a ve víru vášně bude tento fakt ignorovat a zkrátka to „riskne“ a bude partnerce lhát.

Ať tak či onak, před nechtěným početím nás sice hormonální antikoncepce ochrání, před pohlavně přenosnými chorobami – a není jich bohužel málo – nikoliv. Zde má své místo vzájemná důvěra, věrnost a také starý dobrý kondom.

Další články z rubriky

Vyplázněte jazyk: Co poznáte podle tvaru, barvy či povlaku

Vyplázněte jazyk: Co poznáte podle tvaru, barvy či povlaku

Včera | Zdravotní stav člověka se dá vyčíst z mnoha ukazatelů. Jedním z nich je jazyk. Pokud je růžový až…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

11x lahodná houbová polévka: Se smetanou, bulgurem i s brokolicí

11x lahodná houbová polévka: Se smetanou, bulgurem i s brokolicí

18. 9. | Hříbky, klouzci, lišky, růžovky nebo žampiony. Jedlých hub je nepřeberné množství druhů, stejně tak…

10 triků, jak použít citron: Na stařecké skvrny, kuří oka i průjem

10 triků, jak použít citron: Na stařecké skvrny, kuří oka i průjem

18. 9. | Citron máme spojený s horkým čajem nebo naopak letní osvěžující citronádou. Toto ovoce nabušené…