Meningokok opakovaně udeřil!

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Hygienické stanice evidují z posledních týdnů velmi závažné případy zákeřného onemocnění invazívním meningokokem séroskupiny C. Zbytečného onemocnění, protože právě proti této séroskupině C existuje prevence v podobě očkování.

V České republice se každoročně vyskytne cca 100 případů invazivního meningokového onemocnění. Jedná se o velice agresivní onemocnění, s velmi rychlým průběhem. I přes veškerou péči lékařů, přibližně 10 % pacientů na invazívní meningokokové onemocnění umírá. Nejvíce ohroženou skupinou jsou kojenci, malé děti a mladí lidé mezi patnácti až devatenácti lety. Příčinou nemocnosti malých dětí je úzký kontakt s rodinnými příslušníky, kteří mohou být nosiči. U dospívajících je na vině rizikový životní styl, projevující se zvýšenou fyzickou či psychickou zátěží, ponocováním, pobytem v přeplněných a zakouřených místnostech (např. diskotéka), střídání kolektivů, experimentováním s alkoholem či drogami. Nemoc se šíří výhradně vzdušnou cestou při úzkém kontaktu osob – např. kašlem či líbáním.


 


V České republice se nejčastěji vyskytují meningokoková onemocnění séroskupin B a C. Proti séroskupině B univerzálně účinná očkovací látka neexistuje. Proti séroskupině C lze očkovat. V posledních 5 letech v ČR výrazněji převládá séroskupina B. Z dlouhodobého hlediska je poměr mezi výskytem invazivních meningokokových onemocnění (IMO) séroskupin B a C vyrovnaný.


 


16-ti letá dívka z obce Stříbro v Plzeňském kraji


Onemocnění 16-ti leté dívky mělo velmi rychlý průběh, což je pro meningokoková onemocnění typické. Ačkoliv byla dívka velmi rychle převezena vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Plzni, ani rychlá lékařská pomoc ji nedokázala zachránit život,“ uvádí Doc. MUDr. Petr Pazdiora, Csc., vedoucí odboru epidemiologie KHS Plzeňského kraje a dodává „Zákeřnost invazivního meningokokového onemocnění tkví v tom, že se špatně rozeznává od běžných virových onemocnění. Zpravidla má velmi rychlý průběh. Z plného zdraví člověka může do 24 hodin způsobit i úmrtí. Když udeří meningokok, jde o čas. Má-li nemocný teplotu, která po podání léků neklesá, okamžitě vyhledejte lékaře. Rychlá a kvalitní odborná pomoc mu může zachránit život. Zvláště u dětí by rodiče měli zvážit očkování, které alespoň proti meningokokovi séroskupiny C chrání.“


 


 


 


3letý chlapec v Brně


Závažná forma invazívního meningokokového onemocnění séroskupiny C postihla v 3letého chlapce, který je v současné době léčen na klinice dětských infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno. „Počátečný stav chlapce byl velmi vážný, v současné době je mimo ohrožení života,“ dodává primář Kliniky dětských infekčních nemocí MUDr. Tomáš Habanec, Fakultní nemocnice Brno.


 


Dvouletý chlapec v Ústí nad Labem


V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem zemřel koncem března dvouletý chlapec na nákazu meningokokem. Opět s jednalo o meningokoka typu C. Rodiče si večer všimli, že dítě má teplotu. Do rána nemoc propukla naplno. Lékaři dítě v nemocnici tři hodiny resuscitovali, zachránit se jim je ale nepodařilo. MUDr. Josef Trmal, PhD., ředitel KHS v Ústí nad Labem, k tomu dodává:  „V Ústeckém kraji evidujeme od pocátku letošního roku šest případů invazívního meningokového onemocnění. Dva z nich skončily úmrtím pacienta – jeden z nich, právě tento poslední březnový, byl způsoben meningokokem typu C, proti, kterému existuje prevence v podobě očkování.“.


 


Rozhodující je rychlá pomoc!


Meningokokové onemocnění je invazivní, což znamená, že se infekce oproti neinvazivním onemocněním šíří velice rychle krví do všech tkání organismu. Pacienti mohou na meningokokové onemocnění reagovat různým způsobem. Malé děti mohou být neklidné, nebo naopak apatické, odmítají pití, případně zvrací. Větší děti a adolescenti si stěžují na bolesti hlavy, v kloubech a svalech. Nemoc se někdy rozvíjí několik dní, jindy je průběh velmi rychlý a během několika hodin může meningokok pacienta ohrozit na životě. Mezi typické příznaky jednoznačně patří vysoké teploty, mnohdy v doprovodu s nevolností a zvracením. Přichází prudká bolest hlavy, pocit tuhnoucí šíje a někdy úpad do bezvědomí. To už je znak toho, že je stav kritický. Kožní příznaky, které se projevují jako drobné tečkovité či větší červenofialové skvrnky na kůži, mohou se objevit až po několika hodinách či dokonce dnech. Nezbytné je velmi rychle vyhledat lékařskou pomoc.


 


Prevencí proti séroskupině C je očkování


Očkování má dvojí účinek – jednak přímo chrání očkovaného před onemocněním a zároveň snižuje počet nositelů této zákařné bakterie. Nosičem meningokokových onemocnění může být kdokoli. Meningokok se běžně vyskytuje u 11% zdravých lidí, kteří žijí s bakterií většinou v symbióze, ale mohou být nebezpeční pro své okolí. „Nikdo nemůže vědět, kdy se s nosičem setká, proto by se měl chránit očkováním. Očkovat se mohou děti od 2 měsíců, adolescenti i dospělí,“ dodává MUDr. Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře v Praze. Konjugovaná vakcína zaručí ochranu. Cena očkovací látky se pohybuje v rozmezí od 750 Kč do 900 Kč.


 


zdroj: Hauska & Partner, s. r. o.


 


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji také?

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji…

Včera | Arytmie neboli porucha srdečního rytmu patří mezi ta nejčastější srdeční onemocnění. Každý rok u…

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

Včera | Těstoviny, po italsku pasta, se těší velké oblibě. Jsou rychlé a těch různých variací, které z nich…

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

16. 3. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

15. 3. | 1 | Máte problémy s pletí, i když jí věnujete veškerou péči a vyzkoušela jste už opravdu všechno? Pak…