Menorka - ostrov, kde vznikla majonéza

| Autor: Bohumil Pražský | Rubrika: Zdraví

Menorka, druhý největší ostrov Baleárského souostroví, není jen ostrovem mnoha přírodních krás a kulturních památek. Je to především ostrov majonézy, ginu a výborného sýra.

Na nejsevernější ostrov Baleár se jezdí hlavně za odpočinkem. Prosluněné pláže s narůžovělým pískem omývané Baleárským mořem k tomu přímo vybízejí. Avšak dovolená strávená pouze na pláži by byla hříchem - především pro ty, kteří mají rádi památky a dobré jídlo.

Kamenné unikáty

Po ostrovech Menorka a Malorka jsou rozesety unikátní kamenné stavby, které pocházejí již z prvního tisíciletí před naším letopočtem. Jsou to pozůstatky talayotské kultury, která tyto ostrovy před dávnými časy obývala. Nyní je obývají především malé hbité ještěrky, které se na starobylých ruinách vyhřívají. Nejzajímavější jsou megalitické stavby ve tvaru písmene T, tzv. tauly, nebo stavby kruhovitého tvaru, tzv. talayoty.

Další starobylou památkou je megalitická kamenná hrobka – naveta. Nejzachovalejší se nachází v lokalitě Naveta des Tudons v blízkosti druhého největší města Ciutadella. V této obří hrobce dlouhé více než 13 metrů bylo nalezeno až 100 koster nebožtíků z doby bronzové.

Mahón – kolébka majonézy a výborného ginu

Hlavním městem ostrova je městečko Mahón, katalánsky Maó. Město s bohatou historií se vypíná na mohutných skaliskách ve východním cípu ostrova. Městu dominuje velký přístav Port Mahón, který byl již od středověku vyhledávaným opěrným bodem pro mocenskou kontrolu západního Středomoří. Není proto divu, že o ovládnutí tohoto strategického místa mělo zájem mnoho evropských panovníků. Především Francouzi a Britové.

Když v roce 1756 zvítězil francouzský vévoda Richelieu nad Brity v bitvě o přístav Port Mahón, nechal na počest vítězů připravit velkolepou hostinu. Na ní se měla podávat i omáčka ze smetany a vajec. Smetana však v kuchyni došla, a tak ji šéfkuchař z nouze nahradil olejem. Nová omáčka Francouzům zachutnala a rozhodli se jí tak pojmenovat podle místa svého vzniku – mahonnaise.

Další menorskou specialitou je místní gin Xoriguer, který se svou chutí od běžného ginu výrazně odlišuje. Mohou za to bobule jalovce, které v lihovině vytvářejí neobvyklé aroma. Destilérka se nachází přímo v přístavu Port Mahón. Můžete zde slavný gin ochutnat, zakoupit nebo si prohlédnout malé historické muzeum. Z ginu Xoriguer se vyrábí i typický menorský míchaný nápoj Pomada.

Co dalšího ochutnat?

Asi nejznámější gurmánskou specialitou na Menorce je langustová polévka (caldereta de langosta). Na své lodi si na ní občas zajede do městečka Fornells i španělský král Juan Carlos. Je ovšem nutné počítat s tím, že oblíbená pochoutka se našinci poněkud prodraží – cena jedné porce se pohybuje okolo 50 euro.

Cenově mnohem dostupnější jsou místní tvrdé sýry. Díky všudypřítomným farmám je na ostrově mléka více než dost, čehož domorodci patřičně využívají. Vyrábí se zde mnoho druhů sýra, které se ve velkém exportují i na katalánskou pevninu. Asi nejznámější je lahodný sýr Queso de Mahón, kterému se ve Španělsku říká „král sýrů“. Má tvar kvádru se zaoblenými hranami a jeho výroba má mnohasetletou tradici. Společně s ginem bývá nejoblíbenějším suvenýrem, který si turisté z tohoto ostrova plného slunce a dobrého jídla dovezou.

Čtěte také

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

16. 10. 2017 | 1 | Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. 2017 | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

Další články z rubriky

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

16. 3. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

15. 3. | 1 | Máte problémy s pletí, i když jí věnujete veškerou péči a vyzkoušela jste už opravdu všechno? Pak…

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

14. 3. | Makronky, suflé, tartaletky nebo crème brûlée či dokonce croissanty vypadají na první pohled…

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

12. 3. | Děláte si někdy obavy o svoje zdraví a říkáte si, jestli jste v pořádku? Není tak těžké poznat, že…