Miláčku, ty chrápeš extraligu!

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Každého druhého Čecha budí partner chrápáním. Častěji si stěžují ženy, z mužů údajně trpí jen každý čtvrtý. Většinou se v domácnostech užívají známé triky jako mlaskání, kolíček na nos, či míček pod záda... Chrápání není jen obtěžující, ale podle lékařů je i životu nebezpečné.Někdo si zvykne, jiný si dá špunty do uší nebo sáhne po prášku na spaní. Mnohdy zvuková kulisa ve spánku vyžene partnera do vedlejší místnosti a pro čtyři procenta je natolik nesnesitelná, že mají oddělené ložnice!
Téměř polovina pravidelně chrápajících o sobě dává vědět v poloze na zádech, druhá polovina příležitostných chrápačů uvádí jako jeho důvod nachlazení. Ať už pravidelně nebo příležitostně, chrápající může ze svých úst vypustit zvuk o hlasitosti až devadesát decibelů, což je nejvyšší míra hluku...

Mezi hlavní příčiny patří neprůchodnost horních cest dýchacích - buď jako samostatný problém, anebo kombinovaný s nadváhou. Chrápání je také často spojené s vysokým krevním tlakem či špatně fungující štítnou žlázou. Odtud je většinou jenom krůček k poruchám erekce. Navíc hrozí ve zvýšené míře infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Chrápající jedinec také může trpět syndromem obstrukční spánkové apnoe (OSA), čili krátkodobou zástavou dýchání během spánku. V tomto stavu, kdy uvolněné svaly v krku blokují dýchací cesty, může docházet k zástavě dechu – a to až stokrát za noc.

Někdy ale za chrápáním stojí pití alkoholu, různé alergie, napuchlý jazyk, či zduřené nosní nebo krční mandle. Pro stanovení diagnózy je proto nezbytné lékařské vyšetření. Úsilím odborníků je odhalit příčiny chrápání a přerušit možnost přechodu do poruch se závažnějšími zdravotními problémy. Pokud je problém v nosní neprůchodnosti, provádějí se klasické operace. Jestliže je problém v měkkém patře, provádí se laserové korekce měkkého patra. Možných zásahů je samozřejmě víc - důležité je, že vždycky existuje nejméně jedno řešení...Chrápání často narušuje partnerské vztahy. Vždyť ten, který se nemůže vyspat, je permanentně unavený, podrážděný a nervózní. Hádky na toto téma jsou v některých domácnostech prakticky na denním pořádku. Nesnesitelné zvuky vycházející z úst mohou rozdělit manžele nejen od společného lože, ale i od společné domácnosti. Dokonce se může stát, že chrápání je jednou z příčin rozvodu. Přiznat si, že jsem to já, kdo narušuje spánek druhého je sice velmi nepříjemné, ale je to první krok k řešení. Když už víme, jak kvalitně chrápeme a nekvalitně spíme, můžeme s tím přece něco udělat. Jednou z cest je užívání speciálních nosních kapek a sprejů, které mají za úkol udržet sliznici vlhkou, a tím snižovat možnost vibrací.

Víte že...
Práh slyšitelnosti je 0 dB
Tikot hodin odpovídá asi 30 dB
Šepot z 10 cm odpovídá asi 50 dB
Úroveň konverzační řeči je průměrně 50 dB.
Pračka odpovídá asi 60 dB
Klapot kláves počítače 60 dB
Bouchnutí dveřmi 70 dB
Saxofon z 40 cm odpovídá asi 90 dB
Doprava 90 dB
90 – 95 dB může způsobit ztrátu sluchu
Rockový koncert 110 dB
Hřmění 120 dB
125 dB je práh bolesti
Hlasitý výkřik stejně jako motorová sbíječka 130 dB
140 dB může způsobit trvalé poškození sluchu
Vzlet tryskového letadla je více než 190 dB

Tip!
Sprej do hrdla a kapky Adenol obsahují pouze výtažky z přírodních látek - eukalypt, mateřídouška, anýz, meduňka, bergamon, citron, levandule, cypřišek, koriandr, kmín, citronová tráva, pomeranč, bazalka, rozmarýn, mandarinka a máta peprná. Kombinace těchto léčivých rostlin dokáže navodit přirozený mechanismus spánku. Efekt není okamžitý, dostaví se po několika dnech, ale zkušenosti ukazují nejen zlepšení kvality spánku, ale i zmírnění napětí ve vztazích partnerů.ČTĚTE TAKÉ:
Ve dvaašedesáti byla moc stará na adopci. Teď porodila dvojčata!Další články z rubriky

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji také?

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji…

Včera | Arytmie neboli porucha srdečního rytmu patří mezi ta nejčastější srdeční onemocnění. Každý rok u…

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

Včera | Těstoviny, po italsku pasta, se těší velké oblibě. Jsou rychlé a těch různých variací, které z nich…

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

16. 3. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

15. 3. | 1 | Máte problémy s pletí, i když jí věnujete veškerou péči a vyzkoušela jste už opravdu všechno? Pak…