Mnohé krémy na opalování nás před rakovinou neuchrání

| Autor: Pluspress | Rubrika: Zdraví

Léto je sice již nenávratně pryč, přesto by se každý měl zamyslet nad tím, jak často se slunil. Britští lékaři totiž zjistili, že krémy na opalování většinou nejsou efektivní, tudíž nedokáží ochránit proti rakovině kůže.

"Zkoumali jsme několik druhů a nejznámějších značek, které naprosto propadly. Ačkoliv by tomu měly zabránit, nechávají sluneční záření běžně prostupovat kůží," řekl profesor Roy Sanders, podle nějž je tak jedinou zaručenou ochranou proti slunci, se před ním skrýt.

Vědci uskutečnili výzkum na vzorcích kůže od dobrovolných dárců, například od žen, které si nechaly zmenšit poprsí.

"Vystavili jsme vzorky UVA záření, které je shodné se slunečním. Právě to je odpovědné za předčasné stárnutí kůže a také za zvýšenou pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže. Tři nejpoužívanější značky opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem, od nichž očekáváme, že nás před sluncem ochrání, vůbec nesplnily svoji funkci. Volné radikály tak mohou naprosto normálně proniknout do kůže," uvedl profesor Sanders.

"Vzhledem k tomu, že krémy nefungují, méně riskují lidé, kteří se krémy nechrání a jsou více oblečeni," dodal Sanders.

Dodal, že lidé v Austrálii přestali krémům věřit již dávno, a raději, alespoň v případě dětí, se před sluncem chrání oblečením. (Plus)

Test opalovacích krémů.
Na webu iDnes.cz najdete Test opalovacích krémů.
Zcela propadl krémy Mallorca 300 ml, který obsahoval jen 19 % z celkového UV faktoru a opalovací krém Amica 150 ml, který obsahoval pouze 18 % z celkového UV faktoru.

Směrnice pro označování opalovacích krémů s UV filtrem
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (Food and Drug Administration - FDA) vydal podrobné směrnice o výrobě a označování opalovacích krémů, chránících proti poškozujícím účinkům UV záření. Dokument specifikuje, které chemické látky smějí být v krémech obsaženy (celkem 16 účinných látek), stanoví pravidla pro jejich případnou kombinaci (výsledný ochranný účinek musí být vyšší než dvojnásobek celkového počtu látek) a pravidla pro označování stupně ochrany (sun protective factor, SPF).

Podle hodnoty SPF jsou krémy děleny na tři kategorie:
1. Minimální ochrana proti spálení sluncem (SPF 2 -12)
2. Střední ochrana proti spálení (SPF 12-30)
3.Vysoká ochrana proti spálení (SPF 30+).

Zdroj: J. Am. Acad. Dermaiol. 44:109, January 2001


Organizace Greenpeace upozornila na České opalovací krémy s alergenní látkou methyldibromo glutaronitril (dále MDGN). Tuto látku obsahují také některé kosmetické produkty Bioextrakt Solar českého výrobce Bionica s.r.o. Tato látka je u nás povolena, ale třeba na Slovensku je její použití zakázáno.

MDGN je alergen způsobující u člověka tzv. kontaktní dermatitidu, tedy alergický kožní zánět (2). Rozsáhlá vědecká studie prokázala v letech 1991-2000 pětinásobné zvýšení výskytu alergie na MDGN (3). Vědecký výbor pro kosmetiku na nepotravinářské výrobky následně doporučil Evropské komisi úplný zákaz MDGN v kosmetice zůstavající na lidském těle po určitou dobu (např. krémy, pudry, pleťová mléka atd.). Výbor totiž nenašel žádnou koncentraci MDGN, kterou by mohl označit za bezpečnou.

„Je velmi špatnou vizitkou pro kosmetický průmysl, že MDGN obsahují nejen opalovací krémy, ale dokonce i dětská kosmetika. Krémy Panthenol Baby českého výrobce Altermed s.r.o. dokonce na obalech uvádějí, že jsou vhodné pro alergiky. Sdělení výrobce na obalu krému, že zákazník koupí výrobku přispěl na pomoc nemocným a opuštěným dětem, působí jako hodně špatný vtip,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace pro toxické látky.

Obsah alergenní látky MDGN uvádí např. také německá firma Sebapharma v dětském mléce Baby Sebamed nebo britský řetězec hypermarketů TESCO v Dětském hydratačním krému pro citlivou pokožku.

Zdroj a další informace na webu Greenpeace

Komentáře

Komentářů celkem: 2
bacbad63c8a6bb323f6006969078ec04 John Doe 28. 1. 2008 | 20:25
26f939f5e2d3f2172b6ff4f237802c15 John Doe 28. 1. 2008 | 03:58

Další články z rubriky

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

Dnes | Krůtí maso je lehce stravitelné, přitom je šťavnaté a chutné. Zkuste z něj recepty, které běžně…

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji také?

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji…

19. 3. | Arytmie neboli porucha srdečního rytmu patří mezi ta nejčastější srdeční onemocnění. Každý rok u…

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

19. 3. | Těstoviny, po italsku pasta, se těší velké oblibě. Jsou rychlé a těch různých variací, které z nich…

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

16. 3. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…