Nadměrné pití způsobuje vodní intoxikaci a může i zabít

| Autor: Korzo | Rubrika: Zdraví

Není to zrovna nejlepší zpráva v době letních veder. Ale i když lékaři zdůrazňují potřebu vyhnout se dehydrataci pitím dostatečného množství tekutin, pití množství nadměrného je možná stejně nebezpečné. O tom svědčí případ Moiry Jonesové, která držela detoxikační dietu spojenou s pitím nadměrného množství vody a nyní je postižená tzv. vodní intoxikací.

Lidské tělo je sice tvořeno převážně z vody, ale i dobrého může být příliš. V nejvážnějších případech může "vodní intoxikace" i zabíjet, říkají experti. Navíc neexistuje dostatečná evidence toho, že by pití jen trochu většího množství vody, než je běžné, lidské zdraví nějak zlepšovalo.

Současná popularita detoxikačních diet, které doporučují pití mnoha litrů vody v jednom dni a pití tekutin, aniž by člověk pociťoval žízeň, může podle odborníků způsobovat velké problémy.

Pití většího množství vody než je obvyklé, má pozitivní vliv od zlepšování kožního tonu až po "odplavování" toxinů z těla. Nicméně skutečně potřebné množství vody na den se u každého liší a záleží také na mnoha dalších faktorech, jako je klima, cvičení atd., uvádí Britská dietetická asociace.

Dietetička Ursula Arensová říká, že je rozdíl mezi běžnou konzumací jednoho až dvou litrů za den, ale zároveň také kávy, čaje a džusu a konstantní až rituální konzumací vody během celého dne.
"Neměli byste masivně pít, když se cítíte dobře a zdravě. A ani když nemáte žízeň," říká Arensová.
Tvrdí, že důkazy podporující celý "hydratační průmysl" jsou špatné. "Pokud jste sportovec, který vydělává 10.000 liber za jediný zápas, mohu chápat jeho potřebu zaměřit se na hydrataci organismu. Ale ne tehdy, pokud uděláte maximálně pár temp v bazénu."

I pivo intoxikuje
Jiní odborníci kritizují tzv. "módu obojího" - jak detoxikace, tak i časté upíjení z věčně přítomné láhve minerální vody. Odborník na léčbu nemocí ledvin, profesor Graham MacGregor, říká, že není prokázán účinek ani jednoho. Popsal, jak může příliš mnoho vody "zahltit" přirozené mechanismy pro udržování tělesné homeostázy. "Tělo již má brilantní způsob, jak to dělat, ale pokud množství vody v krvi příliš stoupne, tak se s tím tělo prostě neumí vyrovnat."

Nejde ale jen o pití vody. Lékaři se setkávají i s pacienty, kteří byli diagnostikováni s "intoxikací vodou" poté, co vypili 20 sklenic piva.
"Za normálních okolností by tedy lidé měli pít tehdy, kdy jim to jejich tělo řekne - tedy když dostanou žízeň. Cokoli dalšího je absolutně zbytečné a pouze to povede k tomu, že budete stát ve frontě na toaletu. Proto jsou podle mě v tomto ohledu detoxikační diety naprostým nesmyslem," dodává Graham MacGregor.

Další články z rubriky

Hubněte při chůzi: Každý týden půl kila dolů

Hubněte při chůzi: Každý týden půl kila dolů

Dnes | Řekla byste, že spíš než běh, plavání nebo jóga vám k tomu, abyste zhubla těch pár kilo nabraných…

Syndrom vyhoření: Zjistěte, jestli hrozí i vám

Syndrom vyhoření: Zjistěte, jestli hrozí i vám

19. 1. | Vyhoření je v současné době častá diagnóza. Jenže je ještě horší než vyčerpání. Nejvíc se syndrom…

11 druhů jógy: Která vás zbaví stresu a která nadbytečných kil?

11 druhů jógy: Která vás zbaví stresu a která nadbytečných kil?

18. 1. | Vinyasa, Jivamukti, Hathajóga, nebo Bikram jóga? Typů jógy je nepřeberné množství. A stejně…

5 návyků, které škodí vašemu zdraví víc než kouření

5 návyků, které škodí vašemu zdraví víc než kouření

17. 1. | 1 | Ano, všichni víme, že kouření škodí zdraví. Jenže jsou tu ještě další činnosti, které běžně často…