Nafouknuté břicho? Známe nejčastější příčiny

Nafouknuté břicho? Známe nejčastější příčiny

Trápí vás často křeče v břiše, nadýmání a pocit opuchlosti? Příčin může být hned několik. Některé jsou běžné, jiné vážnější, ale určitě byste problémy s břichem neměla nechávat bez povšimnutí.

Hormonální výkyvy

S premenstruačním syndromem bojuje každá žena v plodném věku, ať už v lehké či těžší formě. Měsíc co měsíc prožívá těžké a nepříjemné období, které nastupuje nejpozději týden před začátkem menstruačního krvácení. V tomto období nejsme my ženy ve své kůži, což se projevuje několika způsoby. Na řadu přichází jak náladovost, podrážděnost a přecitlivělost, tak i fyzické jevy, jako jsou citlivější prsa a často i jejich zvětšení. Dostavuje se také pocit opuchlosti a často nafouknutého břicha, což způsobuje zadržování tekutin. S příchodem menstruace se tyto jevy obvykle vrací do normálu.

Pokračování 2 / 7

Nadýmání

Nadýmání a plynatost jsou většinou následkem špatné a nevyvážené stravy, často s vysokým obsahem luštěnin. Nadýmání bývá bolestivé a provází ho nafouklé a zároveň tvrdé břicho. Pozorováním můžete zjistit, jaké potraviny vám nesvědčí a do budoucna se jich vyvarovat. Pokud držíte dietu a hodláte se po jejím skončení vrátit k těžké stravě, buďte opatrná. Přechod na normální stravu by také mohl způsobit nafouklé břicho. Proto si alespoň jeden či dva dny v týdnu dopřejte lehkou stravu.

Pokračování 3 / 7

Kvasinky

Kvasinky, které úřadují ve střevech, mívají občas tendenci se přemnožovat, obzvlášť pokud jste užívala antibiotika. Ta totiž oslabují střevní mikroflóru, což vede k bujení kvasinek. V kombinaci s jídlem, které obsahuje hodně jednoduchých sacharidů, se vám pak může bříško nafouknout. Tohoto problému není snadné se zbavit, základem boje je takzvaná protikvasinková dieta.

Pokračování 4 / 7

Syndrom dráždivého tračníku

Jedná se o onemocnění tlustého střeva, které bývá častou příčinou bolestí břicha. Dvakrát častěji než muži jím trpí ženy a podle statistických údajů desetina evropské populace. Příčinou bývají stres, infekce, potravinové alergie, stravovací návyky, napětí, hormonální změny nebo časté užívání antibiotik. Tyto jevy vedou k poruše pohyblivosti střeva a k problémům s trávením. Krom bolesti břicha se tato nemoc projevuje problémy s vyprazdňováním, nadýmáním, zácpou nebo průjmy, které se mohou střídat.

Pokračování 5 / 7

Celiakie

Autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku neboli celiakie je poměrně rozšířené onemocnění, které způsobuje průjem i zácpu, chudokrevnost, bolesti břicha, hubnutí a občas dokonce i potraty. Na celikaii není snadné přijít, takže spousta lidí netuší, že ji má. Proto se doporučuje nechat se na ni vyšetřit při výše uvedených příznacích. Některé z uvedených problémů může způsobit i potravinová alergie.

Pokračování 6 / 7

Stres

Řada lidí je citlivá na stres, což se může projevit zvýšenou pohyblivostí střeva. Střevní neuróza postiženého nutí na stolici, způsobuje nepravidelné vyprazdňování a velké bolesti břicha. Tyto problémy se projevují minimálně tři měsíce v roce. Někdy bývají provázeny i žaludečními nevolnostmi, zvracením, hlenem ve stolici nebo pálením žáhy. Téměř neškodné jevy jsou pak nadýmání, větry, říhání, škrundání v břiše nebo zápach z úst.

Pokračování 7 / 7

Rakovina vaječníků

Časté a nevysvětlitelné bolesti břicha bývají způsobené také nádorovým onemocněním. Ženy, které trpí nádorovým onemocněním, často přicházejí k lékaři s problémy, jako jsou velké bolesti břicha, zácpa, časté močení nebo nadýmání. Jelikož je rakovina vaječníků rychle se šířící onemocnění, je včasná diagnóza zásadní pro další osud ženy.

Doporučujeme

Články odjinud