Nakazit se můžete i bez vlastního přičinění

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Také jste někdy bez fantazie s výběrem opravdu originálního dárku komukoliv z Vašich blízkých nebo i sobě samému? Rozlousknout oříšek správného nápadu je nelehké i proto, že se myšlenky ubírají špatným směrem.

Dárek navždy, to aby bylo něco trvanlivého, co nezvadne, co se nesní, ani jinak nevypotřebuje. Nad zlato v tomto případě může být nejen doživotní zásoba soli, ale třeba i kousíček zdraví. Ale koho to napadne? Twinrix, první kombinovaná vakcína proti žloutence A a B, je celoživotním darem. Je to nejúčinnější
a nejjistější ochrana proti žloutence v podobě očkování, kterou zájemcům předepíše každý praktický lékař. Můžete tak „zabít dva viry jednou ranou“ a získat dlouhodobou ochranu proti oběma zmiňovaným typům hepatitidy po pouhých třech návštěvách u lékaře.

Důvodů, proč investovat právě do téhle části zdraví, je hned několik. Nejhorší na tom je, že nakazit se můžete bez vlastního přičinění, např. konzumací pečiva, ze kterého si před Vámi vybíral v samoobsluze bez použití sáčku či rukavice člověk s tímto onemocněním, nakazit se můžete například i ze zmrzliny, z kostek ledu v nápojích nebo také z ovoce a zeleniny omyté či zalévané infikovanou vodou. Vstupní branou viru žloutenky A jsou ústa. Virus VHA se nejčastěji přenáší kontaminovanými potravinami a vodou. Je přitom jedno, zda si člověk virus na kontaminované potraviny přenese sám, nebo zda jsou zdrojem viru samotné potraviny. K přenosu žloutenky A stačí chytit se madla v MHD nebo telefonovat, poté se dotknout věci, které se před Vámi dotýkal člověk nakažený žloutenkou, a pak si bezděky třeba jen olíznout prst nebo sáhnout na jídlo, které konzumujete. V práci jdete na oběd. Umyjete si samozřejmě ruce, ale v jídelně platíte penězi, a pak se dáte do jídla. Právě z peněz, kterých se před Vámi mohl dotýkat nakažený člověk, se může virus žloutenky A přenést na jídlo, které konzumujete. Pro žloutenku si také můžete přijít do internetové kavárny. Stačí napsat pár slov na klávesnici, vzít do ruky jablko a sníst ho a máte ji. Žloutenka si totiž nevybírá a nakazit se může kdekoliv opravdu každý. Každým rokem se virem VHA ve světě nakazí až 10 miliónů lidí, v České republice se v loňském roce objevilo už 294 nových případů, což je pětkrát více než v předchozím!

Rozšířenější a zároveň více nebezpečnou je žloutenka typu B, kterou způsobuje virus hepatitidy B (VHB), jenž je stokrát nakažlivější než virus HIV. K nákaze totiž stačí, aby se
do těla dostalo mikroskopické množství infikované tělní tekutiny, např. krve. K nákaze žloutenkou typu B stačí drobná ranka či oděrka, do které se dostane krev infikované osoby. Možným způsobem přenosu infekce je i příklad, kdy si syn půjčoval od otce holicí strojek. Nakazit se lze i půjčením zubního kartáčku nakažené osoby. Celosvětově ve svém těle virus žloutenky typu B nosí až 400 mil. lidí, v České republice bylo v roce 2005 asi 50 000 chronických nosičů.

Nebezpečí číhá na každém kroku a žloutenka A i B se týká každého z nás, neberte proto zdraví jako samozřejmost, je třeba o ně pečovat a udržet si ho.

A jak se žloutenka projevuje? Mezi nejčastější příznaky patří horečka, zežloutnutí pokožky, únava, nechutenství, nevolnost, zvracení, bolesti břicha a kloubů, tmavá moč a světlá stolice. U některých lidí se ale neprojevují, a tak často virus nevědomky přenášejí na další osoby v jejich blízkosti.

Zatímco k žloutence přijde člověk během okamžiku, následná léčba je časově náročná, komplikovaná, nákladná a nepříjemná. Vždyť jen samotný pobyt v nemocnici na infekčním oddělení a s ním další spojená léčba v domácím ošetření nikoho psychicky nepovzbudí. Léčbu navíc zpravidla doprovází řada nežádoucích a nepříjemných účinků (chřipkový syndrom, únava, průjmy, zvracení, atd.), které mohou trvat i několik měsíců, a konečný efekt nelze předem odhadnout.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Pravda o mléce: Je zdraví prospěšné, nebo ne?

Pravda o mléce: Je zdraví prospěšné, nebo ne?

Dnes | Mléko je základní výživou člověka v nejútlejším věku. Někdo ho miluje po zbytek života, druhý se mu…

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

Včera | Krůtí maso je lehce stravitelné, přitom je šťavnaté a chutné. Zkuste z něj recepty, které běžně…

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji také?

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji…

19. 3. | Arytmie neboli porucha srdečního rytmu patří mezi ta nejčastější srdeční onemocnění. Každý rok u…

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

19. 3. | Těstoviny, po italsku pasta, se těší velké oblibě. Jsou rychlé a těch různých variací, které z nich…