Nebojte se při napadení bránit. Zákon je (většinou) na vaší straně

| Autor: Kateřina Prachařová | Rubrika: Zdraví

Média čas od času informují o případech napadení, kdy útok vidělo několik svědků a oběti žádný z nich nepomohl. Lidé pak často reagují slovy, že je lepší se do ničeho neplést, protože nakonec ten, kdo pomohl, nebo i sama oběť budou popotahováni po soudech a útočník vyvázne bez trestu. Není to ale pravda.Ve skutečnosti je český zákon k obětem napadení velmi příznivý, v tomto směru máme jeden z nejlepších v Evropě. Pokud na vás někdo zaútočí, nebojte se bránit, jak umíte. V danou chvíli na následky beztak nemyslíte. Přesto je dobré vědět, jak se na sebeobranu dívá právní řád.
To nejdůležitější, co při každém útoku a následné sebeobraně právo řeší, je PŘIMĚŘENOST obrany. Zde máme my ženy velkou výhodu. Vzhledem k fyzickým dispozicím se prakticky nemůže stát, že by soud naši obranu posuzoval jako nepřiměřenou, a to i v případě, že útočník bude o hlavu menší než my. Samozřejmě, pokud se vám zloděj pokusí vytrhnout igelitku, kde nesete chleba a pět rohlíků, a vy ho na oplátku zastřelíte, nemůže být o přiměřenosti obrany řeč.

Zákon pamatuje na dvě situace, které si lidé často pletou. Jsou to NUTNÁ OBRANA a KRAJNÍ NOUZE. Obě tyto situace takzvaně vylučují protiprávnost. To znamená, že pokud v nutné obraně nebo krajní nouzi uděláte něco, co by bylo za jiných okolností považováno za trestný čin, v danou chvíli to neplatí a za vaše jednání budete odpovědnosti zbavena.

NUTNÁ OBRANA

O nutnou obranu se jedná, snažíte-li se zastavit či odvrátit útok, který ohrožuje vaše zdraví, život nebo majetek. Podmínkou je, že tento útok již začal nebo bezprostředně hrozí. Tedy pokud na vás útočník vytáhne nůž, můžete vy na něj vystřelit, protože jste vyhodnotila, že vám hrozí bezprostřední nebezpečí. Jestli vám ale v hospodě bude opilec vyhrožovat, že si na vás počká a zabije vás, žádná „preventivní“ obrana by vám v tomto případě neprošla. Hrozba musí být fyzického rázu a reálná v daném okamžiku. Na výhrůžky se nutná obrana nevztahuje.
Zároveň ale nemusíte čekat, až útočník útok zahájí. Pokud vyhodnotíte, že se k útoku opravdu schyluje, máte právo zahájit obranu. Pokud vám tedy zastoupí na ulici cestu muž se slovy „dej sem tu kabelku“, nečekejte, až po ní sáhne, ale pokud si troufáte, přetáhněte ho po hlavě deštníkem a prchejte.

Nutná obrana rovněž trvá, pouze pokud trvá útok. Jestli vás někdo přepadne, braňte se, co to jde. Ale stane-li se, že agresora někdo vyruší, on vás pustí a dá se na útěk, není přípustné za ním poslat kulku. Je možné ho nějakým způsobem zadržet (což pravděpodobně udělá třeba někdo z všímavých kolemjdoucích) a zneškodnit, ale reakce na útok nesmí způsobit výrazně vyšší škodu, než jaká hrozila bránící se osobě útokem samotným. Opět se zde dostává ke slovu výraz „přiměřenost.“
Pokud je útočníků více, smí být nutná obrana vedena proti kterémukoli z nich, bez ohledu na to, kdo z agresorů právě útočí.

KRAJNÍ NOUZE

O krajní nouzi se jedná, snažíme-li se nějakým způsobem odvrátit bezprostředně hrozící nebezpečí. Nebezpečí není totéž co útok. Útokem rozumíme agresi mířenou vůči vlastní osobě. Nebezpečí je způsobeno například přírodními silami, technickou závadou, útokem zvířete nebo nebezpečným konáním člověka vůči třetí osobě. V případě krajní nouze máme právo způsobit škodu, pokud tato škoda je menší, než potenciální škoda, která by vznikla, kdybychom nezasáhli. Druhou podmínkou pro klasifikaci situace jako krajní nouze je, že nebyla žádná jiná možnost, jak danou situaci řešit. Pokud existuje varianta, jak nebezpečí odvrátit bez vzniku škody, je naší povinností zvolit tuto variantu.

Jako typický příklad lze uvést třeba situaci, kdy uprostřed parného léta uvidíte na ulici auto, do nějž v pravé poledne praží slunce a uvnitř sedí zamčené malé dítě v autosedačce. Dítěti hrozí přehřátí a dehydratace, je v přímém ohrožení života. V takovém případě máte nárok rozbít okénko auta a dítě vysvobodit i za cenu poškození vozu. Pokud byste ale tutéž situaci řešili stejně, přestože víte, že matka dítěte si právě odskočila na nákup do obchodu, před kterým zaparkovala, a můžete ji tedy okamžitě vyhledat, o krajní nouzi už by se nejednalo.

NA ZÁVĚR SOUHRNNÉ POROVNÁNÍ NUTNÉ OBRANY A KRAJNÍ NOUZE

Důvod k použití:

NO – útok
KN – nebezpečí

Způsobení škody:

NO – útočníkovi samému
KN – komukoliv, i pokud není viníkem

Míra škody:

NO – připouští i způsobení větší škody útočníkovi
KN – škoda způsobená musí být zásadně menší než škoda hrozící

Vyhnutí se dané situaci:

NO – není třeba hledat nejprve jiné způsoby
KN – nejprve je nutné hledat jiné způsoby, které nezpůsobí škodu


ČTĚTE TAKÉ:
Vlasáková vstoupila do Nového roku se čtyřmi dětmi a jedním seriálem


ČTĚTE TAKÉ:
Horoskop na leden 2012

Další články z rubriky

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji také?

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji…

Dnes | Arytmie neboli porucha srdečního rytmu patří mezi ta nejčastější srdeční onemocnění. Každý rok u…

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

Dnes | Těstoviny, po italsku pasta, se těší velké oblibě. Jsou rychlé a těch různých variací, které z nich…

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

16. 3. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

15. 3. | 1 | Máte problémy s pletí, i když jí věnujete veškerou péči a vyzkoušela jste už opravdu všechno? Pak…