Nebojte se psychoterapie

Nebojte se psychoterapie

Dnešní moderní doba nás vybavila řadou „ zlepšováků“, které nám pomáhají v běžném životě a ulehčují nám práci. Stále nás však dostatečně nevybavila spolehlivými „ zlepšováky “ na bolavou duši.

Každý z nás se se svými osobními problémy vypořádává různě. Disponujeme řadou mechanismů, jak se s problémy poprat ( diskutujeme s rodinou, svěřujeme se kamarádkám, vyhledáme lidi, kteří mají podobné problémy…) a některé také u řady problémů fungují. Někdy ovšem všechny naše mechanismy selžou, pak nám dochází síly a cítíme se vyčerpaní.

Pokud už nevíme, co dalšího bychom ještě měli udělat, abychom s problémem pohnuli a převládá pocit, že nic nefunguje, přichází možná okamžik, kdy je na čase vyhledat „ odborníka na duši “.

Odborníkem v tomto případě může být psycholog, psychiatr a především psychoterapeut. Metodou pomoci je pak psychoterapie, která je však ještě stále opředena řadou mýtů.

Co si tedy pod psychoterapií můžeme představit? Význam slova psychoterapie je „ léčba“, ve smyslu léčba duše, léčba psychologickými prostředky. To v nás ale také asociuje, že pokud potřebujeme psychoterapii, jsme nemocní, divní, blázni a podobně. Ve skutečnosti však psychoterapie často pomáhá člověku s řešením jakýchkoliv jeho problémů, s kterými si sám již neví rady. Pokud se nad tímto zamyslíme, týká se to v určité životní etapě každého z nás.

Psychoterapie spíše pomáhá člověku pochopit, co se s ním děje, pomáhá najít způsob, jak přistupovat k problému, jak ho řešit nebo se s ním vyrovnat. V praxi se často jedná spíše o jakési průvodcovství na cestě k hledání řešení vašeho problému.

Některé mýty, spojené s psychoterapií, kvůli kterým jste se dosud báli psychoterapeuta vyhledat:

  1. psychoterapii potřebuje jen člověk nemocný a pokud k psychoterapeutovi půjdu, přiznávám tím, že jsem divný, nemocný, poznamenaný, neschopný
  2. čeká mě tam něco nepříjemného, psychoterapeut mě prokoukne, diagnostikuje a přijde na to, že nejsem v pořádku
  3. budu muset mluvit o bolestivých a intimních věcech, nebo o věcech, o kterých mluvit nechci

Na druhou stranu je nutno si také uvědomit, že psychoterapeut nezná zaručeně správně fungující návod na Vaše problémy. Psychoterapii nelze zjednodušit na radu typu : praskl vám kondom, udělejte to a to….

Má samozřejmě určité vědomosti o fungování lidské psychiky, to však ještě nemusí být ten správný návod pro Vás. Proto také v poradnách, včetně internetových, se Vám podle vašich popisů, snažíme co možná nejlépe poradit, což může zafungovat, ale také nemusí. Protože není zajištěn základní psychoterapeutický prostředek: verbální komunikace a důvěra mezi klientem a psychoterapeutem. Díky těmto prostředkům můžete totiž společně s psychoterapeutem najít nebo vytvořit nejlepší možné řešení vašeho problému.

Hana Bulvová tel:607 636 115 mail: hana@psychoterapie-bulvova.cz http://www.psychoterapie-bulvova.cz>www.psychoterapie-bulvova.cz

On line poradna

Doporučujeme

Články odjinud