Nedonošené děti

Nedonošené děti

Lidský plod stráví v matčině děloze před narozením 40 týdnu. Za tuto dobu z dvou zárodečných buněk, vajíčka a spermie, vznikne dítě vážící 3,5 kila a dlouhé 50 centimetrů. To jsou přirozeně ideální míry novorozence. V praxi to tak bohužel vždy nebývá.

Přes všechen pokrok v porodnictví, gynekologii a v péči o novorozence, se rodí stále velké množství nedonošených dětí. Rozdíl je snad jen v tom, že tyto děti mají mnohem větší šanci na přežití prvních dnů a týdnů svého života, a že následky na jejich zdraví budou v mnoha případech minimální.

Nejhůře jsou na tom novorozenci s porodní hmotností okolo 500 až 1500 gramů. Na ně připadá největší díl z koláče znázorňujícího novorozeneckou úmrtnost (až 60%). Tyto děti většinou končí na jednotkách intenzivní péče, kde se lékaři všemožně snaží pomoci jejich nezralým tělíčkům přežít.

Některé problémy nedonošenců jsou zdánlivě banální. Patří k nim jejich neschopnost udržet si tělesnou teplotu. Díky malému množství podkožního tuku a nezralému centru regulujícímu tělesnou teplotu, se dítě velice snadno podchladí a na druhé straně jim hrozí i přehřátí. Oba tyto stavy mohou ohrozit život malého pacienta.

Jiným závažným handicapem nedonošenců jsou nezralé plíce. Ty nejsou schopny udržet svůj objem a řádně okysličit krev. Je tedy často nezbytné takovéto děti napojit na ventilační přístroj, který jim pomůže překlenout kritické období.

Vážné následky mívá i případný otok nebo krvácení do mozku. U těchto dětí následně hrozí rozvoj dětské mozkové obrny. Postiženy bývají i další smyslové orgány, často je zasaženo oko. Nedonošenci nemusí mít v pozdějším věku nižší IQ nebo dosáhnout horšího vzdělání něž běžná populace, přesto mívají problémy se vstřebáváním informací.

Příčiny nedonošenosti jsou velice variabilní, většinou se ale na vlastní příčinu nepřijde. Z těch známých je to například špatná životospráva během těhotenství. Patří sem jak podvýživa, tak věci jako kouření, požívání alkoholu či holdování drogám. Nepříjemná je i přílišná fyzická zátěž a přemíra stresu.

Za předčasným porodem mohou stát i nejrůznější onemocnění matky, jako jsou infekce močových cest, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo kardiovaskulární onemocnění. Na těhotenství není připravená ani příliš mladá (méně než 15 let) ani příliš stará žena ( nad 35 let). Tělo žen z obou těchto věkových skupin se těhotenství nemusí zcela přizpůsobit.

Obecně se za nedonošence považuje každé dítě, které se narodí před 37. týdnem, u nás jich je asi 5,5 % za rok. Přes všechny snahy se nedaří některá těhotenství prodloužit. Celkem typicky jde o případy vícečetných těhotenství.

zdroj: MediCentrum

Doporučujeme

Články odjinud