Nejlevnější česká superpotravina: Aneb co nevíte o borůvkách

| Autor: Martina Machová | Rubrika: Zdraví

Borůvky nechybí snad v žádné nutriční „hitparádě“ takzvaných superpotravin – a není se čemu divit! Malé kuličky, které si můžete v létě natrhat v českých lesích, mají naprosto unikátní složení.

Nejlevnější česká superpotravina: Aneb co nevíte o borůvkách

Borůvka, přesněji brusnice borůvka, je vedle lesních hub neoblíbenějším tuzemským „plodem lesa“. Češi milují borůvkové knedlíky, koláče, borůvky rozmačkané s cukrem i lahodnou jihočeskou specialitu – borůvkovou omáčku zvanou „žahour“. Borůvky se samozřejmě i zavařují a dokonce (k léčebným účelům) i suší. Na borůvkách si však pochutnávají nejen Evropané, ale i obyvatele severní Asie a Ameriky.

Lahodná SUPERPOTRAVINA

Prestižní americká Mayo Clinic (lékařské výzkumné a vzdělávací centrum a komplex univerzitních nemocnic) zařadila borůvky mezi 10 nejzdravějších „superpotravin“ na světě. Kritéria proto, aby se potraviny do seznamu dostaly, byla zhruba následující: nadprůměrný obsah vitamínů a minerálních látek, vysoký obsah vlákniny a antioxidantů, které přirozeně chrání před onkologickými a kardiovaskulárními chorobami. Samozřejmostí byla i nízká kalorická hodnota. To vše borůvky bez problému splnily a měřitelnými výsledky předčily stovky dalších zdraví prospěšných potravin.

Nadprůměrný obsah vitamínů, vlákniny i minerálů

Fialové kuličky se pyšní vysokým obsahem vitamínu C, provitamínu A a početným zástupem vitamínů skupiny B. Z minerálních látek jsou zastoupeny především draslík, železo, hořčík, fosfor a síra. Přes nízkou kalorickou hodnotu jsou podobně jako další sladké ovoce lahodným a skvěle stravitelným zdrojem energie, neboť obsahují velké množství jednoduchých cukrů a minimum těžko stravitelného tuku. Přítomná vláknina napomáhá dobrému trávení a užitečné střevní mikroflóře.

Další specifické látky, především přírodní barviva s antioxidačními účinky, jsou již mnoho let vděčným předmětem vědeckých studií. V alternativní medicíně jsou sušené borůvky velmi oblíbeným a opravdu účinným prostředkem při úporných průjmech. Navíc v zažívacím traktu působí výrazně desinfekčně a protizánětlivě. Úžasné je, že vzhledem k lokalitám, kde borůvky přirozeně rostou, by často směle splňovaly i přísné nároky na BIO certifikaci.

6 borůvkových „NEJ“

1. Protirakovinné účinky – studie provedené na americké Ohio State University naznačují, že rostlinné pigmenty obsažené v borůvkách zpomalují růst rakovinných buněk. Zvláště antioxidant zvaný pterostilben (příbuzný proslulého resveratrolu z vinné révy) disponuje schopnostmi zpomalit patologické procesy ve střevech, které mohou vést k propuknutí zhoubného bujení.

2. Snižují cholesterol – jedna ze studií provedených ve výzkumném centru ARS Western Regional Research Center v Kalifornii naznačuje, že látky obsažené v borůvkách snižují hladinu LDL („zlého cholesterolu“) v krvi, což má přímý dopad v rámci prevence srdečně-cévních onemocnění. (V zahraničí se již pterostilben prodává jako doplněk stravy.)

3. Prevence diabetu 2. typu – hojně přítomný pterostilben dále přispívá k regulaci optimální hladiny krevního cukru. Podobné účinky mají i další látky (glukokininy), obsažené v listech borůvky. Ty jsou pak nedílnou součástí podpůrných komerčně dostupných diabetických čajů (např. Diabetanu).

4. Léčí střevních potíže – plody i listy brusnice borůvky obsahují velké množství tříslovin, ty pomáhají zastavit průjem, avšak zároveň léčí – desinfikují zažívací trakt (čajová směs Tormentan). Skvěle se osvědčují i sušené borůvky.

5. Léčí afty – čerstvé borůvky, domácí kompot i namočené sušené borůvky jsou skvělým podpůrným lékem při tomto velmi nepříjemném onemocnění.

6. Regenerace očního barviva – několik výzkumů potvrdilo, že rostlinné pigmenty obsažené v borůvkách mají schopnost regenerovat sítnici a posilovat oční kapiláry.

Další články z rubriky

Nádor v děloze: Jak ho poznáte a proč ho začít řešit

Nádor v děloze: Jak ho poznáte a proč ho začít řešit

Dnes | Nejčastěji se myomy objevují po 40. roce, a proto je mnohdy ženy bohužel neřeší. Domnívají se, že…

Digitální detox: Proč byste s ním měla začít hned teď

Digitální detox: Proč byste s ním měla začít hned teď

Dnes | Detox nemusí být nutně zaměřený jen na potraviny. Stále častěji se coby součást mentální očisty…

Co všechno vás zdravotně může potkat, když je vám víc než 40

Co všechno vás zdravotně může potkat, když je vám víc než 40

21. 2. | 4 | Čtyřicítka se u žen bere jako zlomový věk. Větší únava, zpomalující se metabolismus, proměna…

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

20. 2. | Svíčková je klasika, kterou milujeme, a málokdo ví, že její příprava je velmi jednoduchá. Blýskněte…