Nekašlete na kašel

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Možná jen stěží uvěříte informaci, že kašel není nemoc, ale „pouze“ projev obrany našeho organismu, který se v pudu sebezáchovy snaží o to, aby udržel průchodné dýchací cesty. Zřejmě bychom těžko hledali někoho, komu by při záchvatech kašle tato informace pomohla od obtíží nebo mu zlepšila náladu.

I když kašel sám o sobě není onemocněním, je důležité nenechat ho rozvinout a zahájit jeho léčbu včas. Kdybychom ji podcenili, mohl by se zánět dostat do hrtanu, pokračovat níže až by se usídlil v průduškách a průdušnicích, a to už byste sobě či svému dítku nadělili zánět průdušek nebo dokonce plic.Vlhký nebo suchý?

Za vznikem kašle stojí bakterie či viry, které prvotně způsobují nachlazení, chřipku nebo zánět průdušek. Ovšem kašel může být také reakcí na cokoli nepatřičného a cizího, co proniklo z vnějšího prostředí do dýchacích cest. Teď už je jasné, že se tělo snaží vymrštěným vzduchem, tedy kašláním, zbavit všeho, co mu v dýchacích cestách vadí. V případě, že se tělo chce zbavit hlenu, který se v dýchacích cestách pohybuje, mluvíme o vlhkém, jinak také produktivním kašli. Jestliže je kašel dráždivý a neproduktivní, tedy bez vykašlávání, ale připomínající spíše dušení, jedná se o kašel suchý.

Není to nemoc, ale léčit se musí

Základem úspěchu je rozlišit, který typ kašle budete léčit. V případě, že se jedná o kašel suchý, kdy dítě nebo vy neodkašláváte, je lepší ho vhodným produktem z lékárny potlačit (těmto přípravkům se říká antitusika). Dokáží umí totiž tlumit reflex dráždivého a vyčerpávajícího kašlání, které je vyvolané podrážděním. Ovšem pozor, některé z těchto přípravků obsahuje kodein, který může utlumovat dechové centrum a při dlouhodobém užívání dokonce vytvořit závislost. Proto dejte přednost kapkám (například Tussin) bez jeho obsahu.

V opačné, tedy odkašlávací situaci, zvolte tak zvaná expektorancia. Produktů je hodně, a tak sáhněte po takovém, který vám, respektive dětem nabídne co nejvíce bonusů. Základem by rozhodně měla být schopnost vyvolávat zvýšenou tvorbu hlenu, nejlépe však rozšířená o dovednost jej zároveň zředit pro snadnější odkašlání. Od věci také není, když přípravek umí podpořit pohyb řasinek, čímž je zaručeno čištění sliznic dýchacích cest a zvyšování odolnosti proti infekci. Výhodné je také zvolit takový přípravek, který stačí užít pouze 1x denně - při nekomplikovaném průběhu onemocnění tak můžete zachovat běžný denní režim. Obzvláště pro děti volte přípravky bez obsahu vonných přísad, neboť hrozí riziko zvýšené dráždivosti a alergických projevů. Všechny tyto nadstandardy nabízí například Ambrosan, který ještě navíc ušetří místo ve vaší domácí lékárničce, protože na rozdíl od jiných přípravků, jej mohou užívat již děti od narození, ale zároveň i dospělí, takže odkašlat si může celá rodina.

Podpořte léčbu domácí prostředky

Na kašel existuje mnoho osvědčených babských receptů, které mohou ulevit od potíží spojených s kašlem, tak proč je nezkusit! Mezi nejčastěji využívané prostředky patří čaj z cibule s trochou majoránky. Bohužel i přes oslazení medem, nebývá dětmi zrovna oblíbený, a tak dostat do nich každé dvě hodiny alespoň dva loky, může být nadlidský výkon. Dalším, už lépe snášeným domácím receptem je šťáva z černé ředkve. Stačí nakrájet ji na kolečka, prosypat moučkovým cukrem a zase poskládat dohromady, sepnout gumičkou. Ředkev pustí šťávu, která je díky cukru slaďoučká. Pak už jen stačí dávat ji dítěti 3x denně po lžičkách.

Uleví i éterické oleje

Pro úlevu se hodí také olejový zábal, který, podle toho jaké éterické oleje přidáte, mírní dráždění ke kašli, usnadňují dýchání a uklidňují průdušky. S olivovým olejem můžete smíchat eukalyptus, kosodřevinu, levanduli. Olej nahřejte ve vodní lázni a nakapejte ho na předehřátý ručník (stačí ho namočit do horké vody a poté důkladně vyždímat) a ten pak, nejlépe na noc, obalte dítěti okolo hrudníku. Nejvhodnějšími éterickými oleji pro pomoc s kašlem jsou eukalyptus, tymián, myrta, santalové dřevo nebo levandule, které můžete použít i při inhalaci nebo do aromalampy. Na usnadnění dýchání můžete využít i čím dál tím více populární plyšáky do mikrovlnky! Ty po nahřátí uvolňují například levandulovou vůni a ještě prohřejí hrudník.

Co dopřát ratolesti při kašli?

Především potraviny, které nebudou nijak dráždit, tedy nejlépe kašovitá jídla. Zapomenout ale nesmíte ani na ovoce a zeleninu, které obsahují zinek, hořčík, vitamin C, vitamin E a vitamin A. Právě toto je kombinace, která úžasně posiluje imunitní systém, jenž pak může rychleji a snadněji bojovat s kašlem a samozřejmě i s původní ifenkcí. Výtečná je například dýně, která obsahuje velké množství karotenoidů, což jsou provitaminy vitaminu A důležitého pro sliznice. Ovšem nezanedbatelný je i obsah vitaminu C, kyseliny listové, vitaminu E, hořčíku a zinku, který najdete hlavně v semínkách.
ČTĚTE TAKÉ:
Halina Pawlowská: Ještě že nejsem papež


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU
Další články z rubriky

12 chyb při sprchování, kterých se teď hned musíte zbavit!

12 chyb při sprchování, kterých se teď hned musíte zbavit!

Dnes | Bez pořádné sprchy si už dnes život nedovedeme představit. Ale čeho je moc, toho je příliš. Když se…

Lehce a chutně: 5 zdravých chuťovek na letní dámskou jízdu

Lehce a chutně: 5 zdravých chuťovek na letní dámskou jízdu

Včera | K zábavě prostě patří i něco na zub. Můžete sice s kamarádkami na sebe koukat a povídat si o tom,…

Jak oddálit menstruaci před dovolenou? Léky i babské rady

Jak oddálit menstruaci před dovolenou? Léky i babské rady

26. 6. | Plánovat si dovolenou podle svých dní by bylo sice krásné, ale v reálném životě jen těžko…

5 lehkých salátů do horkých dní: Křupavé lupení i lahodné avokádo

5 lehkých salátů do horkých dní: Křupavé lupení i lahodné avokádo

26. 6. | V horkém počasí člověk nemá ani chuť na jídlo, přesto odkládat přísun energie až na večer je…