Nekuřácké pracovní prostředí šetří životy čas a peníze

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Program podpory pro zaměstnance, jejichž zaměstnavatelé se rozhodli zavést nekuřácké pracovní prostředí Česká koalice proti tabáku (ČKPT) dnes představila svůj program Nekuřácký podnik.

Program je určen podnikům, jejichž zaměstnavatel se rozhodl následovat evropské trendy a zavést nekuřácké pracovní prostředí. Cílem programu je pomoci kuřákům příslušného podniku i jeho managementu, aby se s novou situací - nekuřáckým pracovištěm - dokázali vyrovnat.

Nekuřácký podnik umožňuje úspěšné přijetí nekuřáckého pracovního prostředí ze strany zaměstnanců, a to zejména poskytnutím dostatečných informací a kvalifikované pomoci. Program, který se opírá o zahraniční zkušenosti, je rozdělen na dvě části. První část je zaměřena na motivaci a zajištění informovanosti zaměstnanců před vyhlášením nekuřáckého pracoviště, druhá část obsahuje především odbornou a finanční podporu zaměstnancům po jeho vyhlášení.
„Víme, že odvykání kouření je náročný proces, během kterého si člověk znovu osvojuje nekuřácký způsob života. U kuřáků, kteří trpí fyzickou závislostí na tabáku, se navíc projevují abstinenční příznaky. Zaměstnavatel by si měl uvědomit, že samotným zákazem často nic nevyřeší. Kuřáci, kteří jsou informovaní a užívají vhodnou léčbu, mají více než dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se jim povede přestat kouřit,“ říká MUDr. Kateřina Langrová, ředitelka ČKPT a dodává „Podnik KOSTAL, který zavedl nekuřácké pracovní prostředí v celém areálu podniku od 1.1.2005, by v tomto směru mohl být příkladem všem ostatním; program jsme zde začali připravovat téměř rok před plánovaným vyhlášením.“

V KOSTALU začala motivační kampaň v září loňského roku. Všichni zaměstnanci měli možnost využít Poradny pro odvykání kouření, dostali informace o tom, jak kouření škodí zdraví, i o tom, jak bojovat s abstinenčními příznaky. V současné době zde platí zaměstnavatel zájemcům Kurzy odvykání kouření, provoz Poradny pro odvykání kouření a významně přispívá na náhradní nikotinovou léčbu (NNT) pro fyzicky závislé kuřáky. Léky, které poskytuje navíc farmaceutické firma se slevou, jsou tak dostupné skutečně pro každého zájemce.

„Péče o zaměstnance patří mezi priority naší společnosti. Zaměstnancům poskytujeme nadstandardní zdravotní služby i poradenský servis. Když jsme začali uvažovat o zavedení nekuřáckého pracoviště, bylo samozřejmé, že se obrátíme na odborníky a že zaměstnancům nějak konkrétně pomůžeme,“ říká jednatel společnosti KOSTAL CR spol. s.r.o. PhDr. Jan Dressler. „Většina zaměstnanců s nekuřáckým pracovním prostředím nemá problém, mnozí dokonce přiznávají, že je to pro ně vynikající příležitost, jak s kouřením skoncovat. Samozřejmě, jsou i tací, kteří nesouhlasí, ale těch je, i když se projevují nejvýrazněji, jen malá skupinka“.
Že nekuřácké pracovní prostředí patří mezi jeden ze dvou nejdůležitějších motivačních faktorů pro rozhodnutí přestat kouřit, potvrzuje i klinická a poradenská psycholožka a odbornice na zdravý životní styl PhDr. Zdeňka Sládečková. „Je možné, že část zaměstnanců nebude s takovým rozhodnutím hned souhlasit. Jedná se o logickou obrannou reakci zvláště u těch kuřáků, kteří mají obavy, že přestat kouřit nezvládnou. Většina zaměstnanců ale cítí, že jim takové rozhodnutí může do budoucna pomoci i v jejich osobním rozvoji.“
Program Nekuřácký podnik tak může podle tvrzení odborníků nejen pomoci úspěšně zavést nekuřácké pracovní prostředí, ale může i přispět ke zvýšení celkové spokojenosti zaměstnanců se sebou samými.

zdroj: www.dokurte.cz

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Sezóna rajčat je tu: Jak mít bohatou úrodu bez chorob? Plus ty nejlepší recepty

Sezóna rajčat je tu: Jak mít bohatou úrodu bez chorob? Plus ty nejlepší…

Dnes | Rajčat existuje bezpočet druhů, jsou kulatá, oválná, malá cherry rajčátka, škála barev sahá od…

Bolí vás záda? Začněte se o ně správně starat!

Bolí vás záda? Začněte se o ně správně starat!

Včera | Bolestí v zádech trpí čas od času každá z nás. Ať už od celodenního sezení u počítače, od těžké…

Jak na zavařování meruněk. Skvělá marmeláda, kompot, zkuste i sušení

Jak na zavařování meruněk. Skvělá marmeláda, kompot, zkuste i sušení

19. 7. | Není nad domácí meruňkovou marmeládu. Krásně voní, lahodně doplní chléb s máslem i dovede k…

Klasika, která nezklame, aneb 9x tradiční omáčky našich babiček

Klasika, která nezklame, aneb 9x tradiční omáčky našich babiček

17. 7. | Milují je děti i dospělí. Co naplat, i když dietologové nemají omáčky v oblibě, k české kuchyni…