Nepodceňujte ochranu očí. Podle čeho vybírat brýle?

| Autor: Kateřina Prachařová | Rubrika: Zdraví

To, že si v létě chráníme pokožku opalovacími krémy, považuje většina z nás za samozřejmé. Sluneční paprsky jsou však velkým rizikem i pro naše oči – a to nejen v letních měsících.Sluneční paprsky mají samozřejmě blahodárný vliv na naši psychiku a opalování ve zdravé míře je také prospěšné. Oči jsou však orgán, kterému slunce škodí. Největším nebezpečím je ultrafialové záření, a to konkrétně UVA a UVB. Pokud ho oči absorbují příliš velké množství, hrozí vám v tom lepším případě zánět spojivek, v tom horším vážná poškození rohovky, sítnice nebo oční čočky.

A pozor – oko si můžete spálit úplně stejně jako pokožku, je to dost bolestivá záležitost. Stačí k ní jediný den na pláži bez slunečních brýlí. Ani oku se navíc nevyhne riziku rakoviny způsobené slunečním zářením, protože duhovka je před průnikem UV záření chráněna melaninem stejně jako pokožka. Více jsou melanom ohroženi modroocí lidé, kteří mají v duhovce méně pigmentu.

Různí lidé mají na světlo různě citlivé oči. Někdo vydrží bez slunečních brýlí i na přímém slunci, jiný potřebuje tmavá skla, i když je pod mrakem. Platí ale, že za jasného světla bychom si měli oči chránit bez výjimky. Nejintenzivnější je sluneční záření zejména tehdy, když se odráží od okolního prostředí. Takovou plochou jsou pro něj písečné pláže a vodní plochy jako třeba mořská hladina, nebezpečné je také číst na pláži bez brýlí knihy, kdy se světlo od bílých stránek odráží zblízka přímo do očí.

Jak oči chránit?

Základem jsou samozřejmě sluneční brýle. Tím ovšem nejsou myšlena levná skla z tržnice či módní obroučky, které se více než na ochranu zraku zaměřují na estetický dojem. Na slunečních brýlích opravdu nešetřete a kupujte je vždy v prověřeném obchodě, nejlépe přímo v optice. Jen tak budete mít stoprocentní záruku, že skla obsahují stoprocentně účinný UV filtr.

Většina lidí neví, že pro oči jsou paradoxně škodlivější tmavá skla bez UV filtru než brýle žádné. Proč to tak je? Při pohledu do slunce se zornice oka reflexivně zúží a do oka tak proniká menší množství světla. Pokud si nasadíte tmavé brýle, zornice tento reflex ztratí a škodlivé UV záření se do oka dostane ve stejné míře, jako byste hleděli přímo do slunce.

Pečlivě vybírejte také tvar brýlí a velikost skel – oko by mělo být dostatečně zakryté, a to i ze strany. Dioptrické brýle v sobě většinou mají UV filtr také zabudovaný, ověřit je to možné v jakékoli optice. Nosíte-li kontaktní čočky, máte dnes již na výběr i takové, které mají UV filtr zabudovaný. Kontaktní čočky však chrání pouze rohovku, spojnice zůstává nekrytá. Proto jsou brýle na místě i v tomto případě, mimo jiné rovněž pro větší pohodlí očí na přímém slunci.

Pokud skla nenosíte, mhouřením oči dostatečně neochráníte a jen si zaděláváte na vrásky v očním okolí. Účinek brýlí zvýšíte také vhodnou pokrývkou hlavy, ideálně čepicí s kšiltem nebo kloboukem se širokou krempou. Kromě slunce očím škodí i sucho, vítr a další vlivy, a to nejen v létě. Pomozte jim vhodnými zvlhčovacími kapkami.


ČTĚTE TAKÉ: MAMINKA.CZ - Web pro těhotné a maminky!
ČTĚTE TAKÉ:
Orbion: Portál pro cestovateleDalší články z rubriky

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji také?

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji…

Dnes | Arytmie neboli porucha srdečního rytmu patří mezi ta nejčastější srdeční onemocnění. Každý rok u…

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

Dnes | Těstoviny, po italsku pasta, se těší velké oblibě. Jsou rychlé a těch různých variací, které z nich…

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

16. 3. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

15. 3. | 1 | Máte problémy s pletí, i když jí věnujete veškerou péči a vyzkoušela jste už opravdu všechno? Pak…