Nestrkat do uší - nic!

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Někdo si čistí uši sirkou, tyčinkou, vlásenkou, nebo dokonce pletací jehlicí. Patříte–li mezi takové „šťouraly“, koledujete si o poranění zvukovodu, bubínku i středouších kůstek. Neopatrným čištěním ucha si přivodí zánět zvukovodu devadesát procent lidí!
Ušní maz ve zdravém uchu se tvoří pouze na okraji zvukovodu. Chrání ucho před nečistotami, vlhkostí a umožňuje jeho normální funkci. Díky pohybům čelistního kloubu se uvolňuje a přirozeně posouvá ven z ucha. Pak stačí ucho například po koupání jen vytřít ručníkem. Vytrvalým a usilovným používáním tyčinek si moc nepomůžete, naopak natlačíte maz dovnitř, kde se vytvoří špunt, který ucpe zvukovod. Pokud narazí až na bubínek, naruší rovnovážné centrum a budete pořád jako na kolotoči.

„Ucpané ucho může velmi bolet, zejména když se do něj po koupání dostane voda. Špunt ještě nabobtná a tlačí na bubínek,“ říká praktický lékař MUDr. Vladimír Kraus. V uchu je specifická, velice tenká a citlivá kůže. Bolest je tak silná, že pacient často nemůže ani spát. S ucpaným uchem je proto nejlepší jít ihned k lékaři. „V tom případě nemají žádné pokusy o domácí vypláchnutí smysl a mohou spíše uškodit. Zvukovod se totiž může ucpat i něčím jiným než mazem,“ upozorňuje a uvádí jeden z mnoha případů z praxe:

„Nedávno přišla do ordinace dvacetiletá dívka se silným zánětem ucha. Když jsme společně pátraly po příčině, vzpomněla si, že ucho čistila vatičkou omotanou na špejli a kousek jí tam zůstal. Po nějaké době se jí zanítilo celé ucho a vata se zapouzdřila. Musela se podrobit chirurgickému zákroku.“

Potíže mohou být způsobeny také zúžením zvukovodu. Maz v uchu zůstává a brání tak správné funkci bubínku. Není-li odborně odstraněn, utvoří se mazové zátky, sluch se zhorší a dochází až k zánětu zvukovodu. Nejčastější příčinou bolestí v uších jsou bakteriální nebo virové infekce. Zejména děti trpí na záněty středního ucha. Bolest při zánětu je obvykle provázena zhoršením sluchu, zvýšenou teplotou a v uchu se vytváří hnis. Hrozí prasknutí bubínků, které se však obvykle po čase samy zahojí. K léčbě zánětu se používají analgetika, při infekcích antibiotika. Pokud není příčinou bolesti zánět, pomohou vhodné ušní kapky.

Ušní spreje (k dostání například Mont Blanc, Audisprej, Humex, Aurecon) rychle rozpouštějí ušní maz a zajišťují dobrou hygienu uší. Proto jsou vhodné pro lidi nosící sluchový přístroj, osoby pracující v prašném prostředí, nebo vystavené různým změnám atmosférického tlaku - potápěče, horolezce a piloty. Rozhodně však není sprej určen k léčbě.

Jak upozorňuje MUDr. Kraus: „Neměl by se v žádném případě používat při onemocnění sluchového orgánu nebo v případě, že se v uchu nachází nějaké cizí těleso.“Další články z rubriky

Velikonoční mazanec netradičně: Zkuste bramborový, z domácí pekárny nebo bezlepkový

Velikonoční mazanec netradičně: Zkuste bramborový, z domácí pekárny nebo…

23. 3. | Bez pravého mazance by to na Velikonoce nebylo ono. Poradíme vám několik způsobů, jak mazanec…

Pravda o mléce: Je zdraví prospěšné, nebo ne?

Pravda o mléce: Je zdraví prospěšné, nebo ne?

22. 3. | Mléko je základní výživou člověka v nejútlejším věku. Někdo ho miluje po zbytek života, druhý se mu…

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

21. 3. | Krůtí maso je lehce stravitelné, přitom je šťavnaté a chutné. Zkuste z něj recepty, které běžně…

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji také?

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji…

19. 3. | Arytmie neboli porucha srdečního rytmu patří mezi ta nejčastější srdeční onemocnění. Každý rok u…