Nové zázraky v kuchyni. Poznejte potraviny, které vás uzdraví a nabijí energií

| Autor: Jana LeBlanc | Rubrika: Zdraví

Avokádo, borůvky a brokolici už dobře znáte. Existují ale i jiné superpotraviny, které vás uzdraví, nabijí energií a pomohou vám udržet si ideální váhu.

Nové zázraky v kuchyni. Poznejte potraviny, které vás uzdraví a nabijí energií

CAMU CAMU

CO TO JE?

Je to ovoce z amazonského deštného pralesa s největším obsahem vitaminu C na světě. Plody obsahují i vápník, draslík, železo, ribofl avin (vitamin B2), niacin (vitamin B3), fosfor, bílkoviny a aminokyseliny. Seženete jej ve formě prášku nebo kapslí.

JAK HO POUŽÍT?

Pokud nechcete polykat kapsle (2 kapsle obsahují 64 mg vitaminu C, což je 104 % doporučené denní dávky), zkuste prášek, ze kterého připravíte osvěžující nápoj. Stačí jednu rovnou lžičku prášku rozmíchat ve vodě. Camu camu můžete použít i pro obohacení chuti jogurtů nebo dezertů a zmrzliny.

JAK VÁM PROSPĚJE A KDE HO KOUPIT?

Obsah přírodního vitaminu C v camu camu je 30–60x vyšší než v pomerančích. Je jedním z nejlepších protivirových a protizánětlivých přírodních léků na světě. O camu camu často uslyšíte také jako o jedinečné „anti-aging“ medicíně, protože značně zpomaluje procesy stárnutí buněk všech orgánů, pokožky i celého organismu. A aby toho nebylo málo, zmírňuje ataky migrény. Koupit ho můžete v e-shopech se zdravou výživou (www.vitalvibe.eu). Cena je kolem 500 Kč za 125 gramů.


KOKOSOVÁ VODA

CO TO JE?

Jde o čirou tekutinu pocházející ze středu mladých zelených kokosů, než začnou tvořit bílou dužninu. Jeden ořech obsahuje kolem 200 ml až 1 litru kokosové vody. Stoprocentní „kokoska“ je bez tuku, cholesterolu, má nízký obsah kalorií a neobsahuje umělá barviva.

JAK JI POUŽÍT?

Ideální je při nebo po cvičení, kdy tělo potřebuje hydrataci a doplnění sacharidů. Hodí se i pro ty, kteří mají problém s pitím samotné vody. Ale pozor, obsahuje zhruba 43 kalorií na sklenici, takže se nehodí na popíjení nonstop. Hodně žen si ji pochvaluje v těhotenství, kdy pomohla zmírnit nevolnost. Na internetu najdete i zmínky o tom, že je skvělá na kocovinu.

JAK VÁM PROSPĚJE A KDE JI KOUPIT?

Má výrazně méně kalorií než všechny sportovní nápoje. Obsahuje méně sodíku a draslíku a také lehce stravitelné sacharidy ve formě cukru a elektrolytů. Pozor na nekvalitní výrobky z koncentrátů nebo doslazované! Kokosovou vodu berte pouze neochucenou a bez přidaných cukrů. Seženete ji ve větších supermarketech nebo na www.edelikatesy.cz


KIM-CHI

CO TO JE?

Kim-chi je korejská tradiční kvašená zelenina, podobná našemu kysanému zelí. Je vynikajícím zdrojem vitaminů, minerálů, enzymů a prospěšných bakterií, které se v jídle tvoří v průběhu fermentace. Vysoký obsah vlákniny při malém počtu kalorií napomáhá také dobrému zažívání.

JAK HO POUŽÍT?

V Koreji se kim-chi podává jako příloha ke každému obědu nebo večeři. Pokud vám nevadí nevábný vzhled, můžete ho jíst i samotné jako chuťovku. Některé recepty doporučují konzumovat kim-chi s nudlemi soba. Stačí je uvařit, slít, nechat vychladnout a promíchat s kim-chi – a máte úžasný salát.

JAK VÁM PROSPĚJE A KDE HO KOUPIT?

O kim-chi se často píše jako o jedné z nejzdravějších potravin, která působí preventivně proti rakovině. Podle nedávné korejské studie snižuje cholesterol a pomáhá v prevenci proti cukrovce. Kim-chi si můžete připravit sami, řada receptů je na internetu nebo ho lze koupit hotové v e-shopech (www.vitalorient.cz). Kilo kim-chi stojí 199 Kč.


MATCHA

CO TO JE?

Tradiční japonský zelený čaj obsahuje vitaminy (A, B1, B2, B12, C, P), minerály (vápník, železo, draslík, fl uor, zinek), vlákninu, aminokyseliny, antioxidanty, a protože není fermentován, je to na poli zdravé výživy hotový zázrak. Dodává energii, zlepšuje soustředěnost, zklidňuje, slouží jako prevence vzniku rakoviny, zrychluje metabolismus a zmenšuje chuť k jídlu, má detoxikační účinky a zpomaluje stárnutí.

JAK HO POUŽÍT?

Ze zeleného prášku je nejlepší připravit si čaj. Je však potřeba ho po zalití vodou šlehat, a to buď metličkou, nebo ve speciálním šejkru, aby nevznikly hrudky. Prášek můžete použít i jako přírodní barvivo do dezertů (stačí přidat špetku do těsta) nebo na jejich finální dekoraci.

JAK VÁM PROSPĚJE A KDE HO KOUPIT?

Díky svému specifi ckému způsobu pěstování a následnému zpracování násobí všechny pozitivní účinky zeleného čaje – obsahuje až 137krát víc katechinů než klasický zelený čaj, přičemž katechiny efektivně štěpí tuky a mají pozitivní vliv na hubnutí. Seznam obchodů po celé České republice, kde koupíte čaj matcha, mají na www.matchatea.cz


GOJI

CO TO JE?

Goji jsou plody kustovnice čínské, rostliny pocházející z úrodné půdy horských oblastí Asie. Obsahují 18 druhů aminokyselin, včetně devíti esenciálních aminokyselin a 22 stopových prvků, mimo jiné vápník, hořčík, železo a zinek.

JAK JE POUŽÍT?

Goji můžete konzumovat čerstvé či sušené, jako šťávu, kapsle nebo prášek. V Česku se nejčastěji setkáte se sušeným ovocem. Má světle červenou barvu, špičatý tvar a podobá se větším rozinkám. Můžete je zobat samotné, přidat do jogurtu, müsli, smoothie nebo si připravit čaj (1 lžíce plodů goji, 2 dl vroucí vody, nechte 15 minut louhovat a poté přeceďte). Pozor, doporučují se nejvýš dvě hrsti sušených plodů denně, protože vyšší dávky mohou způsobit potíže se zažíváním.

JAK VÁM PROSPĚJÍ A KDE JE KOUPIT?

Plody goji mají silné antioxidační účinky, které jsou vhodné k prevenci rakoviny a stárnutí. Obsahují také protizánětlivý beta-sitosterol, který se využívá ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Jsou k dostání ve větších supermarketech, obchodech se zdravou výživou nebo e-shopech, například na www.prozdravi.cz, kde za kilo zaplatíte 359 Kč.


CHIA

CO TO JE?

Chia (čti čia) jsou semínka šalvěje hispánské, ta roste v některých oblastech Jižní a Střední Ameriky. Mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které si tělo nedokáže vytvořit a jež je potřeba přijímat ve stravě.

Obsahují také velké množství vlákniny, draslíku, sodíku, železa, fosforu a dalších minerálů a vitaminy skupiny B. Dokážou na sebe navázat velké množství vody, což má příznivý vliv při jakékoli fyzické zátěži. Proto jsou tato semínka tak oblíbená u běžců na dlouhé tratě.

JAK JE POUŽÍT?

Semínky můžete posypat jogurt, přidat je do müsli, dají se použít i jako posyp na palačinky nebo dezerty, případně do smoothie. Sportovci si z nich tvoří gel. Seženete je buď černá, nebo bílá, obě varianty mají mírně oříškovou příchuť. JAK VÁM PROSPĚJÍ A KDE JE KOUPIT?

Semínka mají vliv na správnou funkci ledvin, jater, plic, srdce, snižují riziko vzniku cukrovky a napomáhají předcházet vzniku Alzheimerovy choroby. Pomáhají také zpomalovat proces přeměny sacharidů na jednoduché cukry, tudíž jsou skvělým pomocníkem při dietě. Koupíte je ve větších supermarketech a prodejnách biopotravin nebo na www.wolfberry.eu

Článek vyšel v časopise Dieta

Další články z rubriky

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

16. 3. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

15. 3. | 1 | Máte problémy s pletí, i když jí věnujete veškerou péči a vyzkoušela jste už opravdu všechno? Pak…

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

14. 3. | Makronky, suflé, tartaletky nebo crème brûlée či dokonce croissanty vypadají na první pohled…

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

12. 3. | Děláte si někdy obavy o svoje zdraví a říkáte si, jestli jste v pořádku? Není tak těžké poznat, že…