Očkování proti hepatitidě B chrání před rakovinou jater

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Včasné očkování proti hepatitidě B může zabránit rakovině jater. Chronická žloutenka typu B je totiž v 60-82 % případů příčinou jejího vzniku. Jako ochranu před rakovinou ho doporučují odborní lékaři i nový Evropský kodex proti rakovině, kde je zahrnuto mezi deset nejdůležitějších bodů preventivní ochrany.

„Vakcíny s účinkem cíleným přímo proti rakovině zatím nejsou v k dispozici. Jedinou možnost přinese v dohledné době vakcína proti karcinomu děložního čípku. Proti některým typům rakoviny však můžeme bojovat už nyní, například včasným očkováním proti hepatitidě typu B, které chrání i před rakovinou jater,“ říká prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc., přední český onkolog, ředitel Ústavu hematologie.

Ochrana proti rakovině jater je nepřímý pozitivní efekt, který s sebou očkování proti hepatitidě B přináší. Primárně chrání před žloutenkou typu B, krajně nebezpečným
a nepříjemným onemocněním, které samo o sobě představuje celosvětový problém.
Hepatitida B ročně zabíjí miliony lidí, a je dokonce 100x nakažlivější než AIDS. Celosvětové odhady udávají až 400 000 000 chronických nosičů, kteří infekci dále šíří. Očkování proti ní proto již dlouho patří mezi základní doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO).

Závažnost onemocnění hepatitidou B si uvědomuje i česká odborná veřejnost a stát, který očkování proti hepatitidě typu B v r. 2001 zařadil mezi povinná, státem hrazená očkování. Od té doby ho podstupují všichni kojenci a děti ve věku 12 let.

Většinu populace však zavedení tohoto očkování minulo, a zůstávají tak bez jakékoliv ochrany. Vakcinaci v jejich případě nehradí stát, podstoupit ji mohou na vlastní náklady. Právě skupina lidí, dnešní patnáctiletí a starší, je k nákaze náchylnější. Rizikové situace, jako například nechráněný sex, se u nich vzhledem k věku objevují častěji. Nechráněným pohlavní stykem se nakazila mladá žena z Liberecka, pro kterou byla akutní žloutenka typu B osudnou. Letos v březnu zemřela v ústecké nemocnici na akutní selhání jater.

„Očkování proti hepatitidě typu B se provádí ve zdravotních ústavech nebo ordinacích praktických lékařů na vyžádání. Při použití očkovací látky Twinrix se současně získá ochrana proti žloutence typu A.Očkování se skládá ze tří dávek, jedna vyjde zhruba na 1 500 Kč. Po dokončení schématu je očkovaný celoživotně chráněn před hepatitidami A a B a zároveň se významně snižujete riziko, že onemocní rakovinou jater. Myslím, že další argumenty nejsou zapotřebí,“ vysvětluje MUDr. Jan Rutsch z očkovacího centra v Praze.

Virus hepatitidy B se přenáší nejenom krví a krevním sérem, ale i ostatními tělními tekutinami, jako spermiemi, vaginálním sekretem a slinami. Za prvních deset měsíců roku 2005 se jí v ČR nakazilo už 255 lidí. Při nákaze často sehraje roli náhoda. Stačí jen jeden neplánovaný pohlavní styk bez použití kondomu, zubní kartáček nebo holící strojek nouzově vypůjčený od kamarádů, neodborně provedený piercing či tetování nebo poranění o pohozenou injekční stříkačku a virus hepatitidy B, který je velmi odolný a trvanlivý, může proniknout do lidského organismu. Až půl roku pak člověk může žít v nejistotě, jestli se nenakazil.

Všechna výše uvedená rizika spolehlivě vyloučí pouze očkování.

zdroj: ewingpr

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji také?

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji…

Dnes | Arytmie neboli porucha srdečního rytmu patří mezi ta nejčastější srdeční onemocnění. Každý rok u…

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

Dnes | Těstoviny, po italsku pasta, se těší velké oblibě. Jsou rychlé a těch různých variací, které z nich…

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

16. 3. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

15. 3. | 1 | Máte problémy s pletí, i když jí věnujete veškerou péči a vyzkoušela jste už opravdu všechno? Pak…