Očkování proti klíšťové encefalitidě před dovolenou stihnete

Očkování proti klíšťové encefalitidě před dovolenou stihnete

Podle aktuálních statistik Státního zdravotního ústavu bylo od začátku roku do konce května v České republice zaznamenáno 18 případů onemocnění klíšťovou encefalitidou.

www.klistova-encefalitida.cz

Klíšťata jsou v přírodě aktivní již od dubna, největší riziko nákazy klíšťovou encefalitidou však každoročně přichází v průběhu prázdnin, kdy lidé tráví hodně času během dovolených a víkendů v přírodě, na chatách a chalupách, či v případě dětí na letních táborech.

Očkování ochrání již po měsíci

Jedinou spolehlivou ochranou, jak se vyhnout riziku nákazy a užít si léto bez obav, je očkování. Lékaři se shodují, že na očkování není nikdy pozdě. Pro letní měsíce lze využít zrychleného vakcinačního schématu, kdy je možno první dvě dávky podat v rozmezí 7–14 dnů.

Za dalších 14 dnů si organismus vytvoří dostatečnou hladinu protilátek. Pokud tedy nyní zahájíte očkování, do měsíce budete spolehlivě chráněni.

Zrychlené vakcinační schéma se již 30 let úspěšně používá v sousedním Rakousku, které je zemí s vysokou proočkovaností populace proti klíšťové encefalititdě – 88 %.

Rakouská studie Klinického institutu pro virologii Lékařské univerzity ve Vídni potvrdila vysokou účinnost očkovací látky FSME-IMMUN na průměrné úrovni 99,4 procenta. Tak vysoký ochranný účinek očkování lze považovat za současné maximum, které je možné jakýmkoliv očkováním dosáhnout. Vakcína FSME-IMMUN je dostupná i v České Republice.

Repelenty fungují, ale spolehlivě neochrání

Použití repelentů je samozřejmě také možné. Pokud se repelentem postříkáte důkladně od hlavy k patě, klíště se na vás pravděpodobně nepřisaje. Jen málokdo však dokáže repelent vždy a všude, opravdu poctivě a pravidelně používat.

Takovou prevenci zvládnou možná dospělí, méně už děti třeba na dětských táborech. Podobně je to i s oblečením – pokrývky hlavy, dlouhé nohavice a rukávy mohou klíštěti přisátí komplikovat, ale samy o sobě spolehlivou ochranou nejsou.

Pojišťovny přispívají, ale…

Zatímco lymskou boreliózu lze léčit antibiotiky, klíšťové encefalitidě se dá bránit pouze prevencí, a to nejúčinněji očkováním. Cena jedné dávky se pohybuje mezi 530–600 Kč v lékárně, očkovací centra poskytují vakcínu přímo v ordinaci a v ceně je započítána i aplikace (cena dohromady 600–650 Kč).

Zdravotní pojišťovny na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají. Až na výjimky však preventivní přístup podporují jen u dětí a mládeže. Nezohledňují tím fakt, že průběh onemocnění u dětí bývá mírnější než u dospělých, a zejména starších osob.

Především u starších pacientů bývá těžší akutní průběh onemocnění, vyžaduje vyšší počet dnů léčení na jednotce intenzivní péče a potřebu řízeného dýchání. Zvyšuje se i procento trvalých následků a úmrtí pacientů.

Dospělým proto nezbývá než vzít finanční náklady na ochranu svého zdraví do vlastních rukou. Investice do očkování je vždy nižší než ztráta, která by na ně v případě onemocnění čekala například v podobě ušlého zisku při dlouhodobé pracovní neschopnosti.

ČTĚTE TAKÉ:
Cizoložníci a prostopášnice versus monogamie

Doporučujeme

Články odjinud