Odvykání kouření s NiQuitinCQ a vlastní vůlí

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Zástupci společnosti GlaxoSmithKline, s.r.o. na tiskové konferenci představili novinku v léčbě závislosti na nikotinu, NiQuitinCQ, náplasti s 24hodinovým účinkem a připomněli význam náhradní nikotinové terapie v odvykání kouření.

NiQuitinCQ je jediná 24hodinová nikotinová náplast na trhu v České republice. Jako první obsahuje jedinečnou membránu, která kontroluje rychlost uvolňování nikotinu a dodává tak tělu nikotin v dostatečné míře po celých 24 hodin. Díky postupnému uvolňování výrazně snižuje ranní chuť na cigaretu a zabraňuje vzniku dalších abstinenčních příznaků.

Klinické studie prokázaly, že náplast NiQuitinCQ aplikovaná po dobu 24 hodin dodává tělu více nikotinu, ve vyšší koncentraci a rychleji než jiné náplasti. Tím výrazně zvyšuje šanci přestat kouřit.1 Z další studie vyplývá, že NiQuitinCQ snižuje chuť na cigaretu efektivněji něž 16hodinové náplasti.2

Ing. Aleš Marek, Brand Manager společnosti GlaxoSmithKline, při této příležitosti
uvedl: „Nikotinové náplasti NiQuitinCQ budou k dostání od 1. 12. 2004 v lékárnách v balení NiQuitinCQ 21 mg, NiQuitinCQ 14 mg a NiQuitinCQ 7 mg za jednotnou cenu 439,- Kč. Každé balení obsahuje týdenní kúru. Délka léčení je 8 nebo 10 týdnů podle míry závislosti.“

MUDr. Eva Králíková, CSc., přední odbornice na léčbu nikotinové závislosti, na tiskové konferenci opět poukázala na alarmující údaje o vlivu kouření na zdraví v ČR. Upozornila na fakt, že 24 % žen kouří v těhotenství a 7 % kuřaček kouří až do porodu, přičemž 40 % těhotných kuřaček neví o žádných negativních vlivech jako jsou nízká porodní váha novorozeněte, dýchací obtíže nebo zpomalený vývoj plodu.
„Úspěšně léčit nikotinovou závislost znamená především rozhodnout se přestat, jen tak lze překonat psychosociální závislost na cigaretě. Fyzickou závislost na nikotinu pomáhá překonat náhradní nikotinová terapie,“ zmínila MUDr. Králíková.

Klinické studie dokazují, že šance přestat kouřit se dvojnásobně zvyšují při použití náhradní nikotinové terapie. Přičemž náhradní nikotinová terapie je lékem na abstinenční příznaky, nikoli lékem proti kouření.
Lidé, kteří jsou rozhodnuti přestat kouřit, by si měli především uvědomit, že toto rozhodnutí přináší změny v životním stylu. Cigareta již nemůže být součástí jejich každodenního života jako dosud.
MUDr. Eva Králíková, CSc. v této souvislosti také uvedla: „Zanechání kouření se brzy projeví výrazným zlepšením zdravotního stavu. Má jen jediné omezení: již nikdy si nesmí bývalý kuřák zapálit ani jednu cigaretu, jinak je téměř jisté, že se ke kouření vrátí.“

Závislost na nikotinu je v celosvětovém měřítku nejrozšířenější závislostí vůbec. V pomyslném žebříčku závislostí jasně vede před heroinem, kokainem, alkoholem a kofeinem. 3


Odvykání kouření je dlouhodobý proces, stejně jako léčení jakékoliv jiné závislosti. Léčba trvá průměrně 3 měsíce. Kuřák však musí počítat s tím, že se chuť na cigaretu pravděpodobně dostaví i později po ukončení léčby.

„Každý kuřák je jiný a při odvykání kouření vyžaduje individuální přístup. S tímto vědomím naše společnost vypracovala spolu s předními experty z oblasti psychologie program pro postupné odvykání kouření nazvaný CQ plán, který spolu s náplastmi pomáhá vytrvat v léčbě závislosti na nikotinu,“ řekl Ing. Aleš Marek, Brand Manager společnosti GlaxoSmithKline.

Personalizovaný CQ plán obsahuje řadu rad a tipů jak zvládat každodenní situace během odvykání kouření s přihlédnutím na míru závislosti.
CQ plán je vytvořen pro každého kuřáka individuálně na základě zodpovězení jednoduchých otázek dotazníku, který je umístěn na webových stránkách www.niquitin.cz. Na této adrese je možné nalézt i mnoho dalších informací o odvykání kouření.

zdroj: T.C.B. – CZ, spol. s r.o.
GlaxoSmithKline, s.r.o.

Další články z rubriky

Jak na deprese: 10 potravin, které zlepší náladu a netloustne se z nich

Jak na deprese: 10 potravin, které zlepší náladu a netloustne se z nich

Dnes | Jste to, co jíte – to platí opravdu beze zbytku. Jídlo ovlivňuje naši chemickou rovnováhu, a tím…

Nedělní oběd: Zkuste burgery, špízy nebo slaný koláč!

Nedělní oběd: Zkuste burgery, špízy nebo slaný koláč!

Včera | O víkendu máme konečně čas sejít se u stolu. Chceme si pochnutnat na něčem lahodném, ale nechceme…

Nejlepší recepty na kuře: Caesar, ohnivá křidélka i špízy

Nejlepší recepty na kuře: Caesar, ohnivá křidélka i špízy

18. 2. | Kuřecí maso je dietní, rychle připravené i relativně levné, proto se těší stálé oblibě. Ale časem…

Dezerty do skleničky: Čokoládová pěna, suflé i limetkový krém

Dezerty do skleničky: Čokoládová pěna, suflé i limetkový krém

16. 2. | Minidezerty do skla dokáží zachránit nejednu nečekanou návštěvu. Vyzkoušejte našich pět osvědčených…