Poruch příjmu potravy u starších žen přibývá. Týká se to i vás?

Poruch příjmu potravy u starších žen přibývá. Týká se to i vás?

Poruchy příjmu potravy si obvykle spojujeme s dospívajícími dívkami, ale týkají se i mnohem starších ročníků. Už jste se někdy zastavila a zamyslela nad tím, jestli vy, váš syn nebo dokonce manžel touto poruchou netrpíte také? Tady je 5 otázek, podle kterých to zjistíte.

Ženy s problémy

Jeden ze šesti pacientů s poruchami příjmu potravy, který potřebuje specializovanou léčbu, je starší 40 let. 13 % žen nad 50 let má všechny symptomy, které obvykle lidé s tímto problémem mají.

70 % žen nad 50 let přiznalo, že se v současné době snaží zhubnout. Diety jsou často spouštěči pro nástup anorexie nebo bulimie. Horní věková hranice neexistuje, může se týkat každého.

Naopak v pozdním věku způsobují velký problém, který by si zasloužil pozornost mezi zdravotníky a všemi lidmi, kteří jsou v kontaktu se staršími lidmi.

Pokračování 2 / 7

Poruchy příjmu potravy u mužů

Nemluvilo se o nich až do té chvíle, kdy se k poruše příjmu potravy přiznal bývalý člen hudební skupiny One Direction Zayn Malik. Řekl, že mentální anorexií trpěl v době svého působení v šoubyznysu. Ve své autobiografii mimo jiné prozradil, že někdy nejedl klidně dva nebo tři dny.

V posledních letech došlo k 66% nárůstu hospitalizace s poruchou příjmu potravy u mužů. Předpokládá se ale, že je to jen špička ledovce, protože lidé – a obzvlášť muži – mají tendence nevyhledávat odbornou pomoc.

S největší pravděpodobností dochází k rozvoji poruchy příjmu potravy u mužů ve věku od 14 do 25 let.

Pokračování 3 / 7

Co všechno poruchu způsobuje?

Problém s jídlem můžou vyvolat náhlé životní zlomy nebo těžké situace, spouštěčem jsou i diety, škodolibé poznámky o hmotnosti. Na hlubší úrovni jsou ale tyto problémy spojeny s emocionálním stresem – ztrátou zaměstnání, ukončením vztahu, vyhozením ze školy, pocitem vlastní nedostatečnosti, u starších lidí přechodem do důchodu nebo přestěhováním z vlastního bydlení do domácí péče.

Pokračování 4 / 7

Proč poruchou lidé trpí?

Psychologové tvrdí, že jde o pokus postiženého znovu získat pocit kontroly nad svým životem. Porucha se častěji projevuje u lidí, kteří mají tendenci cítit úzkost nebo strach a kteří mají sklony k perfekcionismu nebo obsesivně-kompulzivní tendence.

Pokračování 5 / 7

Může se týkat i vás?

Lékaři někdy pokládají následující otázky, aby zjistili, jestli jejich pacient může mít poruchy příjmu potravy. Pokud odpovíte na 2 nebo více otázek ano, bylo by lepší poradit se s odborníkem… 1. Ovládají myšlenky na jídlo váš život? 2. Zhubla jste víc než 10 kilogramů za poslední 3 měsíce? 3. Myslíte si o sobě, že jste tlustá, i když o vás ostatní říkají, že jste hubená? 4. Máte strach, že ztratíte kontrolu nad tím, kolik toho sníte? 5. Dělá se vám někdy samotné ze sebe špatně, protože se cítíte nepříjemně plná?

Pokračování 6 / 7

Jak poznáte, že má problém někdo jiný

Máte podezření, že by se porucha příjmu potravin mohla týkat někoho z vašich blízkých? Sledujte následující příznaky:

  1. Často u nich doma chybí jídlo. Když se zeptáte, proč, odpoví, že nejedí doma, už jedli nebo se půjdou najíst ven – později.
  2. Často je načapáte, jak se prohlížejí v zrcadle nebo se často převažují.
  3. Vyhýbají se tomu, aby s vámi šli na jídlo někam ven.
  4. Stěžují si, že jsou tlustí a mají špeky, i když mají normální váhu nebo jsou vyloženě hubení.
  5. Vypadá to, že nejí nic jiného než nízkokalorické potraviny, a vidíte je jen se salátem nebo tvarohem.
  6. Vaří velká nebo komplikovaná jídla pro ostatní, ale sami jedí málo nebo vůbec nic (porucha příjmu potravy se často projevuje jako posedlost jídlem).

Pokračování 7 / 7

Jde o život!

Při poruše příjmu potravy dochází k nejvyšší úmrtnosti ze všech duševních poruch. Nicméně 4 z 5 lidí, kterým se dostane odborná péče, se úplně uzdraví. Ti, kteří tenhle problém mají, ho často popírají, takže pomoct jim může být velmi obtížné. Prvním přístavem v nouzi pro každého by měl být praktický lékař.

Doporučujeme

Články odjinud