Povolte ramena: Aneb konec postoji lovce s tygrem v zádech!

| Autor: Martina Machová | Rubrika: Zdraví

Psychický stav a bolest zad spolu mohou úzce souviset. Zejména choulit hlavu mezi přizvednutá ramena dnes patří mezi velmi rozšířené zlozvyky. Jako by starostí, co nám leží na „hřbetě“, neustále přibývalo…

Povolte ramena: Aneb konec postoji lovce s tygrem v zádech!

„Neustálý stres, dlouhodobé psychické napětí, strach a starosti, se kterými se neumíme vnitřně nijak vypořádat, se odrážejí nejen na psychické a fyzické kondici, ale zrcadlí se samozřejmě i ve výrazu obličeje a také postoji těla!

Velmi ilustrativním příkladem je držení těla, které by se dalo nazvat postojem lovce s tygrem v zádech – hlava je přikrčená mezi vytažená ramena, jako by se celé tělo připravovalo na útok ze zadu,“ říká rehabilitační sestra Stáňa Synková. Není divu, že si při tak nepřirozeném, křečovitém a pro pohybový aparát velmi vyčerpávajícím držení těla, které si bohužel obvykle již ani neuvědomujeme, po čase stěžujeme na vytrvalé bolesti zad.

Tělo je zdravé tehdy, fungují-li harmonicky všechny jeho části

Celostní medicína i tzv. psychosomatický pohled na zdraví a nemoc vidí lidské tělo jako neoddělitelně fungující celek; nelze oddělovat tělo od duše, ani určité části těla od jiných. Tělo je zdravé tehdy, fungují-li harmonicky všechny jeho části. Přikrčenou hlavu mezi vytaženými rameny lze z tohoto pohledu vidět jako jakýsi instinktivní ochranný postoj uštvaného a stresy a tlaky stíhaného jedince.

Celé tělo se intuitivně brání, bohužel problémům neuteče. Právě naopak! Chybným pohybovým návykem si problémy přidělá. K duševní nepohodě se přidají bolesti ramen, šíjových svalů a krční páteře, ty se časem samozřejmě mohou projevit i v bederní oblasti.

„Nepotvrdila-li lékařská vyšetření degenerativní změny, neurologické problémy či jiné objektivní příčiny problémů, je na místě uvažovat o psychické příčině obtíží. Celý proces však může fungovat i opačně! Navíc mívají bolestí zad obvykle více příčin, jako jsou například: sedavý způsob života, nedostatek pohybu, chybné pohybové návyky, stereotypní fyzická práce a podobně,“ dodává Synková.

Mnohdy je tedy potřeba najít si nejen dobrého fyzioterapeuta nebo rehabilitačního pracovníka, který poradí, jak nad zlozvykem pomocí cviků a neustálé kontroly zvítězit, ale možná i dobrého psychologa či terapeuta, kteří budou pracovat se samotným kořenem problému.

Základní relaxační cvičení pro „lovce s tygrem v zádech“

Následující jednoduché relaxační cvičení se dle Synkové hodí pro každou příležitost. Lze jej aplikovat vždy, když si uvědomíte napětí. Pokaždé, když si všimnete, že opět sedíte či stojíte tak, jako byste očekávali útok tygra, který vám vpadne do zad. Naprosto jednoduchý cvik v takové situaci pomůže uvolnit tělo i koncentrovat mysl.

• Vědomě povolte a uvolněte ramena a vydechněte (můžete si představovat, jak spolu s vydechovaným vzduchem vypouštíte ze svého těla i nahromaděný stres)

• Postupně se pokoušejte uvolnit každý sval v těle; od ramen až po palce u nohou.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Velikonoční mazanec netradičně: Zkuste bramborový, z domácí pekárny nebo bezlepkový

Velikonoční mazanec netradičně: Zkuste bramborový, z domácí pekárny nebo…

Včera | Bez pravého mazance by to na Velikonoce nebylo ono. Poradíme vám několik způsobů, jak mazanec…

Pravda o mléce: Je zdraví prospěšné, nebo ne?

Pravda o mléce: Je zdraví prospěšné, nebo ne?

22. 3. | Mléko je základní výživou člověka v nejútlejším věku. Někdo ho miluje po zbytek života, druhý se mu…

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

21. 3. | Krůtí maso je lehce stravitelné, přitom je šťavnaté a chutné. Zkuste z něj recepty, které běžně…

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji také?

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji…

19. 3. | Arytmie neboli porucha srdečního rytmu patří mezi ta nejčastější srdeční onemocnění. Každý rok u…