Pozor na bušení srdce

Pozor na bušení srdce

Také se vám občas stane, že pociňujete bušení srdce. Zdravý člověk jej pociňuje naprosto běžně po namáhavém výkonu nebo při pocitu úzkosti a strachu.

Pozor na bušení srdce

Také se vám občas stane, že pociňujete bušení srdce. Zdravý člověk jej pociňuje naprosto běžně po namáhavém výkonu nebo při pocitu úzkosti a strachu. Pokud pociňujete bušení srdce i jindy, nazývá se to palpilace a v některých případech může poukazovat na srdeční onemocnění.

Existují tři základní druhy palpilací:

Nadbytečné srdeční stahy
Po předčasném srdečním tepu následuje normální s malou přestávkou a to vyvolává pocit, že jeden tep vypadl. Je to naprosto normální a stává se to každému. Nadměrné množství tepů může být způsobeno úzkostí.

Rychlé bušení srdce
může být příznakem špatné funkce štítné žlázy. Postihuje zejména úzkostlivé lidi, kteří produkují velké množství adrenalinu. Někdy může způsobit bušení srdce kofein v kávě.

Nepravidelné bušení srdce
je běžné u straších lidí. Příčinou může také být alkoholismus, porucha štítné žlázy, nemoci srdečních chlopní a poruchy krevního zásobování.

Nejčastější příčinou je bušení ze strachu a v úzkosti. V takovém okamžiku je důležité zachovat chladnou hlavu a nepropadat ještě větší panice z bušení. Nejspíše to brzy přejde a nic to neznamená. Pokud máte podezření na jinou příčinu, je vhodné vyhledat lékaře, který změří tep a tlak nebo udělá elektrokardiogram (EKG), aby určil, zda nejde o srdeční poruchu. Na některých pracovištích mají i speciální ultrazvuk na srdce. Při takovém vyšetření je zajímavý hlasitý odposlech vlastního srdce. Lékař by také měl odebrat krev, aby zjistil případnou poruchu štítné žlázy.

Pokud nejde o nemoc srdce nebo štítné žlázy, měla by na bušení pomoci pomalá masáž končetin a snížení spotřeby alkoholu a kávy.

autor: Michal
zdroj: Rodinná encyklopedie alternativní medicíny

Doporučujeme

Články odjinud